Strona główna / Lokalne / Przy drogach pojawiły się bariery ochronne. Rozpoczął się okres migracji płazów

Przy drogach pojawiły się bariery ochronne. Rozpoczął się okres migracji płazów

Przejeżdżając przez teren Wolińskiego Parku Narodowego zastanawialiście się nad celem ustawienia przydrożnych barier? Trwa coroczny okres migracji płazów na godowiska. Pracownicy Wolińskiego Parku Narodowego od początku marca trwają więc w gotowości, a w razie potrzeby dokonują przenoszenia płazów przez jezdnię.

Niska temperatura nie sprzyja aktywności płazów, co skutkowało tym, że dziś (23.03) kiedy słupek rtęci w nocy pokazał 6 stopni rozpoczęła się ich wzmożona aktywność. – W roku bieżącym dzięki dofinansowaniu Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie rozszerzyliśmy zakres akcji. W roku ubiegłym była ona realizowana wzdłuż drogi nr 102 z Międzyzdrojów do Dziwnowa na wysokości j. Gardno. W roku bieżącym, zwiększyliśmy zakres o drugi odcinek – drogi z Wisełki do Warnowa, na wysokości j. Czajcze – tłumaczą pracownicy Parku.

– Płazy są najbardziej zagrożoną dużą grupą taksonomiczną wśród zwierząt. Są one zagrożone z bardzo wielu powodów, a jednym z nich jest wzmożony ruch pojazdów samochodowych, oddziałujący na płazy bezpośrednio – powodując ich śmierć w wyniku kolizji z pojazdami. Badania pokazują, że tylko w czasie migracji wiosennych ginie od 40 do 50% osobników z populacji ropuch szarych (Beebee 1996). Już przy natężeniu ruchu wynoszącym 4 samochody na godzinę ginie 10% migrujących ropuch, a przy natężeniu 60 samochodów/godzinę straty sięgają aż 75% (Kuhn 1987). Droga wojewódzka nr 102 w okolicy j. Gardno oraz z Wisełki do Warnowa na wysokości j. Czajcze, w czasie migracji stanowi miejsce, gdzie dochodzi do znacznych strat w populacji płazów. Dlatego też podjęliśmy działania ograniczające ich śmiertelność – informują przedstawiciele parku.

fot. WPN
A. Łepek

Zobacz również

Rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na sprowadzenie ciała do Polski

Umarł dobry człowiek, kochający mąż i ojciec. Pochodził z małej miejscowości, był ojcem trójki dzieci, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.