Strona główna / Lokalne / Dużo pojazdów wojskowych na drogach. Co się dzieje?

Dużo pojazdów wojskowych na drogach. Co się dzieje?

Na drogach województwa zachodniopomorskiego można zaobserwować dużą kolumnę pojazdów wojskowych. Jednostki brzegowe 8. Flotylli Obrony Wybrzeża zrealizowały szkolenie z przemieszczenia kolumny transportowej połączone z pokonywaniem przeszkód wodnych. Droga przemieszczenia prowadziła przez cztery powiaty: Świnoujście, kamieński, gryficki oraz kołobrzeski.

Przemieszczenie rozpoczęło się w Świnoujściu od przeprawy 27 pojazdów wydzielonych z jednostek 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przez rzekę Świna. Do tego celu wykorzystano promy miejskie typu Karsibór udostępnione przez Żeglugę Świnoujską. Następnie po sformowaniu kolumny pojazdy pilotowane przez 1. Kompanię Regulacji Ruchu w Szczecinie skierowały się drogami publicznymi w kierunku Kołobrzegu. Scenariusz ćwiczenia zakładał także duże utrudnienie w postaci uszkodzonego mostu na rzece Dziwna. Konieczne było wykorzystanie kompanii pomostów pływających 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa do wykonania prowizorycznej przeprawy promowo-mostowej. Natomiast całe przedsięwzięcie od początku aż do miejsca docelowego odbyło się w osłonie przeciwlotniczej zapewnionej przez siły 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego.

W ćwiczeniu wzięły udział pododdziały 8. Batalionu Saperów, 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego oraz Komendy Portu Wojennego w Świnoujściu.

Tego typu ćwiczenia stanowią doskonałą okazję do sprawdzenia i koordynacji działań sił flotylli z ogniwami pozamilitarnymi. Przy udziale Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie przetrenowano między innymi procedury powiadamiania podległych starostw, Komend Policji, Żandarmerii Wojskowej oraz Straży Pożarnej na planowanej trasie przemieszczenia kolumny wojskowej. Natomiast zaangażowanie jednostek Policji oraz Żandarmerii Wojskowej umożliwiło płynne, bezkolizyjne oraz dynamiczne przemieszczenie sił 8.FOW przez miejscowości i newralgiczne miejsca na trasie Świnoujście – Kołobrzeg.
Źródło: 8. FOW

Zobacz również

Wstępnie policzono pieniądze zebrane przez WOŚP w Świnoujściu

Podczas 31. Finału WOŚP w Świnoujściu wolontariusze zebrali 194 800,00 zł – poinformował Harcerski Sztab WOŚP. …

Jeden komentarz

  1. Padłem.
    Ćwiczyli przeprawianie pojazdów promami miejskimi.
    A czy z kolejką czy bez kolejki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.