Strona główna / Lokalne / Święto wojska: samoloty nad pl. Piłsudskiego, wystawa sprzętu na ziemi
Foto: PAP/Paweł Supernak

Święto wojska: samoloty nad pl. Piłsudskiego, wystawa sprzętu na ziemi

Trzy trójki samolotów wojskowych przeleciały w niedzielę w południe nad placem Piłsudskiego w Warszawie, gdzie rozpoczynały się główne obchody Święta Wojska Polskiego. Widzowie jak co roku mogli też obejrzeć wystawę sprzętu i uzbrojenia.

By zmniejszyć ryzyko związane z pandemią, Święto Wojska Polskiego odbywa się w tym roku bez defilady. MON zorganizowało 30 pikników odbywających się pod hasłem „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” Siły Powietrzne przygotowały przelot samolotów i śmigłowców nad ponad 20 miejscowościami w kraju.

Podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie nad placem Piłsudskiego przeleciały, zostawiając smugi w barwach narodowych, trzy samoloty TS-11 Iskra z zespołu Biało-Czerwone Iskry. To ostatnia jednostka, w której służą te maszyny. Szkolenie na Iskrach wojsko zakończyło w 2019 r., pod koniec 2020 r. ostatni lot wykonał TS-11 Iskra w szarym malowaniu maszyn szkolnych.

Do szkolenia zaawansowanego przyszłych pilotów samolotów bojowych wojsko wykorzystuje obecnie Aermacchi M-346, któremu nadano w Polsce nazwę Bielik. Po Iskrach trzy samoloty tego typu przeleciały nad miejscem uroczystości, powietrzną paradę zamknęły trzy wielozadaniowe samoloty bojowe F-16 Jastrząb. Nad innymi miejscowościami wojsko zorganizowało tego dnia pokazy samolotów bojowych MiG-29 i Su-22, transportowych C295 i M28 Bryza, śmigłowców Mi-2, W-s Sokół oraz Mi- 8 i Mi-17.

Na terenie przy placu Piłsudskiego zaprezentowały się Wojsko Polskie i żołnierze wojsk sojuszniczych stacjonujących w Polsce w składzie wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO i Amerykanie z 1. Dywizji Piechoty, która wystawia obecną zmianę 1. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (1ABCT) przysyłanej rotacyjnie do Europy z USA.

Polskie wojsko pokazało m.in. kołowe transportery opancerzone Rosomak w różnych wersjach, armatohaubicę Krab 155mm i wóz dowodzenia modułu ogniowego Regina, w którego skład wchodzi ta broń, wyrzutnię przeciwokrętowych pocisków NSM na podwoziu Jelcza, mobilną wyrzutnię rakietową Langusta, radary Nur-15M i Soła, wóz dowodzenia obroną przeciwlotniczą Łowcza, sprzęt meteorologiczny i pojazdy wysokiej mobilności. 1. Warszawska Brygada Pancerna z Wesołej zaprezentowała czołgi Leopard 2A5 i jego zmodernizowaną wersję 2PL, największe zainteresowanie wzbudzał stojący obok M1A2 Abrams, na którego pancerz wdrapywali się dorośli i dzieci, fotografujący się z załogą. Amerykanie pokazali także holowaną haubicę i transporter Stryker. Stacjonujący w Polsce sojusznicy z Rumunii wystawili działo przeciwlotnicze Gepard, a Chorwaci wyrzutnię rakiet Volcano.

Na pikniku na pl. Piłsudskiego – jednym z trzech zorganizowanych w Warszawie – MON ustawiło także mobilny punkt szczepień przeciw COVID-19. (PAP)

brw/ robs/

Zobacz również

Kilkaset osób odwiedziło międzyzdrojskie muzeum Wolińskiego Parku Narodowego

Za darmo można było wejść do muzeum i na własne oczy przekonać się jakie zwierzęta …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.