Strona główna / Lokalne / Synoptyk IMGW: w weekend ocieplenie, chłód utrzyma się na południu i krańcach wschodnich
Warszawa, 02.12.2016. Dzieci bawi¹ siê na œniegu, 2 bm. w Warszawie. W stolicy ca³¹ noc pada³ œnieg. (rg/awol) PAP/Rafa³ Guz

Synoptyk IMGW: w weekend ocieplenie, chłód utrzyma się na południu i krańcach wschodnich

Weekend w kraju przynosi delikatne ocieplenie, a chłód utrzyma się na południu i krańcach wschodnich. Warunki do jazdy na nartach nie będą najgorsze, choć będzie wiało i sypało śniegiem, więc warto zabrać gogle i dobrze się ubrać – powiedział PAP synoptyk IMGW Mateusz Barczyk.

Sobota i niedziela przyniosą delikatne ocieplenie zwłaszcza na północy i zachodzie kraju. Pogoda będzie zmienna – po rozpogodzeniach padać będzie śnieg i na odwrót. „Chłód utrzyma się w weekend na krańcach wschodnich i na południu kraju” – wyjaśnił Barczyk. W sobotę warunki, szczególnie na południu, mogą być – jak ocenił synoptyk – dość uprzykrzające.

Jak tłumaczył, śnieg będzie padać przelotnie, ale będzie mu towarzyszył umiarkowany i porywisty wiatr. „Miejscami w górach może być trochę mniej komfortowo” – zauważył Barczyk. Im bardziej na wschód – dodał – tym wiatr będzie silniejszy, a im bardziej na zachód, tym porywy będą słabsze.

Mróz w regionach podgórskich utrzyma się także w nocy z soboty na niedzielę. „Temperatura może tam spadać nadal poniżej -10 stopni C. Lokalnie może sięgać -15, -17 stopni C” – wskazał synoptyk.

W niedzielę śnieg nadal popada w górach, ale więcej będzie go na Podlasiu i Warmii i Mazurach. W całym kraju będzie umiarkowany, porywisty wiatr, w górach nieco słabszy. Możliwe zawieje i zamiecie śnieżne, zwłaszcza na wschodzie.

Na północy ma być zaś dość ciepło. Jak mówił Barczyk, temperatura sięgać będzie od -2 do 2 stopni C. Południowa Polska będzie jednak w zasięgu mroźnej zimy. W górach temperatura będzie poniżej -10 stopni C, na terenach wyżynnych – ok. -5 stopni C.

W związku z otwarciem stoków, synoptyk ocenił też warunki do jazdy na nartach. Jak zaznaczył, nie będą one najgorsze, choć wiatr będzie porywisty, będzie padać śnieg. „Warto mieć gogle dobrze się ubrać i cieszyć się tym, ze jest zima, i korzystać ze stoku” – powiedział. (PAP)

Autorzy: Agnieszka Ziemska, Bartłomiej Figaj

agzi/ bf/ robs/

Zobacz również

Za 9 euro przez miesiąc można podróżować po całych Niemczech

Za 9 euro można podróżować koleją po Niemczech przez miesiąc w czerwcu, lipcu lub sierpniu. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.