Strona główna / Lokalne / PSP: strażacy w celu zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa organizują codziennie ćwiczenia
Foto: PAP/Łukasz Gągulski

PSP: strażacy w celu zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa organizują codziennie ćwiczenia

W celu zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa strażacy codziennie, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, organizują ćwiczenia z zakresu: walki z pożarami, ratownictwa chemicznego, technicznego, wysokościowego, wodnego i poszukiwawczo-ratowniczego oraz prowadzą czynności kontrolno-rozpoznawcze – poinformował PAP mł. bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej.

W środę portal RMF24.pl poinformował, że straż pożarna „drastycznie ograniczyła szkolenia”. Według informacji podawanych przez portal, w ubiegłym roku ćwiczeń obiektowych strażaków było średnio 2-3 razy mniej niż w roku 2019.

„Komentując informacje Marka Balawajdra i Krzysztofa Zasady (dziennikarze RMF FM – PAP) o drastycznym spadku liczby ćwiczeń obiektowych, byli wysocy rangą oficerowie straży pożarnej podkreślają, że w konsekwencji życie ratowanych ludzi i strażaków może być zagrożone, wzrosną także straty materialne” – czytamy w artykule.

PAP o komentarz do sprawy poprosiła Państwową Straż Pożarną. „W celu zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa strażacy codziennie, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, organizują ćwiczenia z zakresu: walki z pożarami, ratownictwa chemicznego, technicznego, wysokościowego, wodnego i poszukiwawczo-ratowniczego oraz prowadzą czynności kontrolno-rozpoznawcze” – zapewnił mł. bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej.

„W 2020 roku strażacy w całym kraju przeprowadzili 35885 ćwiczeń w tym m.in. na terenie budynków użyteczności publicznej, handlowo-usługowych, sklepów wielkopowierzchniowych, magazynowych oraz kompleksów leśnych i na akwenach” – podał strażak dodając, że w roku 2019 Państwowa Straż Pożarna zorganizowała 60920 ćwiczeń.

Wskazał, że spadek liczby ćwiczeń związany był z wybuchem na świecie i w Polsce pandemii koronawirusa. „Część firm i instytucji funkcjonowało i nadal funkcjonuje w ograniczonym zakresie lub były/są nadal zamknięte (szkoły, hotele, restauracje, sklepy wielkopowierzchniowe) co wykluczało możliwość organizacji ćwiczeń bezpośrednio na terenie obiektów” – tłumaczył.

„Państwowa Straż Pożarna otrzymywała wówczas prośby o przesunięcie terminu ćwiczeń w związku z pandemią koronawirusa i organizacją pracy w systemie zdalnym” – wyjawił Kierzkowski.

„Jednocześnie strażacy realizują doskonalenie zawodowe i ćwiczenia na terenie Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP w ramach zmian służbowych, w tym m. in. dokonują rozpoznania operacyjnego obiektów z zakresu posiadanej dokumentacji operacyjnej oraz posiadanych Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego. Ponadto, strażacy prowadzą ćwiczenia praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, obsługi sprzętu oraz organizują ćwiczenia wewnętrzne z uwzględnieniem scenariuszy pożarowych i ratownictwa specjalistycznego” – przekazał.

Zaznaczył, że w marcu 2020 r., kiedy w Polsce ogłoszono lockdown, w wyniku którego zamknięto szkoły i ograniczono funkcjonowanie wielu instytucji, komendant główny PSP polecił ograniczyć organizowanie ćwiczeń przez jednostki organizacyjne PSP z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne. „Celem było zminimalizowanie kontaktów mogących prowadzić do wzrostu liczby zachorowań wśród funkcjonariuszy PSP. Duża liczba zachorowań strażaków mogła przełożyć się na spadek poziomu bezpieczeństwa obywateli Polski. Organizowanie ćwiczeń w czasie pierwszej fali koronawirusa stwarzało zagrożenia zarówno dla strażaków, jak i osób postronnych” – powiedział.

