Strona główna / Lokalne / Takie zabiegi w ramach NFZ to rzadkość. Nasi ortopedzi wykonują je regularnie

Takie zabiegi w ramach NFZ to rzadkość. Nasi ortopedzi wykonują je regularnie

Na zdjęciu są ortopedzi dr Mateusz Grabowski oraz dr Adam Sokołowski. W Szpitalu Miejskim im. Jana Garduły w Świnoujściu zakończyli właśnie skomplikowaną operację: artroskopię stawu ramiennego. Nie wszyscy wiedzą, że zabiegi tego typu przeprowadzane niekomercyjnie, ale w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, to rzadkość w regionie. Nasi lekarze wychodzą jednak naprzeciw potrzebom pacjentów.

Z ortopedami rozmawiamy chwilę po tym jak przeprowadzili kolejną operację. Zabiegi w naszym szpitalu wykonują co tydzień. – Operowaliśmy pacjenta w wieku 63 lat. Miał przewlekłe ograniczenie ruchomości w stawie ramiennym wynikające z  zerwania ścięgna mięśnia podłopatkowego nad i podgrzebieniowego oraz uszkodzenia głowy długiej bicepsa. Uszkodzenie wielościęgniste wymagało użycia wielu implantów, mobilizacji ścięgien oraz doszycia ich w miejscu uszkodzenia – tłumaczy dr Adam Sokołowski.

Zarówno dr A. Sokołowski jak i dr M. Grabowski to specjaliści jeżeli chodzi o tego typu zabiegi. Stosują nowoczesne metody leczenia. Ich praca jest jednocześnie ich pasją. Są absolwentami Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. A. Sokołowski od wielu lat zdobywa doświadczenie na oddziałach ortopedycznych i ratunkowych. M. Grabowski wiedzę i umiejętności wykorzystuje na co dzień w pracy na Oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu 109 Szpitala Wojskowego w Szczecinie.

Ze szpitalem w Świnoujściu obaj związani są od roku. W placówce przeprowadzają m.in. artroskopię dwóch stawów: barkowego i kolanowego, zabiegi rekonstrukcyjne w obrębie ścięgien, więzadeł oraz chrząstki stawowej. Takie operacje w ramach NFZ to rzadkość.

– Od roku naszej współpracy ze szpitalem wychodzimy naprzeciw potrzebom pacjentów i przeprowadzamy zabiegi ortopedyczne w świnoujskiej placówce bardzo często. Zapotrzebowanie na tego typu leczenie jest spore  – tłumaczy dr M. Grabowski.

Jednym z wykonywanych przez nich zabiegów jest też rekonstrukcja chrząstki stawowej.

– Zabieg ten wykonujemy w świnoujskim szpitalu od czterech miesięcy. Pozwala zredukować ból wynikający z ubytku chrząstki. U osób starszych znacznie przedłuża wizje protezy stawu – dodają nasi rozmówcy – W planach mamy też poszerzenie oferty w świnoujskiej placówce m.in. o zabiegi osteotomii. To innowacyjna metoda stosowna w ortopedii. Polega na przecięciu kości i jej korekcji za pomocą płytek stabilizujących. Operację  możemy dokonać na kości piszczelowej i udowej. Wspomniana procedura będzie wdrożona wkrótce po zakupie odpowiedniego sprzętu, m.in. aparatu ramię C.

Wśród wykonywanych przez ortopedów zabiegów w świnoujskim szpitalu są także: artroskopia stawu ramiennego i kolanowego, korekcja palucha koślawego zwanego potocznie Haluksem, korekcja palca młotkowatego, stopy płaskiej i koślawej, a także operacje zespołu cieśni nadgarstka, palca zatrzaskującego, łokcia golfisty i tenisisty.

Szpital, przy wsparciu Miasta, inwestuje w sprzęt potrzebny do prowadzenia m.in. wspomnianych wcześniej operacji. Rozwój tej dziedziny medycyny na naszych wyspach oparto o wiedzę i umiejętności dobrych i doświadczonych ortopedów, którzy w procesie leczenia stosują nowoczesne metody.

Zobacz również

Wstępnie policzono pieniądze zebrane przez WOŚP w Świnoujściu

Podczas 31. Finału WOŚP w Świnoujściu wolontariusze zebrali 194 800,00 zł – poinformował Harcerski Sztab WOŚP. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.