Strona główna / Lokalne / MEiN: kuratorzy zatwierdzili w te wakacje blisko 30 tys. wyjazdów i półkolonii
Foto: PAP/Darek Delmanowicz

MEiN: kuratorzy zatwierdzili w te wakacje blisko 30 tys. wyjazdów i półkolonii

Kuratorzy zatwierdzili w tym roku blisko 30 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży: wyjazdów, kolonii, półkolonii i obozów. Łącznie skorzystało z nich ponad 1,170 mln uczniów – poinformowało PAP Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Z myślą o rodzicach Ministerstwo Edukacji Narodowej (obecnie Ministerstwo Edukacji i Nauki) stworzyło kilka lat temu publiczną internetową bazę danych o wypoczynku https://wypoczynek.men.gov.pl/. Dzięki niej każdy może sprawdzić, czy organizator zgłosił turnus do kuratorium oświaty, na którego terenie ma siedzibę.

Każdy organizator wypoczynku dla dzieci i młodzieży ma obowiązek zgłosić go na 21 dni przed terminem jego rozpoczęcia, a w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą – na 14 dni przed.

Z danych z bazy wypoczynku – stan z 27 sierpnia – wynika, że kuratorzy oświaty zatwierdzili w te wakacje 29 961 zgłoszeń, dalszych 473 oczekuje na zatwierdzenie lub jest przekazanych do organizatora do korekty.

Liczba uczestników wypoczynków organizowanego w kraju wynosi: 762 785 (zgłoszeń 16 715), w półkoloniach: 383 422 (zgłoszeń 12 634), za granicą: 23 878 (zgłoszeń 612). Łącznie w wypoczynku w te wakacje uczestniczyło lub jeszcze uczestniczy 1 170 085 dzieci i młodzieży.

Jeśli chodzi o wyjazdy zagraniczne, to najwięcej kuratorom zgłoszono wypoczynków w Bułgarii – 166, w Chorwacji – 84, w Hiszpanii – 64, we Włoszech – 62, w Grecji – 56, na Malcie – 42, w Czechach – 16, w Niemczech – 16, we Francji – 13, w Czarnogórze – 13, w Szwecji – 8, w Albanii – 6, na Węgrzech – 6, na Cyprze – 6, w Austrii – 5, w Macedonii Północnej – 5, w Portugalii – 5, w Słowacji – 5, w Szwajcarii – 4, na Ukrainie – 4, na Litwie – 4, w Belgii – 3, w Bośni i Hercegowinie – 3, w Gruzji – 2, w Turcji – jeden, w Danii – jeden, w Holandii – jeden, w Rumunii – jeden.

Liczba zgłaszanych wypoczynków zmieniała się od początku wakacji, zgłaszane były nowe wypoczynki.

W dniu rozpoczęcia wakacji, 25 czerwca, w bazie wypoczynku zatwierdzone były 12 654 zgłoszenia wypoczynku.

Wówczas MEiN podawało, że w wypoczynku w formie zorganizowanej będzie uczestniczyło łącznie 521 997 dzieci i młodzieży (krajowy – 335 220, półkolonie – 177 983, zagraniczny – 8794).

Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci organizator w zgłoszeniu ma obowiązek podać m.in. dane o miejscu wypoczynku i rodzaju zakwaterowania, o warunkach sanitarno–higienicznych, liczbie uczestników, zatrudnionej kadrze i o programie pracy z dziećmi. Musi również zapewnić dostęp do opieki medycznej. Dzięki temu wizytatorzy mogą kontrolować miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. Podobne kontrole mogą przeprowadzić straż pożarna i sanepid zarówno przed rozpoczęciem wypoczynku, jak i w czasie jego trwania.

Szczegółowych informacji na temat organizacji wypoczynku udziela kuratorium oświaty, które również sprawuje nadzór nad jego organizacją i do którego organizator ma obowiązek zgłosić wypoczynek

W przypadku występowania nieprawidłowości już na etapie przygotowywania wypoczynku rodzic powinien zwrócić się do organizatora i domagać się ich likwidacji, powołując się na przepisy rozporządzenia. Może również zasięgnąć opinii lub porady kuratora oświaty, a nawet zgłosić konkretne zastrzeżenia. Kurator oświaty, weryfikując zgłoszenie wypoczynku przez organizatora, sprawdza jego poprawność, w tym może zwrócić szczególną uwagę na informacje przekazane przez rodzica. Ponadto każdy rodzic lub zainteresowana osoba może sprawdzić, czy wypoczynek, w którym uczestniczy jego dziecko, został zgłoszony w publicznej bazie wypoczynku, co stanowi gwarancję właściwego zorganizowania wypoczynku.

Również w czasie realizacji wypoczynku każdą ewentualną nieprawidłowość należy zgłaszać do kuratora oświaty właściwego ze względu na lokalizację wypoczynku lub odpowiednio do służb sanitarno–epidemiologicznych, Straży Pożarnej i do innych służb porządkowych.

W tym roku – podobnie jak w ubiegłym – ze względu na pandemię COVID-19, organizator wypoczynku powinien stosować się do zaleceń określonych w „Wytycznych GIS, MZ i MEiN dla organizatorów wypoczynku letniego dzieci i młodzieży w 2021 r.”. (PAP)

autorka: Danuta Starzyńska–Rosiecka

dsr/ mhr/

Zobacz również

Kilkaset osób odwiedziło międzyzdrojskie muzeum Wolińskiego Parku Narodowego

Za darmo można było wejść do muzeum i na własne oczy przekonać się jakie zwierzęta …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.