Strona główna / Bez kategorii / Większość ludzi może wytwarzać przewciwciała przeciwko SARS-CoV-2
Foto: EPA/FABIO FRUSTACI Dostawca: PAP/EPA.

Większość ludzi może wytwarzać przewciwciała przeciwko SARS-CoV-2

Większość populacji może wytwarzać przeciwciała neutralizujące przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, także w ciężkich przypadkach COVID-19 – wynika z badania opublikowanego na łamach PLOS Pathogens.

Uważa się, że do zwalczania wirusa SARS-CoV-2 niezbędne są przeciwciała neutralizujące, specyficznie ukierunkowane na domenę wiążącą receptor RBD białka kolca SARS-CoV-2. Swoiste dla RBD przeciwciała neutralizujące wykryto u ozdrowieńców – tych, którzy wyleczyli się z COVID-19. Niektórzy odzroweńcy mają silną i długotrwałą odporność, u innych przeciwciała neutralizujące szybko zanikają. Czynniki związane ze skuteczną i trwałą odpowiedzią przeciwciał są nadal niejasne.

Aby zrozumieć różnice między odpowiedziami przeciwciał w łagodnych i ciężkich przypadkach COVID-19, dr Michael Mor z Uniwersytetu w Tel Awiwie i jego współpracownicy przeanalizowali odpowiedzi limfocytów B u pacjentów w 6 tygodni po zakażeniu SARS-CoV-2. Naukowcy wykorzystali techniki molekularne i bioinformatyczne do porównania odpowiedzi wytwarzających pzeciwciała komórek – limfocytów B – u ośmiu pacjentów z ciężkim COVID-19 i 10 osób z łagodnymi objawami w 1,5 miesiąca po zakażeniu.

Jak się okazało, ciężki przebieg infekcji miał związek z wysokimi mianami przeciwciał przeciwko domenie wiążącej receptor Spike (RBD), które były zdolne do hamowania łączenia się wirusa z komórką. Spośród 22 przeciwciał pochodzących od dwóch dawców, sześć wykazywało silne działanie neutralizujące wobec koronawirusa.

Analiza bioinformatyczna sugeruje, że większość ludzi byłaby zdolna do łatwego wytwarzania przeciwciał neutralizujących przeciwko SARS-CoV-2.

Co więcej, kombinacje różnych typów przeciwciał neutralizujących całkowicie zablokowały rozprzestrzenianie się aktywnego wirusa. Zdaniem autorów “koktajle” przeciwciał można dalej testować w warunkach klinicznych jako przydatny środek do zapobiegania i leczenia COVID-19.

„Nawet jeśli szczepionka jest na wyciągnięcie ręki, uzbrojenie klinicystów w specyficzne leki przeciw SARS-CoV-2 jest niezwykle ważne – wskazują autorzy. – Kombinacje przeciwciał neutralizujących stanowią obiecujące podejście do skutecznego i bezpiecznego leczenia ciężkich przypadków COVID-19, zwłaszcza u osób starszych lub przewlekle chorych, którzy nie będą w stanie tak łatwo wytworzyć tych przeciwciał po zakażeniu lub zaszczepieniu”. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Zobacz również

„Młode i odważne spojrzenie na świat na stałe zagościło w Grupie Morskiej”

„Co jakiś czas informujemy o przystąpieniu nowych osób do naszego Stowarzyszenia. Bardzo nas cieszy, że …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.