Strona główna / Lokalne / Tunel pod Świną. Pierwszy metr „Wyspiarka” ma już za sobą. Zobacz zdjęcia!

Tunel pod Świną. Pierwszy metr „Wyspiarka” ma już za sobą. Zobacz zdjęcia!

Trwa faza startu maszyny TBM Wyspiarka. Wszystko przebiega zgodnie planem. Dzisiejszej nocy (z wtorku na środę 9-10 marca) pokonała pierwszy metr i zaczyna chować się w uszczelce przytwierdzonej do ściany szczelinowej. A to oznacza, że zbliża się chwila, gdy po fazie startu, maszyna rozpocznie właściwe drążenie w gruncie. Zgodnie z harmonogramem ma to nastąpić w końcu przyszłego tygodnia.

W miniony piątek 5 marca 2021, gdy TBM została uruchomiona, niektórzy z pewnością pomyśleli, że w ciągu kilku najbliższych dni, powinna już wydrążyć choćby niewielki odcinek tunelu. To jednak nie tak. Zanim to bowiem nastąpi „Wyspiarka” musi bowiem przejść fazę startu, a to bardzo skomplikowana operacja i wymagająca czasu.

W chwili oficjalnego uruchomienia, widać było maszynę TBM w szybie startowym, tuż przy betonowej, zbrojonej szklanym włóknem ścianie o grubości 1,2 metra. Najpierw musi ją pokonać, aby móc przejść do kolejnego etapu, czyli wiercenia w długim na 15 metrów bloku wejściowym.

To wszystko jest niezbędną częścią fazy startu, którą maszyna TBM musi przejść, aby móc rozpocząć drążenie tunelu w gruncie. Przewiercanie tej betonowej ściany szczelinowej i bloku z cementogruntu odbywa się bardzo wolno. Będzie trwało jeszcze kilka dni.

To nie wszystko. Przy montażu pierścieni obudowy w komorze startowej konieczne jest jednoczesne wzmacnianie wykonanego już odcinka. I to zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Służą do tego specjalne stalowe konstrukcje. Takie wzmacnianie zapewnia stateczność wykonanej obudowy i eliminuje możliwość jej wyboczenia (wygięcia). Montaż tego odcinka trwa dłużej, niż montaż obudowy już w gruncie.

Zamontowano już pierwsze 2 pierścienie tej obudowy. Dziś zamontowany będzie kolejny. Pozostanie jeszcze osiem, aby głowica maszyny w całości opuściła komorę. To od tej obudowy siłowniki odpychają maszynę, aby przesuwała się dalej do przodu. TBM wierci skokowo: najpierw jeden odcinek umożliwiający montaż pierścienia i sam montaż pierścienia, potem kolejny itd. Trzeba też pamiętać, że w fazie startu maszyny mają miejsce jeszcze inne skomplikowane operacje. M.in. uszczelnienie pierścienia wejściowego tarczy i wspomniane wcześniej wzmacnianie obudowy w szybie startowym.

W związku z tym cała faza startu od momentu uruchomienia maszyny zazwyczaj trwa nawet do 10 dni. Po tym etapie „Wyspiarka” rozpocznie właściwe drążenie w gruncie.

Tekst BIK UM Świnoujście/Sweco

Fot. Piotr Flisiak PORR S.A.

Zobacz również

W niedzielę do Świnoujścia przyjadą Motomikołaje

Corocznej tradycji staje się zadość! Motołaje nadjeżdżają jedno- i dwuśladach. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Aktywnego Wsparcia …

3 komentarze

  1. Wiać źe opozycja nie moźe ścierpieć sukcesów i poparcia normalnych ludzi pozytywnych działaniach rządu. Nowe inwestycje zamiast być chwalone są negowane, zakrawa to na sabotarz propagandowy.

  2. Jak wyspiarska zakończy drążenie w Świnoujściu to od razu trzeba ją przetransportować do Świętej niech drąży do Polic obwodnicę zachodnią Szczecina

  3. Jak wyspiarska z kończy w Świnoujściu to od razu niech zaczyna w Świętej i drąży tunel do Polic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.