Strona główna / Lokalne / Wyjątkowa wystawa- broń systemu mausera w Forcie Gerharda

Wyjątkowa wystawa- broń systemu mausera w Forcie Gerharda

Świnoujskiej  Muzeum Obrony Wybrzeża, którego siedzibą jest Fort Gerharda zorganizowało, z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa  wyjątkową wystawę!

Wernisaż poświęcony jest karabinom systemu Mausera- najprawdopodobniej najpopularniejszemu karabinowi wśród karabinów powtarzalnych XX wieku. Opracowane na jego bazie karabiny sportowe i myśliwskie są nadal produkowane współcześnie!

– Na wystawie zaprezentujemy historię konstrukcji braci Mauser i ich pierwsze projekty- między innymi karabin mauser wz. 71 i 71/84 – mówi Piotr Białek z fortowego muzeum.- W kolejnej części ekspozycji kilkanaście karabinów systemu mausera najróżniejszej produkcji, który były na wyposażeniu Hiszpani, Niemiec, Portugali, Argentyny czy Szwecji.

Warto dodać, że wymienione eksponaty pochodzą z kolekcji własnej muzeum- fortowa zbrojownia to dziś kilkaset eksponatów pośród których nie brakuje prawdziwych unikatów!

– Zapraszamy, a potencjalnym zwiedzającym zwracamy uwagę na karabinki, które zostały wyprodukowane przez przedwojennej, polskie zakłady zbrojeniowe w Radomiu i Warszawie,   które także będzie można obejrzeć na wymienionej wystawie.

Wernisaż wystawy zaplanowano na 18 września 2021 roku – oczywiście w Forcie Gerharda.

Organizatorem wystawy  jest Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Dziękujemy współorganizatorom i Mecenasowi naszemu Muzeum- Operatorowi Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest firmą strategiczną dla polskiej gospodarki oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju. Kluczowym zadaniem GAZ-SYSTEM S.A. jest transport paliw gazowych siecią przesyłową na terenie całego kraju, w celu ich dostarczenia do sieci dystrybucyjnych oraz do odbiorców końcowych podłączonych do systemu przesyłowego. Spółka jest właścicielem świnoujskiego Terminalu LNG.

Zobacz również

Węzeł przesiadkowy jeszcze nie gotowy

Miał być gotowy w zeszłym roku. Wykonawca poprosił o przedłużenie terminu zakończenia budowy węzła przesiadkowego. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.