Strona główna / Lokalne / IMGW ostrzega przed silnym sztormem na Bałtyku
Foto: PAP/Marcin Bielecki

IMGW ostrzega przed silnym sztormem na Bałtyku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał w czwartek ostrzeżenie przed sztormem na Bałtyku. Siła wiatru może osiągnąć nawet 10 stopni w skali Beauforta.

Jesień i zima to czas wzburzonego Morza Bałtyckiego. Eksperci z IMGW zapowiadają, że od czwartku do piątku na Bałtyku może wystąpić silny sztorm. Według prognoz, wiatr osiągnie w porywach 10 stopni w skali Beauforta, a więc jego prędkość będzie wynosiła od ok. 90 do ok. 100 km/h.

Synoptycy podkreślają, że przy takim sztormie większość jednostek pływających powinna zostać w portach.

„W czwartek wiatr będzie wiał z południowego zachodu, odpychając wodę od naszych brzegów (offshore). W nocy wiatr skręci na znacznie groźniejszy dla naszego wybrzeża kierunek północno-zachodni, co spowoduje wzrost poziomu morza i większą falę, która na pełnym morzu może osiągnąć wysokość nawet 6 metrów (onshore)” – czytamy w komunikacie IMGW.

Jak tłumaczą eksperci, sztormowy sezon jesienno-zimowy ma duże znaczenie dla ekosystemu Morza Bałtyckiego. Częste sztormy powodują głębsze wlewy słonej wody z Morza Północnego, a dzięki sztormom następuje przemieszanie i dotlenienie wody.

IMGW ostrzega też przed silnym wiatrem na północy kraju. Alert dotyczy wszystkich powiatów w województwie pomorskim. Od czwartkowego popołudnia najmocniej powieje w powiatach: lęborskim, puckim, słupskim i wejherowskim. Tam należy spodziewać się wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h; w porywach może on osiągnąć 100 km/h. W pozostałych powiatach w regionie prognozowany jest wiatr o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 80 km/h.

Synoptycy zalecają ostrożność i zachęcają do śledzenia komunikatów dotyczących rozwoju sytuacji pogodowej. (PAP)

autorka: Anna Wydorska

anm/ robs/

Zobacz również

Meteorolog IMGW: Święta raczej po wodzie

Świąteczny tydzień zapowiada się z dodatnimi temperaturami i raczej bez śniegu, a za to z …

Jeden komentarz

  1. ┌∩┐(◕_◕)┌∩┐

    Super….
    ? ? ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.