Strona główna / Bez kategorii / W jakiej pozycji spać, aby było to korzystne dla naszego zdrowia?

W jakiej pozycji spać, aby było to korzystne dla naszego zdrowia?

Nie tylko dieta i aktywny styl życia wpływają na ludzkie zdrowie. Równie ważne jest dbanie o higienę snu. Nie oznacza to jednak, że trzeba spać wiele godzin, ale raczej, żeby zadbać o jego jakość. Jednym z aspektów, wpływających na wartościowość snu, jest przyjmowana pozycja. W której pozycji najlepiej spać, aby cieszyć się dobrym zdrowiem?

Co wpływa na jakość snu?

Sen to proces regeneracyjny organizmu, podczas którego ludzkie ciało odpoczywa i zbiera energię na kolejny dzień. Zaleca się, aby spać około 6–8 godzin dziennie, najlepiej w przewietrzonym pomieszczeniu i lekko chłodnej temperaturze. Duże znaczenie odgrywa także rodzaj materaca. Single preferują przeważnie małe materace, natomiast pary i osoby, które wolą mieć więcej przestrzeni do spania, chętniej wybiorą materac 180×200. A jaki wpływ ma pozycja ciała na jakość snu?

Pozycje korzystne dla zdrowia

Pozycja spania wpływa na możliwości rozluźnienia i regeneracji mięśni i właściwej pracy narządów wewnętrznych. Oddziałuje również na kręgosłup, może albo zapobiegać pogłębianiom się wad postawy i urazów, albo wręcz przeciwnie, działać na nie negatywnie. Specjaliści zalecają dwie pozycje do spania: pozycję na plecach i na lewym boku.

Spanie na plecach

Wyprostowana pozycja umożliwia pełne rozluźnienie mięśni, szczególnie odpoczywają wtedy mięśnie kręgosłupa i karku. Narządy wewnętrzne nie są uciskane i mogą prawidłowo pracować. Niestety, śpiąc w tej pozycji, istnieje ryzyko zbyt wysokiego lub zbyt niskiego nachylenia głowy. Efektem tego będzie ból karku albo przedostawanie się kwasów żołądkowych do górnych części układu trawiennego. Spanie na plecach może się również przyczynić do powstania lub pogłębienia problemu chrapania.

Spanie na lewym boku

Fizjoterapeuci i medycy wspólnie zgadzają się, że najzdrowszą pozycją do spania jest leżenie na lewym boku. Przede wszystkim pozycja ta sprzyja właściwej regulacji procesów trawiennych. Zmniejsza bowiem ucisk na dolny zwieracz przełyku, uniemożliwiając cofanie się kwasów żołądkowych do przełyku i powstawaniu zgagi.

Pozycja na lewym boku odciąża serce, które może wtedy pompować krew z góry na dół, a nie z dołu do góry, jakby to miało miejsce w przypadku spania na prawym boku. Ponad to reguluje pracę układu limfatycznego oraz wspomaga działanie trzustki i śledziony. Leżenie na lewej stronie ciała ułatwia przemieszczanie się szkodliwych produktów przemiany materii z jelita cienkiego do grubego, a także wykazuje pozytywny wpływ na wypróżnianie i szybszą eliminację szkodliwych substancji z organizmu człowieka.

Spanie na brzuchu – tej pozycji unikaj!

Osoby, które preferują spanie na brzuchu, powinny przekonać się do innych pozycji. Leżenie na brzuchu może okazać się nie tyko niezdrowe, a wręcz niebezpieczne. Po pierwsze, taka pozycja sprzyja niedotlenieniu. Wyjątkowo nadwyrężone są w niej stawy barkowe i dolny odcinek kręgosłupa. Śpiący na brzuchu mogą mierzyć się również z drętwieniem rąk, bólami karku, dyskomfortem w jelitach spowodowanym nadmiernym uciskiem na narządy wewnętrzne, a nawet refluksem. Jedynymi zaletami spania w ten sposób jest relaks kończyn dolnych oraz złagodzenie chrapania.

Bezpieczeństwo spania na brzuchu można zapewnić jedynie przez dobór odpowiedniego wyposażenia łóżkaMaterac (np. od renomowanego producenta Hilding) powinien być średniej twardości, gdyż zbyt miękki pogłębi problemy z oddychaniem, a zbyt twardy wywoła nadmierny ucisk narządów. Dobrze jest również wyposażyć się w specjalną poduszkę do spania na brzuchu.

Interior of a cozy and bright bedroom with beautiful decoration

Zobacz również

Analitycy: paliwa najdroższe w historii

Paliwa znów najdroższe w historii – wskazują analitycy rynku paliw. Jak oceniają, ponowny wzrost cen …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.