Strona główna / Bez kategorii / Gowin: w Polsce potrzebujemy mieszkań dla rodzin o średnich dochodach
Foto: PAP/Aleksander KoŸmiñski

Gowin: w Polsce potrzebujemy mieszkań dla rodzin o średnich dochodach

W Polsce potrzebujemy mieszkań dla rodzin o średnich dochodach; dla tych którzy nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania na rynku deweloperskim, ale stać ich na płacenie rozsądnego czynszu – mówił w środę w Głogowie wicepremier Jarosław Gowin.

Szef resortu Rozwoju, Pracy i Technologii wziął w środę udział w Głogowie w uroczystości oddania do użytku budynku wielorodzinnego TBS. W 17 już budynku wybudowanym przez TBS w Głogowie znajdują się 32 mieszkania na wynajem. „To mieszkania dla 32 polskich rodzin, które mając zapewnione godne warunki życia mogą teraz myśleć o dalszym rozwoju, narodzinach kolejnych dzieci” – mówił Gowin.

Wicepremier podkreślił, że w Polsce potrzeba mieszkań dla rodzin o średnich dochodach. „Dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania na rynku deweloperskim, ale stać ich na płacenie rozsądnego czynszu” – mówił. Dodał, że nowe mieszkania powinny powstawać nie tylko w metropoliach, ale też mniejszych miastach, takich jak na przykład Głogów.

„To jest wyzwanie dla rządu i dla samorządów. Bo na tym polu współpraca rządu i samorządu jest absolutną koniecznością; taka współpraca daje najlepsze efekty” – mówił.

Dodał, że aby skutecznie zaspokoić potrzeby mieszkaniowe polskich rodzin o umiarkowanych dochodach należy „postawić na współprace z Towarzystwami Budownictwa Społecznego oraz społecznymi inicjatywnymi mieszkaniowymi”. „Dlatego też na budowę budynku nr 17 w Głogowie, nowo utworzony rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa przekazał kwotę 847 tys.” – mówił Gowin.

Wicepremier poinformował też, że gmina Głogów otrzymała kolejne wsparcie z Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. To 830 tys. zł. na budowę kolejnych mieszkań. „Dodatkowo ta inwestycja zostanie sfinansowana bezzwrotnym grantem z funduszu dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego w kwocie ponad 2,1 mln zł” – mówił szef resortu Rozwoju, Pracy i Technologii. Dodał, że dzięki temu wsparci w Głogowie, przy ul. gen. Józefa Sowińskiego, powstaną kolejne 32 mieszkania.

„W planach jest też następna inwestycja, na którą mogę przekazać symboliczny czek w wysokości ponad 1,2 mln zł. Ta inwestycja zostanie zrealizowana przy ulicach Folwarcznej, Witolda Pileckiego i gen. Grota-Roweckiego w Głogowie” – przekazał Gowin. Powstaną tam dwa budynki, a w każdym 24 mieszkania.

Wicepremier podkreślił, że dotacje to efekt działań, które podejmuje rząd i kierowany przez niego resort. „Chodzi m.in. o wyższe wparcie, aż do 80 proc. inwestycji z funduszu dopłat na tworzenie mieszkaniowego zasobu gminnego i remonty zdegradowanego zasobu gminnego. Podnieśliśmy też (…) wsparcie do 35 proc. inwestycji na udział gmin w inwestycjach TBS-ów oraz społecznych inicjatywach mieszkaniowych, a także na wsparcie z rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, który dysponuje w sumie kwotę 1,5 mld zł dla samorządów na inwestycje w społeczne budownictwo czynszowe” – wyliczał Gowin. (PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ drag/

Zobacz również

Jak usprawnić w domu opiekę nad osobą niepełnosprawną?

W domu przede wszystkim powinno być wygodnie, ładnie i bezpiecznie. Szczególnie jednak powinniśmy pomyśleć o …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.