Strona główna / Bez kategorii / Ekspert: można nadal podawać szczepionkę przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca
Foto: EPA/TOBIAS SCHWARZ / POOL Dostawca: PAP/EPA.

Ekspert: można nadal podawać szczepionkę przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca

Szczepionkę przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca można podawać, w czasie trwania analiz danych dotyczących zdarzeń zakrzepowo-zatorowych – poinformował prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.

W kilkunastu krajach podjęto decyzję o tymczasowym wstrzymaniu szczepień preparatem firmy AstraZeneca. „Decyzje te podjęto jako środek ostrożności, po analizie sytuacji w tych krajach. Europejska Agencja Leków kontynuuje analizę przypadków powikłań zakrzepowo-zatorowych u osób zaszczepionych” – wyjaśnił szef URPLWMiPB.

Zwrócił uwagę, że „incydenty zakrzepowo-zatorowe (…) wystąpiły u bardzo małej liczby zaszczepionych pacjentów”. „Co roku u wielu osób w Unii Europejskiej występują incydenty zakrzepowo-zatorowe, o różnym podłożu. Co więcej, ogólna liczba zdarzeń zakrzepowo-zatorowych u osób zaszczepionych nie wydaje się być większa niż obserwowana w populacji ogólnej” – wskazał.

Cessak przypomniał, że sprawa jest badana przez Europejską Agencję Leków w ścisłej współpracy z wytwórcą szczepionki, ekspertami w dziedzinie chorób krwi oraz krajowymi organami ds. zdrowia, w tym także z brytyjską agencją leków – MHRA, w oparciu o doświadczenie strony brytyjskiej w kontekście podania ok. 11 milionów dawek wspomnianego preparatu.

Poinformował, że Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii EMA (PRAC) dokona dalszej analizy wszelkich dostępnych danych we wtorek i zwołał nadzwyczajne posiedzenie na czwartek (18 marca), w celu podsumowania zebranych informacji i zalecenia dalszych działań, jeśli okażą się konieczne.

„Europejska Agencja Leków podtrzymuje swoje stanowisko, że korzyści wynikające z zastosowania szczepionki w celu zapobiegania COVID-19, z którym to zakażeniem wiąże się ryzyko hospitalizacji i zgonu, przewyższają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Dlatego też szczepionkę można podawać, gdy trwa analiza wszystkich danych dotyczących zdarzeń zakrzepowo-zatorowych” – czytamy w komunikacie URPLWMiPB.

Europejska Agencja Leków i prezes polskiego Urzędu Rejestracji poprosili, aby zaszczepione osoby, które mają jakiekolwiek obawy, skontaktowały się z lekarzem. Szczególnie istotne jest zgłaszanie podejrzenia wystąpienia działania niepożądanego po szczepieniu do odpowiednich organów.

Szczepionka COVID-19 AstraZeneca to szczepionka zapobiegająca chorobie koronawirusowej 2019 (COVID-19) u osób w wieku 18 lat i starszych. Jest to szczepionka wektorowa, co oznacza, że zawiera inny wirus (z rodziny adenowirusów), który został zmodyfikowany tak, aby zawierał gen kodujący białko wirusa SARS-CoV-2.

Szczepionka COVID-19 AstraZeneca nie zawiera samego wirusa i nie może powodować COVID-19. W organizmie po wytworzeniu białka wirusa, powstają przeciwciała skierowane przeciwko SARS-CoV-2.

Najczęstsze działania niepożądane związane ze szczepionką COVID-19 AstraZeneca są zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu.

Na zawieszenie podawania szczepionki AstraZeneca z powodu przypadków zakrzepów krwi u zaszczepionych zdecydowało się już kilkanaście krajów – Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Dania, Norwegia, Irlandia, Islandia, Holandia, Bułgaria, Cypr, Portugalia, Tajlandia i Demokratyczna Republika Konga. Austria, Estonia, Łotwa, Litwa i Luksemburg zawiesiły stosowanie jednej konkretnej partii produktu AstraZeneca. (PAP)

wnk/wr/

Zobacz również

Jak kontrolować SMSy żony? Dowiedz się więcej na ten temat!

Jak odczytać SMS z innego telefonu? Kilka pomysłów! Przechwytywanie SMS z innej komórki to marzenie …

Jeden komentarz

  1. ????? ➔ •

    Z przykrością informujemy również, że w dniu dzisiejszym zmarło 536 osób z powodu choroby nowotworowej, a u 2465 osób nie został dzisiaj zdiagnozowany nowotwór, ponieważ odmówiono leczenia z powodu pandemi, co przyczyni się do jeszcze większej śmiertelności w kolejnych dniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.