Strona główna / Lokalne / Wilk ze Świnoujścia zostanie odłowiony i przewieziony w bezpieczne miejsce

Wilk ze Świnoujścia zostanie odłowiony i przewieziony w bezpieczne miejsce

Od kilku dni mieszkańcy Świnoujścia sygnalizują obecność wilka na terenie miasta. Zwierze widziane miało być m.in. w okolicach Dzielnicy Nadmorskiej. Służby miejskie monitorują sprawę. Zaangażowani są także przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Wilki – ze względu na zmniejszającą się stale liczbę tych zwierząt – objęte są ścisłą ochroną. Liczebność wilka szarego w Polsce jest szacowana jest obecnie na ok. 600 par. Gatunek ten jest objęty ochroną na mocy ustawy o ochronie przyrody, która gwarantuje również rolnikom rekompensaty za szkody w pogłowiu zwierząt gospodarczych wyrządzone przez te zwierzęta. Dodatkowo wilk jest chroniony w ramach Konwencji Berneńskiej, Konwencji Waszyngtońskiej i Dyrektywy Siedliskowej. Specjaliści radzą, by w przypadku spotkania wilka, nie podejmować działań na własną rękę. Z informacji przekazanych przez służby wynika, że widziane w Świnoujściu zwierzę, to młody osobnik, który przywędrował do nas z terenu Niemiec.

– Od razu, kiedy pojawiły się informacje dotyczące obecności zwierzęcia w naszym rejonie, podjęliśmy stosowne działania – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Paweł Sujka. – Współpracujemy z przedstawicielami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, którzy monitorują sytuację. Służby pracują już w naszym mieście, a ich zadaniem jest odłowienie zwierzęcia. Uspokajam jednak, że zwierzęciu nic nie grozi. Należy do gatunku chronionego. Zostanie więc uśpione i wywiezione z wyspy.

Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi. Jeśli jednak zbliżają się do siedzib ludzkich, jest to przejaw instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia. Spotykając wilka, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • nie należy dokarmiać wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. O ich obecności natychmiast należy powiadomić właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska,
  • jeśli spacerujesz po lesie, biegasz lub uprawiasz inne formy terenowej rekreacji, nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów,
  • jeśli pracujesz w lesie, nigdy nie pozostawiaj żywności w miejscu pracy,
  • nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników,
  • jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy.

Za zabijcie lub skłusowanie wilka grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Tekst: BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Turniej z okazji Dni Morza

W niedzielę 26 czerwca, odbył się Turniej Siatkówki Plażowej z okazji obchodów Dni Morza. Zawodnicy …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.