Strona główna / Lokalne / Zobacz relację na żywo. Zaczynamy drążyć tunel!

Zobacz relację na żywo. Zaczynamy drążyć tunel!

Wyspiarka – tak decyzją internautów nazywa się potężna maszyna TBM, która jutro piątek 5 marca 2021 roku rozpocznie drążenie tunelu pod dnem Świny. Relację z nadania imienia TBM oraz uruchomienia Wyspiarki można będzie obejrzeć na żywo w internecie: na stronie www.swinoujscie.pl, You Tube oraz na profilu FB Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. Początek transmisji o godzinie 12.00.

– Czasami samemu trudno mi uwierzyć, że to wielkie marzenie pokoleń świnoujścian właśnie spełniamy – mówi Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz. – Dziś robimy ku temu kolejny milowy krok. Gorąco wierzę, że zgodnie z planem, w końcu przyszłego roku tunel będzie gotowy i wreszcie będziemy na stałe połączeni z resztą kraju. A wtedy pozostanie mi już tylko powiedzieć: Drodzy świnoujścianie. Mamy to!

Wyspiarka (Tunnel Boring Machine) wyruszy z komory startowej po stronie wyspy Uznam. Za około 6 miesięcy zakończy pracę po stronie wyspy Wolin. Maksymalnie będzie mogła wydrążyć nawet 6 centymetrów tunelu w ciągu minuty. Jednocześnie będzie układała betonowe pierścienie (w sumie 780 sztuk). W ciągu doby TBM ułoży średnio 5-6 takich pierścieni, czyli przygotuje około 10-12 metrów tunelu.

Przypomnijmy, że tunel ma być gotowy w końcu 2022 roku, czyli w 4 lata od podpisania umowy z wykonawcą konsorcjum firm PORR/Gülemark. Dzięki wsparciu rządu RP, inwestycja aż w 85 procentach jest finansowana ze środków Unii Europejskiej. Resztę dokłada Gmina Miasto Świnoujście ze swojego budżetu.

Info i fot. BIK Urząd Miasta Świnoujście

Zobacz również

Turniej z okazji Dni Morza

W niedzielę 26 czerwca, odbył się Turniej Siatkówki Plażowej z okazji obchodów Dni Morza. Zawodnicy …

3 komentarze

  1. Dzięki wsparciu rządu RP dostaliśmy dofinansowanie z UE? Jakże wspierał rząd? Bo brakujące 15% wykłada miasto. A, tak dla przypomnienia, PiS nie chciał akcesu Polski do UE, która dofinansowała drążenie tunelu.

  2. Czy zaproszono oficjeli?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.