Strona główna / Lokalne / H-13 Przemko w macierzystym porcie. Kolejny holownik we flotylli

H-13 Przemko w macierzystym porcie. Kolejny holownik we flotylli

We wtorek, 25 maja, do Portu Wojennego w Świnoujściu wszedł po raz pierwszy holownik H-13 Przemko – ostatni z sześciu nowoczesnych holowników zbudowanych dla Marynarki Wojennej RP. W najbliższych dniach odbędzie się techniczne przekazanie holownika do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, a oficjalne rozpoczęcie służby nastąpi po uroczystości pierwszego podniesienia bandery.

Holownik H-13 Przemko jest to ostatni z zaplanowanych sześciu nowoczesnych holowników zbudowanych dla Marynarki Wojennej RP przez gdańską stocznię Remontowa Shipbuilding S.A.. Od 25 lutego 2020 roku pierwszy z serii, holownik H-11 Bolko, pełni służbę w składzie 12. Dywizjonu Trałowców. Z kolei od 9 grudnia 2020 roku czwarty z serii H-12 Semko zasilił szeregi pomocniczych jednostek pływających. Pozostałe „bliźniacze” jednostki służą w gdyńskiej 3. Flotylli Okrętów (H-1 Gniewko, H-2 Mieszko, H-3 Leszko).

Kontrakt na budowę sześciu holowników dla Marynarki Wojennej RP podpisano w czerwcu 2017 roku w wyniku rozstrzygnięcia przetargu pn. „Zabezpieczenie techniczne i prowadzenie działań ratowniczych na morzu pk. Holownik” pomiędzy stocznią Remontowa Shipbuilding S.A. a Inspektoratem Uzbrojenia. Realizacja zamówienia dotyczyła zaprojektowania i wybudowania jednostek pływających klasy holownik.

Holowniki proj. B 860 są przeznaczone m.in. do: zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia logistycznego na morzu i w portach, wykonywania działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparcia akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń, podejmowania z wody materiałów niebezpiecznych. Uciąg holowników ma wynosić ponad 35 t.

Zobacz również

Przegląd lodowych trendów na lato 2022

Rozpoczęło się kalendarzowe lato i wakacje. W ciągu tych 93 najbardziej słonecznych dni w roku, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.