niedziela , 27 listopada 2022
Strona główna / Lokalne / Wojewoda zachodniopomorski: nie mam sygnału o konieczności przewożenia pacjentów z Wielkopolski, ale jesteśmy gotowi
Foto: PAP/Marcin Bielecki

Wojewoda zachodniopomorski: nie mam sygnału o konieczności przewożenia pacjentów z Wielkopolski, ale jesteśmy gotowi

Na razie nie mam sygnału, który by wskazywał, że przewożenie pacjentów między naszymi województwami nastąpi, ale jesteśmy na to gotowi – powiedział PAP w środę wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, odnosząc się do możliwości relokacji pacjentów z Wielkopolski do zachodniopomorskich szpitali.

Minister zdrowia Adam Niedzielski na środowej konferencji po spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego mówił o relokacji pacjentów do sąsiednich województw z regionów, które samodzielnie nie mogą poradzić sobie z napływem pacjentów i z obciążeniem infrastruktury szpitalnej. Chodzi m.in. o Śląsk, Podkarpacie, a także Dolny Śląsk i Wielkopolskę, które – jak powiedział minister – „w ostatnim czasie odczuły bardzo wysoką dynamikę wzrostu zachorowań”.

Szef resortu zdrowia wskazał, że Wielkopolska może liczyć na pomoc Zachodniopomorskiego.

„Tam mamy jedyny nieotworzony jeszcze, ale w pełnej gotowości szpital tymczasowy, który w przypadku dojścia przez Wielkopolskę do limitu wykorzystywanych łóżek, będzie wspierał pacjentów wielkopolskich” – zaznaczył Niedzielski.

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki powiedział w rozmowie z PAP, że w ubiegłym tygodniu rozmawiał z wojewodą wielkopolskim o ewentualnej relokacji pacjentów z Wielkopolski do swojego województwa.

„Na razie nie mam takiego sygnału, który by wskazywał, że przewożenie pacjentów między naszymi województwami nastąpi, jesteśmy natomiast w tej chwili gotowi” – powiedział Bogucki.

Odnosząc się do stanu epidemii w Zachodniopomorskiem, wskazał, że liczba chorych jest większa niż w grudniu ub.r., ale zaznaczył też, że zaszczepiony jest personel medyczny, w szpitalach nie ma ognisk zakażenia, zabezpieczona jest też stosowna liczba miejsc.

„Mamy odpowiedni bufor bezpieczeństwa, a to powoduje, że jeżeli będzie taka potrzeba ze strony województwa wielkopolskiego, będziemy skłonni pomóc” – powiedział Bogucki.

Zaznaczył, że sytuacja zależy od dynamiki epidemii i w Wielkopolsce, i na Pomorzu Zachodnim. „Gdybym miał odpowiadać dzisiaj, to oczywiście takiej pomocy możemy udzielić” – podkreślił.

Wskazał, że w zachodniopomorskich szpitalach jest 1768 łóżek dla pacjentów covidowych, z czego 1284 są zajęte. W województwie jest także 157 respiratorów, 111 pozostaje zajętych.

„Sytuacja na Pomorzu Zachodnim jest stabilna, notujemy z dnia na dzień przyrosty, jeżeli chodzi o łóżka covidowe i o zajętość respiratorów” – wskazał wojewoda.

Zapytany o możliwość uruchomienia drugiej lokalizacji szpitala tymczasowego w szczecińskiej Netto Arenie, odpowiedział, że „ten wariant jest cały czas brany pod uwagę”, a szpital patronacki na Pomorzanach szuka personelu.

„Uważam, że jest to ostatnia linia oporu. Dziś mamy 93 miejsca wolne w szpitalu tymczasowym na Pomorzanach (…). Nie ma takiej potrzeby, żeby uruchamiać szpital w Netto Arenie, tym bardziej że – pamiętajmy – odbywają się tam szczepienia masowe. To największy punkt szczepień w całym województwie” – powiedział Bogucki.

Zaznaczył, że są dni, gdy w punkcie szczepień w hali Netto Arena szczepionych jest ok. tysiąca osób.

„Jest to więc wymierna korzyść i ucieczka do przodu przed epidemią. Jeśli zatem nie będzie bezwzględnej potrzeby, aby uruchamiać tam szpital tymczasowy, nie będziemy tego robić. Na to odpowiedzą nam jednak najbliższe dni” – zaznaczył wojewoda.(PAP)

Autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ joz/

Zobacz również

Spotkanie z posłem Dariuszem Wieczorkiem. Będzie można porozmawiać także o elektromobilności

Mieszkańcy Świnoujścia będą mogli w najbliższy poniedziałek spotkać się z posłem Nowej Lewicy Dariuszem Wieczorkiem. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.