poniedziałek , 5 grudnia 2022
Strona główna / Lokalne / Konferencja informacyjna na temat modernizacji toru wodnego

Konferencja informacyjna na temat modernizacji toru wodnego

Na terenie Grodziska w Lubinie, na klifie z widokiem na Zalew Szczeciński odbyła się konferencja poświęcona modernizacji toru wodnego Świnoujście – Szczecin, w której uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk, posłowie na Sejm RP Leszek Dobrzyński i Artur Szałabawka, wojewodowie Zbigniew Bogucki i Marek Subocz, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciech Zdanowicz oraz przedstawiciele samorządów, instytucji i firm branży gospodarki morskiej.

Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin

Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin obejmuje pogłębienie toru wodnego do 12,5 m, na odcinku ok. 62 km, z równoczesnym jego poszerzeniem do 100 m oraz m.in. przebudowę skarp brzegowych, pogłębienie i poszerzenie obrotnic dla statków, a także budowę dodatkowych konstrukcji hydrotechnicznych, w postaci dwóch sztucznych wysp na Zalewie Szczecińskim, które powstaną z urobku wydobytego podczas prac czerpalnych. Dzięki pogłębieniu toru wodnego do 12,5 m maksymalne dopuszczalne zanurzenie statków, zawijających do Szczecina, zwiększy się do wartości ok. 11,0 m, a co za tym idzie, zapewniona zostanie dostępność szczecińskiego portu dla określonej grupy dużych statków. W zakres projektu wchodzi także modernizacja obiektów Bazy Oznakowania Nawigacyjnego w Szczecinie. Projekt jest realizowany przy współudziale środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na lata 2014 – 2020, a jego całkowita wartość wynosi ok. 1,9 mld złotych. Inwestycja zakończy się w 2022 roku.

Dzięki pogłębieniu toru wodnego do 12,5 m maksymalne dopuszczalne zanurzenie statków zawijających do Szczecina zwiększy się do wartości ok. 11,0 m (obecnie jest to 9,15 m), a co za tym idzie, zapewniona zostanie dostępność szczecińskiego portu dla określonej grupy dużych statków i brak będzie konieczności ich odlichtunku w Świnoujściu przed dalszą drogą do szczecińskiego portu. Dla przykładu, statek, który w tej chwili wchodzi z ładunkiem ok. 20 tys. ton, po pogłębieniu toru będzie mógł wejść z ładunkiem prawie dwukrotnie większym.

Tak wielkie inwestycje infrastrukturalne jak pogłębienie toru wodnego Szczecin – Świnoujście do głębokości 12,5 m, często są niewidoczne gołym okiem i wówczas mogą pojawić się pytania – jakie mają znaczenie dla każdego z nas. Jednak ta inwestycja pozwoli na rozwój portu w Szczecinie i w Świnoujściu poprzez możliwość przyjmowania większych jednostek i ładunków, a w konsekwencji obroty portu będą o wiele większe. Przełoży się to na środki publiczno-prawne, które będzie płacił port i operatorzy, a które wpłyną do budżetu i pozwolą na finansowanie programów społecznych, ale także dofinansowywanie innowacyjności i przedsiębiorców – powiedział wojewoda Zbigniew Bogucki.

Nowe wyspy

Nowe wyspy, które powstają na Zalewie Szczecińskim, są zlokalizowane na wysokości, mniej więcej, dwudziestego drugiego i dwudziestego ósmego kilometra toru, kilka kilometrów na północny wschód od jego krawędzi. Jest na nie transportowany, dwoma sinkerami (zatopionymi rurociągami), refulat wydobyty z dna podczas robót pogłębiarskich. Do wydobycia podczas prac na torze jest ok. 23 mln metrów sześciennych urobku, a wyspy staną się nowymi polami refulacyjnymi o łącznej pojemności niemal 40 mln metrów sześciennych. Po zakończeniu inwestycji jedna z wysp pozostanie czynnym polem refulacyjnym, zdolnym przyjąć materiał z bieżących prac czerpalnych, szacunkowo, przez najbliższych kilkanaście lat. Na wyspach nasadzona zostanie roślinność, by tereny te mogły stać się w przyszłości także miejscem bytowania awifauny i różnorodnych siedlisk przyrodniczych

Parametry nowych wysp:

W 22
średnica: 1250 m
powierzchnia: ok. 123 ha
średnia wysokość: 5 m

W 28
średnica: 1780 m
powierzchnia: ok. 250 ha
średnia wysokość: 5 m

Zobacz również

Przy budowie ekspresówki do Świnoujścia pracują od rana do późna

Szybkie zapadanie zmroku nie oznacza, że prace budowlane na inwestycjach trwają obecnie krócej. Wykonawcy odcinka …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.