Strona główna / Lokalne / Parafia w Lubinie uzyskała dotację na ochronę zabytku

Parafia w Lubinie uzyskała dotację na ochronę zabytku

Została podpisana umowa dotacji na dofinansowanie realizacji zadania pn. „Wykonanie projektu remontu i rewaloryzacji Kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Jasnogórskiej w Lubinie oraz wykonanie prac konserwatorskich i restauratorskich drzwi zewnętrznych wejściowych z południowej części nawy kościoła” przez Mateusza Bobka Burmistrza Międzyzdrojów i ks. Andrzeja Wańkę. Zgodnie z uchwałą nr XXXVI/437/21 Rady Miejskiej w Międzyzdrojach z dnia 27 maja 2021 r. Parafia otrzymała dofinansowanie w wysokości 50 000,00 zł, co stanowi 91,52 % ogólnych kosztów zadania.

Biorąc pod uwagę wartość historyczną kościoła, który jest wpisany do rejestru zabytków pod numerem A-319, należy wykonać pierwsze niezbędne prace związane z wykonaniem projektu remontu, żeby w przyszłości Parafia mogła aplikować o inne środki finansowe na zachowanie dziedzictwa kulturowego, jakim niewątpliwie jest Kościół w Lubinie. Proboszcz Parafii, zgodnie z posiadaną wstępną oceną konserwatorską stanu technicznego Kościoła w Lubinie informuje, że  remontu i prac konserwatorsko-restauratorskich wymagają też inne elementy Kościoła, ale projekt to podstawa. Dlatego też w pierwszej kolejności zostanie wykonany projekt  oraz prace konserwatorskie i restauratorskie drzwi wejściowych jeszcze w 2021 r.

Kościół neogotycki  zbudowany został w latach 1858-1862 r. Zabytek posiada wyjątkową wartość historyczną, gdyż reprezentuje miejsce chrystianizacji Pomorza Zachodniego przez Ottona z Bambergu w 1124 r. oraz wartość kulturową, jako atrakcja turystyczna. Rozpoczęcie prac pozwoli na zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, ważnego historycznie w regionie Pomorza Zachodniego, poprzez renowację i zabezpieczenie obiektu bardzo ważnego dla społeczności lokalnej.

Zobacz również

Przez wiele dni mieszkała w porzuconym samochodzie

W związku z niską temperaturą panującą na zewnątrz, Straż Miejska zwiększyła kontrole miejsc bytowania osób …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.