Strona główna / Lokalne / Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy przy ul. Bydgoskiej otwarty

Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy przy ul. Bydgoskiej otwarty

Jutro do nowo oddanego budynku ZPO wprowadzą się pierwsi pacjenci. Dziś przecięto wstęgę i oddano do użytku ten jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w regionie. Jego inwestorem jest Gmina Miasto Świnoujście, a wykonawcą Mirbud SA. Koszt, to wraz z wyposażeniem 38,5 mln złotych, z czego 12 mln zł pochodzi z dofinansowania.

Wiele lat czekaliśmy na otwarcie tego zakładu, ale wreszcie jest – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Od dawna mieliśmy świadomość, że dotychczasowy ZPO przy ul. Żeromskiego, czyli „Fregata” w żadnym stopniu nie spełnia oczekiwań pacjentów, którzy tam przebywali. Dziś wszyscy, którzy byli zaangażowani w powstanie nowego obiektu, mogą być dumni. To obiekt bardzo potrzebny, który powstał z myślą o mieszkańcach miasta i dla mieszkańców. Bo nasza praca to służba mieszkańcom.

Jutro do nowego obiektu przeprowadzą się pacjenci z obiektu „Fregata” przy ul. Stefana Żeromskiego. Do ZPO przy ul. Bydgoskiej 14 będą trafiać również pacjenci z oddziału wewnętrznego szpitala miejskiego. Obiekt składa się z trzech oddziałów, posiadając łącznie 83 miejsca dla pacjentów, w salach dwuosobowych, oddziału fizjoterapii, oddziału pobytu dziennego. W budynku znajdują się również dział rehabilitacji, warsztaty, magazyny oraz pomieszczenia administracyjne i socjalne. Powstały nowe chodniki, elementy małej architektury i rekreacyjne, parkingi, posadzona została zieleń. Ośrodek znajduje się w otoczeniu lasu, w cichej i spokojnej części miasta. Główną częścią ZOD jest Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy, który posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Obecnie Zakład ma zakontraktowane 32 miejsca przez NFZ. W kolejnym roku kontrakt może zostać zwiększony do 54 miejsc.

W przyszłości systematycznie będziemy dofinansowywać świnoujski ZPO i zwiększać liczbę łóżek w ramach środków publicznych – mówi Agnieszka Pietraszewska-Macheta, dyrektor ZOW NFZ w Szczecinie.Na początku poprzez sfinansowanie dodatkowych świadczeń, ponad kontraktem. A w przyszłości zwiększając wartość kontraktu.

Opieka długoterminowa realizowana w ramach Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego jest świadczeniem medycznym, które skierowane jest do osób przewlekle chorych, niepełnosprawnych, ze znacznym deficytem w zakresie samoopieki, ale niewymagających pobytu w szpitalu. Dla osób wymagających całodobowej, profesjonalnej, intensywnej opieki i pielęgnacji. Polega na kompleksowym rozwiązywaniu problemów zdrowotnych osób przewlekle chorych, skupia się na pielęgnacji, kontynuacji leczenia farmakologicznego oraz rehabilitacji.

W ofercie ZPO są również świadczenia odpłatne. Obejmują one pobyty całodobowe i dzienne, pobyty tzw. wytchnieniowe również całodobowe i dzienne oraz zabiegi fizjoterapeutyczne. Usługi oferowane są w budynku w pełni przystosowanym do potrzeb osób starszych oraz niepełnosprawnych.

Nowy budynek ZPO powstał w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, w systemie modułowym, który w razie potrzeby ułatwi jego rozbudowę. Wykonawcą była firma Mirbud SA, która w Świnoujściu postawiła już przedszkole przy ul. Bydgoskiej (w sąsiedztwie ZPO) oraz CEZiT Uznam Arenę przy ul. Gdyńskiej. Koszt obiektu wraz z wyposażeniem zamknął się w kwocie 38,5 milionów złotych, z czego 12 milionów pochodzi z dofinansowania zewnętrznego.

Tekst BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na sprowadzenie ciała do Polski

Umarł dobry człowiek, kochający mąż i ojciec. Pochodził z małej miejscowości, był ojcem trójki dzieci, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.