Strona główna / Lokalne / Odpady budowlane ze Świnoujścia mają trafić do Wolina. Mieszkańcy mówią „nie”

Odpady budowlane ze Świnoujścia mają trafić do Wolina. Mieszkańcy mówią „nie”

W Wolinie na polanie w sąsiedztwie domów jednorodzinnych, Zalewu Szczecińskiego i Lasów Państwowych, prywatny inwestor chce wybudować zakład recyklingu odpadów budowlanych. Ludzie mieszkający obok są zdeterminowani, bo nie chcą uciążliwego zakładu w swoim sąsiedztwie. Odpady mają pochodzić z dużych przedsięwzięć z okolicy Świnoujścia, Międzyzdrojów i Wolina. Ma chodzić o budowę terminala kontenerowego, budowę drogi S3, czy innych mniejszych budów na wyspach Wolin i Uznam.

W Wolinie szykowane są transparenty na środowy protest przed ratuszem. Tego dnia ma odbyć się sesja rady miejskiej. Ma się także pojawić inwestor, który chce wybudować zakład.

Mieszkańcy twierdzą, że będzie w tym miejscu składowisko odpadów budowlanych, łącznie z kruszarnią betonu. Nie godzą się na taki zakład w sąsiedztwie.

Tymczasem inwestor w piśmie do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Wolinie, zarzeka się, że na działce nie będzie prowadzone kruszenie kruszyw i innych materiałów.

Badzie się tam odbywało jedynie przesiewanie, mieszanie, zagęszczanie. Kruszenie będzie prowadzone w innej części  Wolina na terenach przemysłowych i magazynowych – informuje Arsen Trochimczuk, członek zarządu spółki TZRMB.

Mieszkańcy obawiają się, że na działce będą składowane odpady budowlane sprowadzane z zagranicy.

Podejrzewamy, że mogą tu być w przyszłości przywożone zmieszane odpady budowlane, czyli wszystko – gruz, kable, papa, okna, drzwi, rury itd. A później inwestor zniknie jak kamfora i gmina oraz my pozostaniemy z problemem – mówi jedna z mieszkanek.

Według zapewnień spółki TZRMB zakład będzie zajmował powierzchnię 2,04 ha, na działce o powierzchni 17 ha.

Po ukończeniu swojej działalności trwającej około 5 lat (do końca 2025 r.) projektowany Tymczasowy Zakład Recyklingu Materiałów Budowlanych zostanie zlikwidowany – zapewnia Arsen Trochimczuk.

Mieszkańcy nie wierzą inwestorowi, dlatego wysłali do Burmistrza Wolina Ewy Grzybowskiej petycję w tej sprawie. Obawiają się jednak, że burmistrz jest z zmowie z inwestorem i stoi po jego stronie. Stanowczo temu zaprotestowała Ewa Grzybowska publikując na soim profilu facebookowym wpis.

Chciałbym sprostować rozpowszechniane i nieprawdziwe informacje, jakoby Gmina Wolin wydała już jakiekolwiek decyzje związane z planowaną przez prywatnego inwestora budową zakładu recyklingu odpadów budowlanych. Nie jest również prawdą, aby Gmina „Pozyskała inwestora, który miałby sprowadzać odpady z Danii i Szwecji”.

Samorząd nie był inicjatorem obecności oraz kierunków działania prywatnej osoby. Stanowisko urzędu w tej sprawie jest tożsame z tym prezentowanym przez Mieszkańców – nie ma zgody na powstanie tego typu zakładu we wskazanym miejscu. W ostatnim czasie odbyliśmy szereg spotkań z protestującymi mieszkańcami. Wielogodzinne rozmowy dały nam jasny obraz sytuacji. Tak samo jak Państwo nie wyobrażamy sobie, aby w bezpośrednim sąsiedztwie domów jednorodzinnym powstał uciążliwy dla społeczeństwa zakład – napisała Ewa Grzybowska, burmistrz Wolina.

28 lipca o godz. 11.00 odbędzie się Sesja Rady Miejskiej w Wolinie.

Zobacz również

Najdłuższy lądowy odcinek Baltic Pipe w Polsce jest gotowy do nagazowania

GAZ SYSTEM ponad 30 dni przed planowanym terminem dokonał odbioru technicznego gazociągu Goleniów – Ciecierzyce. …

3 komentarze

  1. 𝑅𝑜𝑑𝑧𝑖𝑛𝑎 𝐺𝑟𝑧𝑦𝑏𝑜𝑤𝑠𝑘𝑖𝑐ℎ

    Dlaczego odpady budowlane mają trafić do Wolina, a nie na „Cesarskie Ogrody” prezydentowi pod nos?

  2. Na tych panów zarejestrowane są 4 firmy w KRS, na ten sam adres, nieruchomości, recykling, wydobywanie żwiru i piasku, budowlanka. Zastanawiające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.