Strona główna / Lokalne / Wojewoda zachodniopomorski: to nieprawda, że w regionie brakuje łóżek dla pacjentów z COVID-19
Foto: PAP/Marcin Bielecki

Wojewoda zachodniopomorski: to nieprawda, że w regionie brakuje łóżek dla pacjentów z COVID-19

To nieprawda, że na Pomorzu Zachodnim brakuje łóżek dla pacjentów z COVID-19 – powiedział w sobotę wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Nie wykluczył też przyjmowania do szpitali pacjentów covidowych z innych regionów.

„Mamy 1459 łóżek dla pacjentów z koronawirusem – dane są z dzisiaj, z godz. 9 rano. 1083 pacjentów z COVID-19 przebywa w szpitalach, pozostaje wolnych 376 łóżek i to jest 26 proc. łóżek wolnych, więc mamy jedną czwartą buforu bezpieczeństwa, zapasu na to, żeby przyjmować kolejnych pacjentów” – powiedział w sobotę podczas konferencji prasowej online wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Wskazał też, że w szpitalu tymczasowym w Szczecinie, działającym w budynku M szpitala klinicznego nr 1 „udało się pomóc około 350 pacjentom”.

Dodał, że nieprawdą jest, jakoby na Pomorzu Zachodnim nie było łóżek dla pacjentów z COVID-19. „Może się zdarzyć tak, że w danym szpitalu, w danym momencie może nie być łóżka, ale te łóżka są w innym powiecie, kilka kilometrów dalej, musimy działać tutaj bardzo elastycznie, jako system naczyń połączonych” – wskazał Bogucki.

Zaznaczył, że sytuacja jest „bardzo dobra w kontekście tego, co się dzieje w kraju”, jeśli chodzi o respiratory. „Cały czas jesteśmy przed +górką+, dlatego uciekamy tej epidemii. Mamy 141 respiratorów, 92 są zajęte, 49 pozostaje wolnych” – powiedział wojewoda. Dodał, że sytuacja jest „stabilna”.

Jak wskazał, odbywa się też leczenie pacjentów wymagających opieki szpitalnej w związku z innymi schorzeniami. Wskazał, że cały czas przyjmowani są pacjenci m.in. do Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii i 109. Szpitala Wojskowego i szpitala wojewódzkiego w Zdunowie. „Działa szpital kliniczny przy Unii Lubelskiej, jest tam niespełna 30 pacjentów covidowych, a szpital ma ponad 700 miejsc” – powiedział wojewoda.

„Dzisiaj to leczenie odbywa się również w pozostałych zakresach. Jak będzie w najbliższych dniach – nie wiem. Oczywiście, może być taka sytuacja, że będziemy musieli ograniczać przyjęcia czy zabiegi planowe, ale na tę chwilę na Pomorzu Zachodnim robimy to w sposób minimalny. Pozwala nam na to epidemia, pozwala nam taka szybka, dobra współpraca z dyrektorami placówek” – mówił Bogucki.

Zapytany o to, czy rozważana jest możliwość przyjmowania pacjentów z innych regionów Bogucki odpowiedział, że „dzieje się to już dziś”. „W szpitalach na południu województwa przyjmowani są pacjenci – co prawda nie z COVID-19, ale z innymi chorobami, głównie na internę – z województwa lubuskiego” – powiedział wojewoda.

Dodał, że najbliższy tydzień, będzie „bardzo trudny”, ale jeśli będzie taka potrzeba, a na Pomorzu Zachodnim będą takie możliwości „to oczywiście tutaj w ramach solidarności, odpowiedzialności za zdrowie mieszkańców, Polaków, nie tylko danego województwa, będziemy ze sobą współdziałać, bo taki jest nasz obowiązek”.

Bogucki zwrócił się też do przedstawicieli opozycji, w związku z krytyką działań podjętych przez rząd. „Mam do państwa przesłanie: mniej polityki, mniej demagogii, mniej hipokryzji, a więcej odpowiedzialności – odpowiedzialności za naszych mieszkańców, bo ona również spoczywa w waszych rękach” – powiedział.

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ je/

Zobacz również

Już w tę sobotę Piknik Rodzinny Osiedla Warszów

– Wspólnie z Agnieszką Krawczyk i wieloma naszymi wolontariuszami już dzisiaj przyłączamy się do zaproszenia …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.