Strona główna / Lokalne / Ułożono pierwsze ringi w tunelu pod Świną. Zobacz zdjęcia!

Ułożono pierwsze ringi w tunelu pod Świną. Zobacz zdjęcia!

Maszyna TBM znajduje się w fazie startu – w zeszłym tygodniu ułożono sześć pierwszych ringów w komorze startowej i przewiercono ścianę szczelinową w szybie startowym. Rozpoczęto także wiercenie w bloku wykonanym technologią jet-grouting.

Na bieżąco odpompowywana jest woda zarówno z komory startowej, jak i z rampy dojazdowej. Przypomnijmy, rampa i tunel wykonywane są metodą stropową – obejmują odcinek od segmentu pierwszego do jedenastego. Trwa wykop podstropowy w segmentach od S8 do S11. Wylano już podbeton pod płytę denną w segmencie ósmym.

W zakładzie STP (Slurry Treatment Plant) prowadzona jest separacja urobku, dzięki czemu będzie można go ponownie wykorzystać przy drążeniu tunelu.

W zakładzie prefabrykacji produkowane są segmenty obudowy tunelu, które następnie są transportowane na plac składowy oraz do komory startowej, by Wyspiarka mogła je ułożyć.

Kontynuowane są roboty drogowe ziemne, a także profilowanie, uzupełnienie i zagęszczanie podłoża pod drogę DK 93. Budowana jest kanalizacja tłoczna oraz deszczowa.

Intensywne prace prowadzone są także po drugiej stronie Świny, na wyspie Wolin. Trwa odwadnianie wnętrza komory odbiorczej. W szybie prowadzone jest też zbrojenie i betonowanie płyty dennej.

W rejonie rampy i tunelu wykonywanego metodą stropową (segmenty od pierwszego do szesnastego) trwają roboty ziemne oraz konstrukcyjne. W segmencie jedenastym wykonywane jest zbrojenie i szalowanie wiaduktu. Wnętrze rampy jest odwadniane.

Trwale przebudowywane i budowane są sieci uzbrojenia terenu: sieć gazowa średniego ciśnienia oraz sieć elektroenergetyczna średniego napięcia.

Źródło: Tunel Świnoujście

Zobacz również

Tropikalny parkrun. Karolina i Robert najszybsi

Drugi po wznowieniu parkrun, oznaczony numerem #195, odbył się na ścieżkach Parku Zdrojowego w niemal …

5 komentarzy

 1. Gimnazjalista

  Ringi…. Polski język ubogim jest….

 2. Panie redaktorze słowo ringi może zamienić na pierścienie , tak bardziej po polsku bo przecież jesteśmy w Polsce.

 3. Gdy Po mówiło że coś zrobi, to mówiło. Gdy pisiory mówią, że cis zrobią, to zrobią.trolololo

  • Natenczas Wojski

   Separacja urobku nie ma chyba na celu “powtórne jego użycie przy budowie tunelu”? Na co on komu i do czego miałby zostać użyty? Chodzi chyba o powtórne użycie odzyskanej WODY. Albo ja czegoś nie rozumiem…

   • Może chodzi o produkcję betonu, a piasek – przecież chyba tu nie zasolony – do tego może służyć. Niestety cały artykuł pełen jest fachowych terminów, bez jakichś grafik, słowniczka pojęć trudno to zrozumieć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.