Strona główna / Lokalne / Za składowanie odpadów. Mieszkaniec prawobrzeża zapłacił 500 złotych mandatu

Za składowanie odpadów. Mieszkaniec prawobrzeża zapłacił 500 złotych mandatu

Właściciel posesji w Przytorze – Łunowie jest pierwszym, który został ukarany 500 złotowym mandatem za składowanie odpadów z wykopów budowlanych niezgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o odpadach. – Leżały nie tylko na jego nieruchomości. Mężczyzna zrzucił je także na sąsiadującej z jego działce należącej do Skarbu Państwa –  mówią pracownicy Wydziału Ochrony środowiska i Leśnictwa UM Świnoujście i zapowiadają kolejne kontrole nieruchomości pod tym kątem.

W ostatnim czasie do wydziału zaczęły napływać informacje o tym, że niektórzy właściciele nieruchomości podnoszą lub utwardzają poziom gruntu na swoich posesjach materiałem odpadowym z wykopów budowlanych. Chodzi o prywatne nieruchomości w Przytorze, Karsiborze, Ognicy, a także w lewobrzeżnej części miasta. Pracownicy wydziału ochrony środowiska rozpoczęli kontrole posesji, które jak zapowiadają będą kontynuowane.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości właściciel nieruchomości zostaje zobowiązany do natychmiastowego usunięcia nielegalnych odpadów. Za nieprzestrzeganie przepisów Straż Miejska będzie karała mandatami.

Jednocześnie Główny Inspektor Ochrony Środowiska nałożył na Gminę Świnoujście obowiązek powiadamiania o możliwości popełnienia przestępstwa przeciwko środowisku właściwą miejscowo Prokuraturę lub Policję oraz Departament Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Głównego Inspektoratu Ochrony  Środowiska.

Przypomnijmy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa gruz betonowy oraz ceglany a także gleba oraz ziemia pochodzące z wykopów budowlanych są kwalifikowane jako odpady.

Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej na danej działce, mogą wykorzystać ww. odpady do utwardzania lub podniesienia terenu spełniając nw. warunki:

 1. Dopuszcza się  wykorzystanie wyłącznie do 200 kg odpadów na m2 utwardzanej / podwyższanej powierzchni, co odpowiada  wysokości nawiezionej warstwy ok. 12- 15 cm;
 2. Gleba/ ziemia  musi  posiadać atest czystości wskazujący na brak zanieczyszczeń, natomiast gruz betonowy lub ceglany musi być pozbawiony innych odpadów;
 3. Właściciel gruntu obowiązany jest do posiadania dowodu przyjęcia odpadów, tj. Karty przekazania odpadów;
 4. Podwyższenie/ utwardzenie terenu nie może naruszać stosunków wodnych, jak również nie może spowodować szkody w środowisku (np. na obszarze Natury 2000).

W przypadku osób prawnych – w celu wykorzystania odpadów do utwardzania terenu należy uzyskać, zgodnie z ustawą o odpadach, zezwolenie na ich przetwarzanie.

BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Pamięci Tych, którzy nie powrócili z morza

Morski żywioł nie był nigdy Waszym wrogiem, nie był też przyjacielem. Ale wiedzieliście doskonale, że …

2 komentarze

 1. To jest nieprawda.
  Gruz budowlany i ziemia z wykopów nie są odpadami, jeżeli wykorzystywane są do dalszej działalności vide utwardzanie gruntu lub jego podniesienie.
  To głupi urzędnicy ograniczając się do litery prawa a nie rozumiejąc jego ducha w celu osiągnięcia własnych korzyści w postaci premii, nękają racjonalnie działających ludzi.
  Należy się od tej decyzjo odwołać w tym przypadku do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i walczyć.
  Bowiem może się okazać, że nakażą to jeszcze usunąć. Koszty tej operacji wyniosą setki tysięcy złotych.
  Wypadałoby przytoczyć Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. II SA/Go 66/21

 2. Dziady! co chcecie zostawić swoim dzeciom – zdewastowane środowisko!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.