Strona główna / Lokalne / Zobacz relację na żywo. Zaczynamy drążyć tunel!

Zobacz relację na żywo. Zaczynamy drążyć tunel!

Wyspiarka – tak decyzją internautów nazywa się potężna maszyna TBM, która jutro piątek 5 marca 2021 roku rozpocznie drążenie tunelu pod dnem Świny. Relację z nadania imienia TBM oraz uruchomienia Wyspiarki można będzie obejrzeć na żywo w internecie: na stronie www.swinoujscie.pl, You Tube oraz na profilu FB Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. Początek transmisji o godzinie 12.00.

– Czasami samemu trudno mi uwierzyć, że to wielkie marzenie pokoleń świnoujścian właśnie spełniamy – mówi Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz. – Dziś robimy ku temu kolejny milowy krok. Gorąco wierzę, że zgodnie z planem, w końcu przyszłego roku tunel będzie gotowy i wreszcie będziemy na stałe połączeni z resztą kraju. A wtedy pozostanie mi już tylko powiedzieć: Drodzy świnoujścianie. Mamy to!

Wyspiarka (Tunnel Boring Machine) wyruszy z komory startowej po stronie wyspy Uznam. Za około 6 miesięcy zakończy pracę po stronie wyspy Wolin. Maksymalnie będzie mogła wydrążyć nawet 6 centymetrów tunelu w ciągu minuty. Jednocześnie będzie układała betonowe pierścienie (w sumie 780 sztuk). W ciągu doby TBM ułoży średnio 5-6 takich pierścieni, czyli przygotuje około 10-12 metrów tunelu.

Przypomnijmy, że tunel ma być gotowy w końcu 2022 roku, czyli w 4 lata od podpisania umowy z wykonawcą konsorcjum firm PORR/Gülemark. Dzięki wsparciu rządu RP, inwestycja aż w 85 procentach jest finansowana ze środków Unii Europejskiej. Resztę dokłada Gmina Miasto Świnoujście ze swojego budżetu.

Info i fot. BIK Urząd Miasta Świnoujście

Zobacz również

Zobacz najnowsze zdjęcia z rewitalizowanej części parku

Inwestycja ma się zakończyć pod koniec maja. Jednocześnie trwa projektowanie nowego placu zabaw od strony …

3 komentarze

  1. Dzięki wsparciu rządu RP dostaliśmy dofinansowanie z UE? Jakże wspierał rząd? Bo brakujące 15% wykłada miasto. A, tak dla przypomnienia, PiS nie chciał akcesu Polski do UE, która dofinansowała drążenie tunelu.

  2. Czy zaproszono oficjeli?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.