Strona główna / Lokalne / Powrót ORP „Kontradmirał X. Czernicki”

Powrót ORP „Kontradmirał X. Czernicki”

W czwartek, 4 lutego, do macierzystego portu w Świnoujściu po gruntownej naprawie wrócił Okręt Dowodzenia Siłami Obrony Przeciwminowej ORP „Kontradmirał X. Czernicki”. Przez ostatnie 22 miesiące przechodził naprawę główną i dokową w gdyńskiej PGZ Stoczni Wojennej.
Od marca 2019 na ORP “Kontradmirał X. Czernicki” były wykonywane prace naprawcze związane z zakresem naprawy głównej i dokowej, które obejmowały między innymi: naprawę eksploatowanych na okręcie mechanizmów głównych i pomocniczych, poszczególnych urządzeń, zespołów i wyposażenia. Naprawiono lub wymieniono systemy i instalacje okrętowe, osprzęt elektryczny, a część z nich została zmodernizowana i dostosowana do nowoczesnych standardów. Odnowiono również kabiny, pomieszczenia służbowe i socjalne oraz dostosowano je do aktualnych potrzeb okrętu. Przeprowadzone zostały także prace kadłubowe polegające na wymianie lub naprawie poszycia oraz konserwacji pokładów wraz z mechanizmami pokładowymi. Na okręcie wprowadzono liczne zmiany ułatwiające codzienną służbę i zwiększające komfort eksploatacji. Okręt zyskał na przykład efektywniejszy ster strumieniowy, nowy zespół prądotwórczy awaryjno-portowy, nową automatykę sterowania siłownią okrętową, doposażono go między innymi w dodatkową stację odwróconej osmozy oraz zmodernizowany system klimatyzacji i wentylacji okrętowej.
Zgodnie z przepisami dotyczącymi planowania i realizacji napraw jednostek pływających Marynarki Wojennej w procesie eksploatacji przewiduje się poddawanie okrętów różnym naprawom. Naprawa główna obejmuje największy zakres prac spośród napraw planowych, a jej celem jest przywrócenie normy międzynaprawczej oraz pełnej sprawności technicznej wszystkim urządzeniom i systemom będącym na wyposażeniu okrętu do poziomu sprawności nowego okrętu, czyli sprawności jaką miał on w dniu rozpoczęcia eksploatacji.
Źródło: 8. FOW

Zobacz również

Dbajmy o zieleń! Narzekamy na innych, ale nie jesteśmy wcale lepsi

Mieszkańcy miasta niejednokrotnie skarżą się na samochody należące do turystów, którzy parkują na zieleńcach i …

Jeden komentarz

  1. Oj stocznia wojskowa znana jest z precyzji i fachowości wykonywanych prac ,… Budowali wannę stalową przez 20 lat. Ale wykonali

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.