Strona główna / Lokalne / Synoptyk IMGW: w weekend przejściowe ocieplenie, w poniedziałek powrót mrozów
Foto: EPA/DANIEL KOPATSCH Dostawca: PAP/EPA.

Synoptyk IMGW: w weekend przejściowe ocieplenie, w poniedziałek powrót mrozów

W weekend spodziewane jest przejściowe ocieplenie, ale już w poniedziałek wrócą silniejsze mrozy – powiedział w rozmowie z PAP synoptyk IMGW Jakub Gawron. Obecnie pogoda w większości kraju jest stabilna. Wyjątkiem jest Pomorze, gdzie do soboty prognozowane są obfite opady śniegu.

„Najbliższe dni przyniosą nam stopniową stabilizację pogody. O stabilizacji nie możemy niestety mówić na Pomorzu, ponieważ tam obserwujemy w tym momencie intensywne opady śniegu. Te opady śniegu utrzymają się, zwłaszcza na Pomorzu Wschodnim, przez dwie doby” – podkreślił synoptyk.

Jak dodał, teren objęty jest ostrzeżeniem IMGW pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu, a przyrost pokrywy śnieżnej w tych rejonach będzie sięgać 10-15 cm w ciągu kolejnych 12 godzin.

Dla części kraju wydano również alerty dotyczące silnego mrozu. „W czasie najbliższej nocy te ostrzeżenia będą obejmować znaczny obszar kraju. Temperatura minimalna obniży się w rejonach podgórskich i na północnym wschodzie kraju nawet do -20 stopni Celsjusza. Na przeważającym obszarze kraju będzie wynosić od -16, -17 do -14 stopni Celsjusza, jednak przy porywistym wietrze, który jest prognozowany – zwłaszcza na wschodzie kraju – oznacza to niższą temperaturę odczuwalną” – powiedział Gawron.

Zgodnie z prognozą Instytutu od soboty przejściowo się ociepli, a temperatura maksymalna w weekend w północnej połowie kraju zbliży się do 0 stopni Celsjusza. „Nieco chłodniej będzie na południu, tam będzie ok. -3, -4 stopni” – wskazał synoptyk. Od poniedziałku spodziewany jest jednak powrót coraz niższej temperatury. W środku przyszłego tygodnia w nocy termometry pokażą nawet -20 stopni Celsjusza. W dzień temperatura może wzrosnąć do -10 stopni.

Synoptyk podkreślił przy tym, że panująca obecnie wyżowa pogoda sprzyja większym przejaśnieniom i rozpogodzeniom. „Opady śniegu, które będą występować miejscami w całym kraju, będą słabe i będą występować jedynie okresami – poza Pomorzem, gdzie wpływ Morza Bałtyckiego będzie sprzyjać utrzymywaniu się chmur kłębiastych i intensywnym opadom śniegu” – powiedział. (PAP)

autorka: Sonia Otfinowska

sno/ lena/

Zobacz również

Dopłata do roweru elektrycznego dla każdego mieszkańca Świnoujścia? Tego chcą niektórzy radni

– Uważamy, że jest odpowiedni moment do tego, aby stworzyć program dopłat zachęcający mieszkańców naszego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.