Strona główna / Lokalne / Jak walczyć z alkoholizmem? Warto zwrócić się o pomoc do specjalistów

Jak walczyć z alkoholizmem? Warto zwrócić się o pomoc do specjalistów

Dzisiaj (15 kwietnia) obchodzimy Światowy Dzień Trzeźwości. Pani Anna Głowacka, specjalista psychoterapii uzależnień z Centrum Zdrowia Psychicznego walkę z alkoholizmem pomogła wygrać już wielu pacjentom. – To najczęściej leczona i jednocześnie najtrudniejsza choroba, jeżeli chodzi o uzależnienia. Nie oznacza to jednak, że z tym problemem nie można sobie poradzić. Przeciwnie. Wielu osobom udaje się osiągnąć sukces – mówi nasza rozmówczyni.

15 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Trzeźwości. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apeluje, żeby tego dnia zrezygnować z alkoholu. Szacuje się, że alkoholizm przyczynia się co roku do śmierci 2,5 miliona ludzi na całym świecie. W Polsce około miliona osób jest uzależnionych od alkoholu. Problem związany z tą używką pogłębił się w okresie pandemii. Krótko mówiąc: specjaliści mają pełne ręce roboty.

– Alkoholizm to najczęściej leczona choroba. Częściej niż narkomania i uzależnienia behawioralne – mówi Anna Głowacka z Centrum Zdrowia Psychicznego w Świnoujściu – W przypadku tej choroby istnieją trzy psychologiczne mechanizmy uzależnień. Pierwszy z nich, to mechanizm nałogowej regulacji uczuć. Pacjent poprzez używki próbuje regulować swoje emocje. Powody mogą być różne: być może próbuje wypełnić pustkę po stracie kogoś bliskiego, poradzić sobie z traumatycznymi doświadczeniami lub po prostu jest to jego reakcja na stres. Drugi mechanizm to iluzja i zaprzeczenie. Osoba uzależniona stwarza sobie iluzję życia z alkoholem. Ostatni, mechanizm rozpraszania i rozdwajania ja, wiąże się z tym, że osobie uzależnionej wydaje się, że funkcjonuje lepiej, gdy jest pod wpływem alkoholu. Oczywiście problem jest bardziej złożony, ale na pewno fakt, że jest to używka, która jest legalna, łatwo dostępna, przyczynia się do tego, że najczęściej specjaliści terapii uzależnień pomagają pacjentom zmagającym się właśnie z alkoholizmem. Często jest tak, że pacjenci racjonalizują sobie fakt, że piją. Twierdzą np. że nie mogą odstawić alkoholu ze względu na spotkania towarzyskie i obawę, że mogą stracić przyjaciół itp.

W Centrum Zdrowia Psychicznego alkoholizm leczony jest zarówno podczas spotkań indywidualnych jak i podczas terapii grupowej. Kiedy można mówić o sukcesie w walce z alkoholizmem?

– Gdy dochodzi do uzyskania względnej harmonii. Pacjent jest już wtedy świadomy procesu przyczynowo-skutkowego, który doprowadza go do picia i wie, w jaki sposób może sobie pomóc. Jest to jednak względne pojęcie. Dla kogoś samo ograniczenie spożywania alkoholu może być sukcesem. W toku terapii dążymy jednak do uzyskania abstynencji. Bardzo często moi pacjenci stawiali na różnego rodzaju aktywności; sportowe jak i intelektualne, ale zdecydowanie częściej na te pierwsze – dodaje nasza rozmówczyni.

***

Centrum Zdrowia Psychicznego w Świnoujściu jest otwarte w godzinach od 7.30 do 18.00 od poniedziałku do piątku oraz w soboty w godzinach od 7.30 do 15.00. Rejestrować można się pod numerem tel. 91 32 67 316 lub osobiście od poniedziałku do piątku od 7.30 do 15.00. Budynek mieści się obok szpitala, a wejście jest od ul. Jana z Kolna. Pacjent otrzyma pełną informację do kogo i kiedy ma się zgłosić.

Zobacz również

Święto Wojska Polskiego z 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża

„Weekend z wojskiem” – pod takim hasłem od 13 do 15 sierpnia odbywać się będą …

Jeden komentarz

  1. Kolejna „psicholog” boże ratuj … !!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.