Strona główna / Lokalne / Synoptyk IMGW: napływ ciepłego powietrza z zachodu będzie powodował topnienie śniegu; w nocy będzie zamarzać

Synoptyk IMGW: napływ ciepłego powietrza z zachodu będzie powodował topnienie śniegu; w nocy będzie zamarzać

Napływ ciepłego powietrza z zachodu spowoduje wzrost temperatury, a tym samym topnienie pokrywy śnieżnej – powiedziała PAP synoptyk IMGW Ewa Łapińska. Ostrzegła również, że woda pochodząca z roztopów i opadów deszczu ze śniegiem będzie zamarzała w nocy, co może powodować trudne warunki na drogach i chodnikach.

Łapińska zaznaczyła, że na zachodzie kraju pokrywa śnieżne ma obecnie grubość ok. 8 – 10 cm, a na wschodzie i północnym wschodzie nawet 40 cm.

„W kolejnych dniach z zachodu zacznie napływać cieplejsza masa powietrza, co spowoduje wzrost temperatury” – powiedziała Łapińska. Dodała, że na zachodzie gdzieniegdzie dodatnie temperatury będą nawet w nocy, co spowoduje roztapianie się pokrywy śnieżnej. Dodała, że wahania temperatur będą powodowały, że w dzień będzie bardzo mokro, zaś nocą bardzo ślisko.

Jak prognozuje IMGW, na wschodzie kraju do końca tygodnia będzie jeszcze mroźna i tutaj zagrożenie roztopami i oblodzeniem będzie najmniejsze. Lekki powiew wiosny ma być natomiast obserwowany w centrum i na zachodzie kraju. „Bardzo lekki powiew wiosny, ale jednak odwilż, a nocą przymrozki. W związku z tym nocą oblodzenie, w ciągu dnia pokrywa śnieżna będzie się topiła” – powiedziała Łapińska.

Zapytana o możliwość opadów śniegu zaznaczyła, że w środę na Warmii i Mazurach prognozowany jest przyrost ok. 8-10 cm śniegu, zaś ogólnie we wschodniej części kraju spadnie do 5 cm śniegu. W kolejnych dniach śnieg będzie przechodził w deszcz ze śniegiem i deszcz.

Według synoptyk, czwartkowej i piątkowej nocy, a także w piątek nad ranem na Podlasiu i Suwalszczyźnie możliwe są jeszcze spadki temperatury nawet do -20 st. C, ale – jak zaznaczyła – wygląda to na ostatni powiew takiego mrozu. „Później stopniowo będzie coraz cieplej i weekend w całym kraju spodziewane są dodatnie temperatury powietrza. W niedzielę na zachodzie np. 11 st. C., w poniedziałek 12 st. więc będzie bardzo ciepło” – powiedziała. Dodała, że we nawet we wschodniej części kraju spodziewane są temperatury rzędu ok. 3 st. C. (PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ robs/

Zobacz również

Przegląd lodowych trendów na lato 2022

Rozpoczęło się kalendarzowe lato i wakacje. W ciągu tych 93 najbardziej słonecznych dni w roku, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.