niedziela , 27 listopada 2022
Strona główna / Lokalne / Pierwsze segmenty tunelu w Świnoujściu są już gotowe

Pierwsze segmenty tunelu w Świnoujściu są już gotowe

Pierwsze segmenty tunelu w Świnoujściu są już gotowe. Tunel drąży maszyna TBM, która również wykonuje obudowę tunelu o średnicy wewnętrznej 12 m. Planowany czas drążenia to pół roku.

Drążenie tunelu pod Świną rozpoczęło się oficjalnie 5 marca. Pierwszy etap to tzw. faza startu. Potężna maszyna TBM najpierw musiała pokonać grubą na 1,2 m zbrojoną szklanym włóknem betonową ścianę. Następnie przeszła do kolejnego etapu, czyli wiercenia w długim na 15 metrów bloku wejściowym.

Maszyna nie tylko drąży tunel, ale jednocześnie montuje pierścienie obudowy. Przy montażu pierścieni obudowy w komorze startowej konieczne jest jednoczesne wzmacnianie wykonanego już odcinka. I to zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Służą do tego specjalne stalowe konstrukcje. Takie wzmacnianie zapewnia stateczność wykonanej obudowy i eliminuje możliwość jej wygięcia. Dlatego montaż tego odcinka trwa dłużej niż montaż obudowy już w gruncie.

Jak podała w czwartek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie, która jest inwestorem zastępczym (w imieniu Urzędu Miasta w Świnoujściu), pierwsze segmenty obudowy tunelu są już gotowe. Jak to wygląda, widać na efektownych, najnowszych zdjęciach pokazanych przez GDDKiA.

„Pierwsze segmenty tunelu w Świnoujściu są już gotowe. Jako inwestor zastępczy stale nadzorujemy postępy inwestycji. Tunel drąży maszyna TBM, która również wykonuje obudowę tunelu o średnicy wewnętrznej 12 m. Planowany czas drążenia to pół roku” – napisała na facebookowym profilu GDDKiA.

Źródło: GDDKiA

No Images found.

Zobacz również

Spotkanie z posłem Dariuszem Wieczorkiem. Będzie można porozmawiać także o elektromobilności

Mieszkańcy Świnoujścia będą mogli w najbliższy poniedziałek spotkać się z posłem Nowej Lewicy Dariuszem Wieczorkiem. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.