Strona główna / Lokalne / Rozruch transformatorów w maszynie TBM. Za kilka dni ruszy wiertło

Rozruch transformatorów w maszynie TBM. Za kilka dni ruszy wiertło

Trwają ostatnie prace montażowe przy maszynie TBM. Prowadzone są m. in. roboty instalacyjne. W ubiegłym tygodniu podano napięcie, dzięki czemu możliwy był rozruch transformatorów na maszynie. Dostarczono i montowano suwnicę do podawania segmentów. Montowano także urządzenia peryferyjne oraz na bieżąco organizowano plac budowy.

„Wielki kret” znajduje się w komorze startowej, gdzie pod koniec miesiąca rozpocznie drążenie tunelu pod dnem Świny. Szyb cały czas jest odwadniany. Kontynuowane jest uszczelnianie ścian szczelinowych oraz wykonywanie bloku oporowego, dzięki któremu możliwe będzie odepchnięcie tarczy TBM. Trwa uszczelnianie styku czołowej ściany szczelinowej z blokiem startowym.

Intensywne prace odbywają się też w obrębie rampy i tunelu wykonywanego metodą stropową, na odcinku od segmentu od S1 do segmentu S11. Wykop jest odwadniany, a ściany szczelinowe są wyrównywane i czyszczone. W segmentach S10 – S11 wykonywany jest strop górny.

W zakładzie separacji płuczki prowadzony jest montaż estakady i rurociągów technologicznych między stacją STP a maszyną TBM. Montowany jest również zewnętrzny przenośnik taśmowy.

W zakładzie prefabrykacji produkowane są segmenty obudowy tunelu, które następnie magazynowane są na placu składowym.

Trwa przebudowa i budowa sieci uzbrojenia terenu – wykonywana jest kanalizacja tłoczna od zbiornika retencyjnego R1 do studzienki w ul. Steyera.

Poza tym intensywne prace prowadzone są w rejonie komory odbiorczej, na wyspie Wolin, gdzie maszyna zakończy drążenie. Wykonano już wykop do poziomu rozparcia tymczasowego. Obecnie kontynuowany jest montaż rozparcia tymczasowego stalowego oraz odwadnianie komory.

W rejonie rampy i tunelu odkrywkowego (w segmentach od R1 do R16) prowadzony jest wykop do poziomu rozparcia tymczasowego. Wykopy na bieżąco są odwadniane. Trwa skuwanie wierzchu ścian szczelinowych oraz zbrojenie i betonowanie wieńców.

Sieć uzbrojenia terenu jest przebudowywana. Trwa budowa zbiornika retencyjnego R6 oraz osadnika O3. Kontynuowana jest budowa drogi technologicznej DT.

Źródło: Tunel Świnoujście

Zobacz również

Olbrzymie drzewo runęło na przejście dla pieszych w Świnoujściu

Od wczoraj ostrzegamy was o silnym porywistym wietrze – szczególnie nad morzem. Dziś przed południem …

Jeden komentarz

  1. Czy wlot i wylot z tunelu będą na tyle wysoko nad poziomem morza, że pierwsza wysoka woda nie zaleje tunelu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.