Strona główna / Bez kategorii / Premier: maski, środki dezynfekcyjne, środki ochrony trafią do 32 tys. miejsc w związku z nowym rokiem szkolnym
Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Premier: maski, środki dezynfekcyjne, środki ochrony trafią do 32 tys. miejsc w związku z nowym rokiem szkolnym

Maski, środki dezynfekcyjne, środki ochrony fizycznej trafią z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych do 32 tys. miejsc w związku z nowym rokiem szkolnym; szkoły, które nie złożyły zapotrzebowania do 12 sierpnia, również otrzymają te środki – poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podczas konferencji w Komorowie, związanej z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym, podkreślał, że aby całkowicie powrócić do „normalności” wszyscy muszą trzymać się kilku zasad epidemicznych, w tym dezynfekować dłonie i utrzymywać dystans.

Premier przypomniał, że polecił MEiN, w tym wiceszefowej resortu Marzenie Machałek przygotowanie szkół do normalnego powrotu do funkcjonowania od 1 września.

„Te przygotowania zostały przeprowadzone w sposób bardzo dobry, należyty. Do 32 tys. miejsc, z różnych ośrodków Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w całym kraju, wyjadą transporty środków dezynfekcyjnych, masek, maseczek, różnego rodzaju środków ochrony fizycznej” – poinformował Morawiecki.

Jak dodał, będą to środki proporcjonalne do liczby uczniów i nauczycieli w poszczególnych placówkach.

„Te szkoły, które do 12 sierpnia nie złożyły (zapotrzebowania), również otrzymają odpowiednie transporty środków ochrony fizycznej” – zapewnił szef rządu.

Morawiecki przekonywał, że maseczki, dystans i dezynfekcja to „najbardziej podstawowa” linia obrony przed wzrostem zakażeń podczas czwartej fali pandemii COVID-19.

Premier mówił o Narodowym Programie Szczepień. Podkreślił, że w Polsce jest już zaszczepionych 19 mln osób. „To dużo, ale ciągle trochę za mało” – zauważył szef rządu.

Wskazał na wrzesień jako na miesiąc, w którym po wakacjach uczniowie wrócą do szkół. Przypomniał, że w zeszłym roku taki powrót z wakacji przyniósł kolejną falę koronawirusa. Premier zachęcał w związku z tym, żeby Polacy się szczepili. Zapewnił, że wszystkie elementy potrzebne do kontynuowania szczepień i walki z koronawirusem zostały utrzymane przez wakacje i przygotowane do jesiennego sezonu.

„To jest potrzebne, żeby wszyscy w szkołach i w systemie edukacji mogli zakosztować powrotu do normalności. Szkoła ma wyglądać jak półtora roku temu, do tego będziemy dążyli” – zapowiedział szef rządu.

Jak podkreślił, czwarta fala koronawirusa nadejdzie. „Ona już nadchodzi, w Niemczech już została ogłoszona” – zaznaczył Morawiecki. Według niego, ta fala będzie się różnić od poprzednich, ale „może się różnić jeszcze bardziej”.

„Dziś mamy tarczę ochronną w postaci szczepionek. Według badań grubo powyżej 95 proc. zgonów, to są osoby niezaszczepione. Wykorzystajmy tę tarczę, także po to, żeby dzieci, które wracają z wakacji były bezpieczne” – apelował premier. Dodał, że trzeba się starać, by dzieci nie były „pasem transmisyjnym koronawirusa”

Morawiecki zapowiedział, że z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych zostanie wysłanych do placówek edukacyjnych „32 tys. transportów i 500 tirów”, które mają dostarczyć „systemy ochronne i dezynfekcyjne” oraz systemy mierzenia temperatury. „To wszytko pomoże dyrekcji szkół, kierownictwu placówek w utrzymaniu bezpieczeństwa sanitarnego” – zapewnił premier. (PAP)

Autor: Krzysztof Kowalczyk, Mateusz Roszak, Aleksander Główczewski

krz/ ago/ par/ mro/ itm/

Zobacz również

Gdańsk organizatorem EuroSkills 2023

16 czerwca br., podczas posiedzenia WorldSkills Europe General Assembly w Krakowie został wskazany gospodarz EuroSkills …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.