Strona główna / Bez kategorii / Kurtyka: o 50 proc. wyższe dotacje na Parki Narodowe w ramach pakietu zmian dla PN
Foto: PAP/Mateusz Marek

Kurtyka: o 50 proc. wyższe dotacje na Parki Narodowe w ramach pakietu zmian dla PN

W ramach pakietu zmian na rzecz Parków Narodowych dotacje na nie mają zostać zwiększone o 50 proc. – zapowiedział w poniedziałek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Resort zakłada, że z końcem roku trafi pod obrady parlamentu projekt ustawy o Parkach Narodowych.

Szef resortu klimatu i środowiska przedstawił podczas poniedziałkowej konferencji pakiet zmian na rzecz Parków Narodowych. Zaznaczył, że ambicją jest, by Parki Narodowe były jeszcze bardziej dostępne i lepiej chroniły nasze dziedzictwo. „Stąd decyzja premiera Mateusza Morawieckiego o tym, by przyszłorocznym budżecie – w 2022 r. – dotacja na Parki Narodowe została zwiększona o 50 proc.” – wskazał Kurytka.

Jak stwierdził, to przełom w finansowaniu polskich Parków Narodowych. „To jest przełom w tym, jak państwo dostrzega i odpowiada na potrzeby ochrony naszego dziedzictwa” – powiedział minister.

Zdaniem Kurtyki umożliwia to realizację „kompleksowej reformy funkcjonowania Parków Narodowych”, nad którym MKiŚ pracowało od wielu miesięcy. „Chcemy, by tej najwyższej formie ochrony przyrody w Polsce nadać jeszcze lepsze ramy prawne” – mówił. Ma to pozwolić m.in. na lepsze zabezpieczenie naszego dziedzictwa przyrodniczego oraz na większy komfort w korzystaniu z niego – np. przez podniesienie jakości oferty edukacyjnej centrów edukacyjnych czy ścieżek przyrodniczych – mówił.

„Chcemy stworzyć jednolitą służbę Parków Narodowych w Polsce, by etos ochrony tej formy dziedzictwa był współdzielony w jednej, jednolitej służbie na miarę całego kraju” – dodał.

Obecna na konferencji wiceszefowa resortu klimatu i środowiska, główny konserwator przyrody Małgorzata Golińska oceniła, że decyzja o wzroście dotacji dla Parków Narodowych oznacza „rekordowe środki, patrząc na dotychczasowe wsparcie z budżetu państwa”. „Dzisiaj stanowią 30 proc. potrzeb Parków Narodowych, a wraz ze wzrostem dotacji będą stanowiły blisko 50 proc.” – mówiła.

Jak wskazała Golińska, te środki przełożą się m.in. na wzrost wynagrodzeń. „Wzrost dotacji przełoży się też na ponad 10-proc. wzrost środków na wydatki majątkowe” – zapewniła. Chodzi, jak dodała, m.in. o pieniądze na wykupy gruntów, poprawę jakości szlaków w Parkach Narodowych czy obiektów udostępnianych turystom. „To również przełoży się na bezpieczeństwo turystów, którzy przebywają w PN” – zaznaczyła.

Odnosząc się do projektu ustawy o Parkach Narodowych Golińska przekazała, że zakłada on m.in. uregulowanie kwestii pracowniczych. „Chcemy, aby wszyscy pracownicy PN (….) byli w służbie Parków Narodowych” – mówiła. Jak wyjaśniła dziś jest podział na pracowników administracyjnych, i tych, którzy są w służbie PN. Golińska zapowiedziała też utworzenie centralnej dyrekcji Parków Narodowych, dysponującej funduszem rezerwowym. „Z tego funduszu będą mogły korzystać wszystkie parki narodowe, według potrzeb” – powiedziała.

Wiceszefowa resortu wskazała też, że w projekcie ustawy zagwarantowano stały wpływ środków z Funduszu Leśnego jako przynależny Parkom Narodowym. „Dziś są to środki przekazywane w ramach konkursu rozstrzyganego przez Lasy Państwowe” – dodała.

Golińska zakłada, że projekt ustawy o Parkach Narodowych zostanie skierowany do konsultacji międzyresortowy w połowie września, a później do konsultacji społecznych. „Będziemy dążyć do tego, żeby w ostatnim kwartale tego roku projekt został przyjęty przez Radę Ministrów i z końcem roku skierowany do prac w parlamencie” – stwierdziła. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

Zobacz również

Jak ubezpieczają się polscy rolnicy?

Nie wszyscy rolnicy zdają sobie sprawę, że obowiązkowe polisy nie obejmują ochroną wszystkich składników ich …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.