„W drugiej połowie maja 2020 r., z uwagi na luzowanie obostrzeń sanitarnych w Polsce, decyzją komendanta głównego PSP zniesiono ograniczenia w organizacji ćwiczeń przez jednostki organizacyjne PSP. Wszystkie ćwiczenia odbywały się z zachowaniem ogólnie obowiązujących obostrzeń sanitarnych” – podkreślił.

W rozmowie z PAP mł. bryg. Karol Kierzkowski przekazał również, że statystyki straży pożarnej pokazują, że poziom bezpieczeństwa pożarowego w Polsce jest utrzymany na wysokim poziomie. „W 2020 roku, w porównaniu do 2019 roku, odnotowano spadek pożarów ogółem o 16,13% z 153520 do 128754, w tym spadek o 13,73% pożarów w obiektach użyteczności publicznej z 2330 do 2010 oraz 1,56% w obiektach mieszkalnych z 31994 do 31496. Ponadto, odnotowano spadki w pożarach obiektów magazynowych o 5,7 proc. z 1053 w 2019 roku do 993 w 2020 roku, a także w obiektach produkcyjnych o 3,64 proc. z 2415 do 2327” – wyliczył.

„Jednocześnie, w 2020 r. odnotowano spadek o 21 liczby ofiar śmiertelnych w pożarach z 507 w 2019 roku do 486 w 2020 roku. Podobnie, w 2020 roku zmalała o 800 liczba osób rannych w wyniku powstania pożaru z 3394 w 2019 roku do 2594 w 2020 roku” – dodał.

Poinformował także, że na spadek liczby pożarów w obiektach miało wpływ m. in. kontynuowanie rozpoznania operacyjnego obiektów, odpowiednie wyszkolenie strażaków i wyposażenie w coraz nowocześniejszy sprzęt. „Dodatkowo, funkcjonariusze PSP w 2020 roku przeprowadzili ponad 32 tysiące kontroli różnego rodzaju obiektów budowlanych, podczas których dokładnie sprawdzano stan przestrzegania przepisów przeciwpożarowych, warunki ewakuacji z budynków, stan urządzeń przeciwpożarowych, w tym hydrantów wewnętrznych i zewnętrznych, systemów oddymiania i sygnalizacji pożaru oraz dróg pożarowych i możliwość dojazdu samochodów służb ratowniczych do obiektów” – wskazał.

„W 2020 roku strażacy zapewnili wysoki poziom bezpieczeństwa pożarowego w Polsce oraz włączyli się w walkę z koronawirusem organizując polowe izby przyjęć przy szpitalach, których w kulminacyjnym momencie było ponad 460. Dodatkowo, Państwowa Straż Pożarna wspierała Straż Graniczną organizując punkty pomiaru temperatury na 62 przejściach granicznych dla osób wjeżdżających na teren Polski. Strażacy skontrolowali 1 643 763 pojazdów i 2 943 071 osób” – mówił.

Kierzkowski powiedział, że obecnie 79 ratowników medycznych PSP pełni dyżury w szpitalach oraz szpitalach tymczasowych. „Na terenie kraju funkcjonuje 36 magazynów w jednostkach PSP, gdzie gromadzone są butle z tlenem medycznym na potrzeby szpitali z oddziałami dla pacjentów z koronawirusem” – podał.

Przypomniał przy tym, że od stycznia 2021 r. jednostki ochotniczych straży pożarnych i Państwowej Straży Pożarnej wspierają Narodowy Program Szczepień, organizując dowóz seniorów do punktów szczepień przeciwko COVID-19. „Do 3 marca 2021 roku strażacy przetransportowali 6254 osoby” – dodał. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ robs/

Zobacz również

Ranne ptaki i ssaki są leczone w Warnowie

Podobnie, jak w poprzednich latach, miasto ma umowę na leczenie, rehabilitację, żywienie oraz okresową opiekę …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.