Strona główna / Lokalne / Oto najnowszy raport z prac przy budowie tunelu pod Świną. Jest już niemal 400 metrów tunelu

Oto najnowszy raport z prac przy budowie tunelu pod Świną. Jest już niemal 400 metrów tunelu

Szalowanie i betonowanie ściany na styku segmentów S11 i S12, uszczelnianie płyty dennej oraz uszczelnienie ścian szczelinowych – m. in. tego rodzaju prace prowadzono w ostatnim czasie w komorze startowej, która znajduje się na wyspie Uznam. Na placu budowy zamontowano bramkę typu stadionowego przy schodni do komory startowej oraz schodnię na segment S12.

Na bieżąco jest też odpompowywana woda z wnętrza szybu oraz rampy i tunelu wykonywanego metodą stropową (odcinek od pierwszego do jedenastego segmentu).

Poza tym od 26 kwietnia do 2 maja zmontowano 48 dwumetrowych pierścieni, czyli razem przygotowano już 170 ringów półtorametrowych oraz  64 dwumetrowe, docelowe.

Nie ustaje produkcja w  zakładzie prefabrykacji, gdzie powstają segmenty obudowy tunelu. Wyprodukowane elementy najpierw transportowane są na place składowe, a następnie do komory startowej, by Wyspiarka w trakcie drążenia mogła je układać.

Cały czas w zakładzie STP trwa separacja urobku od płuczki wiertniczej. Urobek jest przewożony na miejsce składowania przy ul. Karsiborskiej, a płuczka wraca do obiegu.

Kontynuowane są przebudowa i budowa sieci uzbrojenia terenu oraz roboty drogowe. Trwa wzmocnienie podłoża pod konstrukcję odcinka Drogi Dojazdowej nr 1 – od trasy głównej do starego śladu  ul. Karsiborskiej. Wzmacniane jest również podłoże pod konstrukcję odcinka Drogi Krajowej 93 (trasa główna). Prowadzone są roboty ziemne dla Drogi Dojazdowej nr 1 i dla parkingu przy Budynku Centrum Obsługi.

Z kolei po drugiej stronie cieśniny Świny, na wyspie Wolin prowadzone są prace związane z przygotowaniem komory odbiorczej dla Wyspiarki. Zakończono uzupełnianie kolumn jetgrouting w bloku wyjściowym szybu. Trwa odpompowywanie wody z wnętrza komory oraz rampy.

Kontynuowane są prace przy wiadukcie nad segmentem R11 oraz roboty ziemne i konstrukcyjne rampy dojazdowej w segmentach od R1 do R16.

Zakończono przebudowę sieci elektroenergetycznych średniego i niskiego napięcia. Wciąż trwa przebudowa sieci teletechnicznych i sieci wodno-kanalizacyjnych. Prowadzone są roboty drogowe przy nasypie pod ul. Fińską.

Zobacz również

Najdłuższy lądowy odcinek Baltic Pipe w Polsce jest gotowy do nagazowania

GAZ SYSTEM ponad 30 dni przed planowanym terminem dokonał odbioru technicznego gazociągu Goleniów – Ciecierzyce. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.