Strona główna / Lokalne / Ułożono pierwsze ringi w tunelu pod Świną. Zobacz zdjęcia!

Ułożono pierwsze ringi w tunelu pod Świną. Zobacz zdjęcia!

Maszyna TBM znajduje się w fazie startu – w zeszłym tygodniu ułożono sześć pierwszych ringów w komorze startowej i przewiercono ścianę szczelinową w szybie startowym. Rozpoczęto także wiercenie w bloku wykonanym technologią jet-grouting.

Na bieżąco odpompowywana jest woda zarówno z komory startowej, jak i z rampy dojazdowej. Przypomnijmy, rampa i tunel wykonywane są metodą stropową – obejmują odcinek od segmentu pierwszego do jedenastego. Trwa wykop podstropowy w segmentach od S8 do S11. Wylano już podbeton pod płytę denną w segmencie ósmym.

W zakładzie STP (Slurry Treatment Plant) prowadzona jest separacja urobku, dzięki czemu będzie można go ponownie wykorzystać przy drążeniu tunelu.

W zakładzie prefabrykacji produkowane są segmenty obudowy tunelu, które następnie są transportowane na plac składowy oraz do komory startowej, by Wyspiarka mogła je ułożyć.

Kontynuowane są roboty drogowe ziemne, a także profilowanie, uzupełnienie i zagęszczanie podłoża pod drogę DK 93. Budowana jest kanalizacja tłoczna oraz deszczowa.

Intensywne prace prowadzone są także po drugiej stronie Świny, na wyspie Wolin. Trwa odwadnianie wnętrza komory odbiorczej. W szybie prowadzone jest też zbrojenie i betonowanie płyty dennej.

W rejonie rampy i tunelu wykonywanego metodą stropową (segmenty od pierwszego do szesnastego) trwają roboty ziemne oraz konstrukcyjne. W segmencie jedenastym wykonywane jest zbrojenie i szalowanie wiaduktu. Wnętrze rampy jest odwadniane.

Trwale przebudowywane i budowane są sieci uzbrojenia terenu: sieć gazowa średniego ciśnienia oraz sieć elektroenergetyczna średniego napięcia.

Źródło: Tunel Świnoujście

Zobacz również

Ranne ptaki i ssaki są leczone w Warnowie

Podobnie, jak w poprzednich latach, miasto ma umowę na leczenie, rehabilitację, żywienie oraz okresową opiekę …

5 komentarzy

 1. Gimnazjalista

  Ringi…. Polski język ubogim jest….

 2. Panie redaktorze słowo ringi może zamienić na pierścienie , tak bardziej po polsku bo przecież jesteśmy w Polsce.

 3. Gdy Po mówiło że coś zrobi, to mówiło. Gdy pisiory mówią, że cis zrobią, to zrobią.trolololo

  • Natenczas Wojski

   Separacja urobku nie ma chyba na celu „powtórne jego użycie przy budowie tunelu”? Na co on komu i do czego miałby zostać użyty? Chodzi chyba o powtórne użycie odzyskanej WODY. Albo ja czegoś nie rozumiem…

   • Może chodzi o produkcję betonu, a piasek – przecież chyba tu nie zasolony – do tego może służyć. Niestety cały artykuł pełen jest fachowych terminów, bez jakichś grafik, słowniczka pojęć trudno to zrozumieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.