Strona główna / Lokalne / Plażowy „potwór” posprząta plażę po turystach-śmieciarzach

Plażowy „potwór” posprząta plażę po turystach-śmieciarzach

Tereny kąpieliska w Świnoujściu sprzątane są przez specjalistyczny sprzęt który przesiewa i oczyszcza piasek z nieczystości takich jak kapsle czy niedopałki papierosów pozostawione przez plażowiczów. Na szczęście nie wszyscy zakopują śmieci w piasku.

Plaża w Świnoujściu to najszersza plaża na polskim wybrzeżu. Szerokość sięga tu w niektórych miejscach do 150 metrów, a długość 10 kilometrów. Tak duże kąpielisko, to spore wyzwanie dla ekip sprzątających. Tuż przed wakacjami, na piasek wyjeżdża specjalna maszyna, która dokładnie go przeczesuje.

– Ma bardzo drobne sita. Jeśli ktoś zgubi obrączkę, to też powinna ją odsiać. Jest bardzo wydajna, oczyszcza i głaszcze piasek, aby turysta mógł wygodnie wypoczywać. Wyłapuje różne odpadki, takie jak niedopałki, patyki, czasami zdarza się, że na sito wpadają zagubione przedmioty – mówi Ewa Wileńska z Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” .

OSIR dysponuje urządzeniem, które sprząta plażę nie tylko z wierzchu, ale także przesypuje piasek z głębszych warstw.

Setki zębów ze stali nierdzewnej zamontowanych przeczesują piasek co sekundę, usuwając niechciane zanieczyszczenia. Maszyna jest w stanie wychwycić z piasku nawet najmniejsze przedmioty, takie jak szkło, niedopałki papierosów, pozostawiając piasek czysty, bezpieczny i zachęcający do plażowania. Plażowy odkurzacz w ciągu godziny sprząta 30 tys. metrów kwadratowych plaży.

W 2020 roku na utrzymanie czystości wraz z wywozem odpadów w Świnoujściu wydano 552 tysiące złotych. W roku 2021  środki finansowe jakie zostały przeznaczone na ten cel wynoszą już 692 tysiące złotych.

Zobacz również

Pamięci Tych, którzy nie powrócili z morza

Morski żywioł nie był nigdy Waszym wrogiem, nie był też przyjacielem. Ale wiedzieliście doskonale, że …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.