Strona główna / Lokalne / Dr Sutkowski: w szczycie czwartej fali będzie od kilku do kilkunastu tys. zakażeń dziennie
Foto: PAP/Aleksander Koźmiński

Dr Sutkowski: w szczycie czwartej fali będzie od kilku do kilkunastu tys. zakażeń dziennie

Spodziewam się od kilku do kilkunastu tysięcy zakażeń dziennie w szczycie czwartej fali pandemii. Być może konieczne będzie wprowadzenie obostrzeń, czyli zaleceń sanitarnych mocniejszych niż obecnie – powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Dr Sutkowski zaznaczył, że starając się przewidzieć rozwój epidemii, trzeba brać pod uwagę liczbę osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19. „Jednak liczba osób zaszczepionych to nie jedyny wskaźnik, który musimy uwzględnić. Wszystkie symulacje uwzględniają również procesy społeczne i decyzje administracyjne” – wyjaśnił.

Jego zdaniem, szczyt czwartej fali pandemii będzie miał miejsce w październiku, a największy wpływ na wzrost zachorowań będzie miał powrót dzieci do szkół oraz powroty z wakacji.

Wyraził nadzieję, że część osób jeszcze zdąży się zaszczepić. „Niestety, jest już bardzo późno i trzeba się bardzo spieszyć ze szczepieniami. Dlatego należy apelować nie tylko o frekwencję, ale i o tempo szczepień. Tempo powinno być zdecydowanie większe” – ocenił dr Sutkowski. Dlatego – jak zastrzegł – wszyscy powinni wspierać działania, które będą przyspieszać tempo szczepień.

Dr Sutkowski poinformował, że wszystko wskazuje na to, że za czwartą falę w Polsce będzie odpowiadał wariant delta. „Jeżeli będzie dużo powrotów z wakacji i te osoby wracające będą zakażać innych w miejscach, gdzie jest dużo osób niezaszczepionych, być może konieczne będzie wprowadzenie obostrzeń, czyli zaleceń sanitarnych mocniejszych niż obecnie” – zapowiedział prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Jednocześnie zastrzegł, że obostrzenia te nie dotkną osób zaszczepionych. „Przezorny zawsze zaszczepiony” – dodał.

Dr Sutkowski przyznał, że symulacje, których twórcy próbują przewidzieć najbardziej prawdopodobny rozwój pandemii w Polsce, mówią o możliwości wystąpienia od kilku do kilkunastu zakażeń dziennie.

„Pierwotnie mówiono nawet o ok. 15 tys. zakażeń dziennie pod koniec sierpnia. To się zapewne nie sprawdzi. Osobiście spodziewam się kilku tysięcy – między 5 a 10 tys. zakażeń dziennie. Jednak możliwy jest także wariant gorszy – liczba zakażeń na poziomie 40 tys. dziennie” – ocenił.

Zaznaczył, że możemy mieć do czynienia z sytuacją podobną do tej, która wystąpiła w Wielkiej Brytanii, gdzie zakażeń było stosunkowo dużo, jednak hospitalizacji i zgonów – mało. „Jednak ja bym się za bardzo nie cieszył, bo osób zaszczepionych w Polsce powyżej 80. roku życia jest niecałe 70 proc. To zdecydowanie za mało, żeby odtrąbić sukces i spodziewać się, że będzie dobrze” – powiedział.

Wskazał, że problemem jest także to, iż większość osób zapomniało o zasadzie DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka.(PAP)

autor: Iwona Żurek

iżu/ pad/

Zobacz również

Rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na sprowadzenie ciała do Polski

Umarł dobry człowiek, kochający mąż i ojciec. Pochodził z małej miejscowości, był ojcem trójki dzieci, …

3 komentarze

  1. I jak tu nie zgodzić się z tymi którzy to szaleństwo nazywają „plandemią”

  2. To po co się szczepiliśmy jak ma być więcej zakażeń i mocniejsze obostrzenia ?

  3. Zwłaszcza mieszkańcy typowo turystycznych rejonów widzą ile nieprawdy jest w tym całym propagandowym szumie. Od blisko 3 miesięcy tłumy turystów kłębią się, przewalają przez te miejscowości. Połowa, jak nie więcej bez żadnych maseczek w sklepach i jakimś cudem nic. Nic się nie dzieje. No jak to? Przecież ci sami straszyciele i kowidowi celebryci krzyczeli, że tydzień po wizycie Warszawy w Zakopanem (po otwarciu stoków) nagle w całej Polsce rozgorzała zaraza. Idąc tym tropem obecnie w Polsce powinno być kilkaset tysięcy chorych i trupy na ulicach…, a msmy średnio sto chorych i od zera do kilku zgonów z chorobami towarzyszącymi. A propos. 3 zgony na kowid i wsztstkie czołowe media to podają, a 300 na raka i cisza… Pomyślcie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.