Strona główna / Lokalne / Karsibór. Będą nowe budki dla ptaków

Karsibór. Będą nowe budki dla ptaków

W najbliższych dniach 40 budek dla małych ptaków miasto powiesi w Alei Dębowej wzdłuż gruntownie przebudowywanej właśnie ulicy 1 Maja (zdjęcie poniżej). Tylko w ciągu niespełna 3 ostatnich lat podobnych budek na miejskich terenach zielonych pojawiło się około 200. Kolejnych 60 przeznaczonych dla jerzyków rozdano spółdzielniom mieszkaniowym do powieszenia na budynkach mieszkalnych.

– Czekamy tylko na dostawę i zaraz będziemy wieszać – mówią pracownicy Wydziału Infrastruktury i Zieleni Miejskiej o nowych budkach, które trafią do Karsiboru. – Są przeznaczone dla małych ptaków, jak sikorki, kosy, rudziki itp. 

Nowe budki będą wykonane z drewna i będą miały trzy wielkości otworów wlotowych. W zależności od wielkości ptaków, dla których są przeznaczone.

– Na przykład sikorka modra jest mniejsza od sikorki bogatki i dlatego musi mieć mniejszy wlot do budki – wyjaśniają pracownicy urzędu. – Inaczej ta większa, czyli bogatka, mogłaby ją przegonić z gniazda.

Wykonawcą i dostawcą budek do Karsiboru jest MKW Pracownia Przyrodnicza – Rolna z miejscowości Kiełcze niedaleko Świebodzina. Koszt razem z dostarczeniem to 2.179 złotych brutto (ok. 54 złotych za sztukę).

Wcześniej budki pojawiły się w Parku Zdrojowym (zdjęcie powyżej), Parku Chopina i jego okolicy. Wszystkie mają swoich małych lokatorów. Skąd to wiadomo? Bo nie wystarczy powiesić, trzeba jeszcze o nie dbać.

–  Systematycznie czyścimy budki, a przy okazji obserwujemy, czy są zamieszkałe – mówią pracownicy urzędu.

Tekst i fot. BIK Urząd Miasta Świnoujście

Zobacz również

Pamięci Tych, którzy nie powrócili z morza

Morski żywioł nie był nigdy Waszym wrogiem, nie był też przyjacielem. Ale wiedzieliście doskonale, że …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.