Strona główna / Lokalne / Szpital poszerza ofertę w zakresie chirurgii raka piersi i tarczycy. W czwartki – badania USG i biopsja
dr Jacek Kargul, specjalista chirurgii onkologicznej i ogólnej.

Szpital poszerza ofertę w zakresie chirurgii raka piersi i tarczycy. W czwartki – badania USG i biopsja

Szpital Miejski im. Jana Garduły w Świnoujściu poszerza swoją ofertę w zakresie chirurgii raka piersi oraz raka tarczycy. W placówce będzie można wykonać większość badań diagnostycznych i oczywiście przejść zabieg.

– Dla pacjentów tworzymy nowe  możliwości przyjęć ambulatoryjnych. Chcemy rozwinąć dwa piony chirurgii obejmującej raka piersi i raka tarczycy, ale także leczenia operacyjnego guzów nienowotworowych – mówi specjalista chirurgii onkologicznej i ogólnej dr Jacek Kargul.

W każdy czwartek będzie można w Poradni Chirurgii Ogólnej wykonać na miejscu USG piersi oraz tarczycy. Będzie również możliwe wykonanie gruboigłowej próżniowej biopsji diagnostycznej piersi, tzw. mammotomii oraz biopsji cienkoigłowej tarczycy. Na badanie potrzebne jest e-skierowanie. Chirurdzy w szpitalu mogą również przeprowadzić m.in. zabiegi usuwania guzów tych narządów.

– Dysponujemy aparatem, który pozwala usuwać guzy piersi do średnicy 3 cm. Zabieg przeprowadzany jest ambulatoryjnie, czyli bez konieczności pozostania w szpitalu, po wykonaniu znieczulenia miejscowego. Jest to tzw. biopsja próżniowa. To ciekawa i mało inwazyjna metoda chirurgii piersi. Żeby przejść zabieg wystarczy mieć skierowanie od lekarza rodzinnego do poradni chirurgicznej. W każdy czwartek zarówno ja jak i prof. Józef Kładny będziemy do dyspozycji pacjentów – dodaje dr Jacek Kargul.

Lekarze współpracujący ze świnoujskim szpitalem będą także przeprowadzać analizę wykonywanych badań endoskopowych, m.in. gastroskopii i kolonoskopii, a na tej podstawie dokonywać zabiegów związanych ze zmianami w jelicie grubym oraz w żołądku.

– Wcześniej leczenie odbywało się w ograniczonym zakresie. Teraz poszerzamy ofertę o badania diagnostyczne – tłumaczy dr Jacek Kargul – Oprócz diagnostyki, którą przeprowadzać będziemy w szpitalu będzie także możliwość skorzystania z bezpłatnych badań w mammobusie, który przyjeżdża do miasta. Będziemy starać się aby stacjonował przy świnoujskim szpitalu.

Pozostaje jeszcze kwestia rezonansu magnetycznego. Ten na razie trzeba będzie wykonywać w Szczecinie, ale plany rozwoju świnoujskiego szpitala są takie, żeby uzupełnić ofertę o wspomniany rodzaj badania. W planach chirurdzy współpracujący ze szpitalem mają również przeprowadzanie na miejscu m.in. operacji onkoplastycznych, czyli wycięcia fragmentu piersi z guzem i uzupełnienia go w ten sposób, żeby zminimalizować niekorzystne efekty kosmetyczno-funkcjonalne operacji.

Dodajmy, że szpitale w Polsce podzielono na trzy stopnie referencyjności. Te powiatowe znajdują się w tym pierwszym, oferującym najmniejsze możliwości lecznicze dla pacjentów. Świnoujska placówka dąży do tego, żeby uzyskać drugi stopień, czyli szpitala, który wykonuje zabiegi takie, jakich dokonuje się w szpitalach wojewódzkich. Krótko mówiąc: kadra chirurgów chce, żeby pacjenci nie musieli jeździć do Szczecina i mogli korzystać z usług na tym właśnie poziomie, na miejscu.

Zobacz również

Na ferie. Lodowisko w Heringsdorfie za darmo dla świnoujskich uczniów

Podobnie, jak w poprzednich latach, także i w tym roku uczniowie świnoujskich szkół podstawowych i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.