Strona główna / Lokalne / Pomimo dużego mrozu, nie przerwano prac przy budowie tunelu. Zobacz zdjęcia z drona!

Pomimo dużego mrozu, nie przerwano prac przy budowie tunelu. Zobacz zdjęcia z drona!

Odwadnianie komory odbiorczej, wykop do poziomu rozparcia tymczasowego oraz montaż rozparcia tymczasowego stalowego – tego rodzaju prace wykonywano w ubiegłym tygodniu na wyspie Wolin, w rejonie, w którym maszyna TBM zakończy drążenie terenu.

Poza tym w segmentach rampy od R1 do R16 odwadniano wykopy, w segmentach R8 – R5 wykonywano przesłonę jet-grouting, na odcinku R16 – R14 prowadzono wykop do poziomu rozparcia tymczasowego oraz montowano konstrukcje wsporcze dla rozparcia. W segmentach od R13 do R10 skuwano wierzch ścian szczelinowych, zbrojono i betonowano wieńce, a w segmencie R3 betonowano ściany.
Zakończyła się przebudowa sieci gazu średniego ciśnienia KGS4. Kontynuowana jest natomiast przebudowa sieci gazu średniego ciśnienia KGS3 oraz sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia i średniego napięcia. Trwa budowa zbiornika retencyjnego R6. Kontynuowana jest także budowa drogi technologicznej DT2.

Po drugiej stronie Świny intensywne prace prowadzone są m. in. w rejonie szybu startowego: trwa odwadnianie komory, uszczelnianie ścian szczelinowych, wykonywanie belek jezdnych dla toru suwnicy do opuszczania segmentów obudowy do komory startowej. Poza tym wykonywany jest blok oporowy, który ma służyć do odepchnięcia tarczy TBM. Styk ściany czołowej z blokiem startowym jest uszczelniany. Intensywne prace prowadzone są w rejonie rampy i tunelu wykonywanego metodą stropową. Kontynuowane jest odwadnianie wykopu oraz wyrównywanie i czyszczenie ścian szczelinowych. Trwa wykop do poziomu spodu stropu górnego w segmentach S10-S11 – tak, by przygotować zamki w ścianach szczelinowych do połączenia ze stropem górnym.
Nieustannie odbywa się montaż maszyny TBM i roboty instalacyjne przy „wielkim krecie”. Montowane są także urządzenia peryferyjne w rejonie placu budowy nieopodal komory startowej.
Trwa przebudowa i budowa sieci uzbrojenia terenu. Budowana jest kanalizacja tłoczna od zbiornika retencyjnego R1 do studzienki w ul. Steyera. Zbiornik R1 w ubiegłym tygodniu był wykańczany, wykonywano opaskę.

W zakładzie prefabrykacji są produkowane segmenty obudowy tunelu, które następnie przewozi się i składuje na placu magazynowym.
Kontynuowane są roboty instalacyjne i sieciowe w zakładzie STP (Slurry Treatment Plant), gdzie płuczka będzie oddzielana od urobku. Zakład jest zasilany w wodę. Trwa montaż estakady i rurociągów technologicznych między stacją STP a maszyną TBM.

Źródło: Tunel Świnoujście

 

Zobacz również

Najdłuższy lądowy odcinek Baltic Pipe w Polsce jest gotowy do nagazowania

GAZ SYSTEM ponad 30 dni przed planowanym terminem dokonał odbioru technicznego gazociągu Goleniów – Ciecierzyce. …

Jeden komentarz

  1. Fajne zdjęcia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.