Strona główna / Lokalne / Bezrobocie w regionie wraca do stanu sprzed pandemii. „Na rynku pracy niepokój o czwartą falę, ale i chęć rozwoju”

Bezrobocie w regionie wraca do stanu sprzed pandemii. „Na rynku pracy niepokój o czwartą falę, ale i chęć rozwoju”

Nowe dane dotyczące bezrobocia na bazie badań Głównego Urzędu Statystycznego opublikował Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie. Wynika z nich, że stopa bezrobocia rejestrowanego na Pomorzu Zachodnim może osiągnąć poziom sprzed pandemii koronawirusa. Bezrobocie w regionie to 7,4% czyli 0,5% mniej niż jesienią 2020.

Liczba bezrobotnych w województwie zachodniopomorskim we wrześniu 2021 roku wyniosła 44 582 osoby. To spadek o blisko 3% w porównaniu miesiąc do miesiąca i spadek o blisko 9% w porównaniu do jesieni 2020. Rok temu byliśmy po pierwszej fali pandemii, ale i przed jej najmocniejszym uderzeniem. Trudno więc porównywać sytuację na rynku pracy obecnie i rok temu. Bezrobocie w regionie na koniec roku może zatrzymać się na poziomie ok. 7%, co będzie potwierdzeniem, że rynek pracy wrócił do sytuacji sprzed pandemii i pracodawcy w większości obronili swoje firmy i miejsca pracy. W samym Szczecinie wskaźnik bezrobocia może oscylować w okolicach 3%.

Jak mówią eksperci mamy do czynienia z odrodzeniem się rynku pracownika. Rekrutacji jest rekordowo dużo, wzrosła również fluktuacja między miejscami pracy, co na jakiś czas zatrzymało się w szczycie pandemii.

– Statystyki przedstawione przez Wojewódzki Urząd Pracy pozwalają na optymizm odnośnie ostatniego kwartału roku 2021 i potwierdzają nasze analizy. Z naszych informacji na bazie rozmów z przedsiębiorcami wynika, że większość firm zamierza nie tylko zwiększać zatrudnienie, ale i podnosić wynagrodzenia. To efekt presji płacowej spowodowanej inflacją, ale i faktem, że pozyskiwanie pracowników staje się coraz trudniejsze – mówi Anna Sudolska, ekspert rynku pracy Idea HR Group.

  – Obecnie rynek pracy jest w stanie pochłonąć na Pomorzu Zachodnim niemal każdą ilość pracowników budowlanych, a także osób gotowych do pracy w halach magazynowych. Poszukiwani są pracownicy techniczni, elektrycy, monterzy, mechanicy. Wzrost wynagrodzeń w tych sektorach jest bardzo wysoki. Poszukiwani są także informatycy, pracownicy gotowi do pracy w sektorze usługowym. Nabory prowadzone są szeroko mimo widma czwartej fali pandemii koronawirusa. Spodziewam się, że nawet jeżeli będzie ona silniejsza niż się spodziewamy, to przedsiębiorcy i tak nie zrezygnują z poprawiania wskaźników operacyjnych. Miejsc pracy więc nie powinno ubywać – dodaje Anna Sudolska.  – Średnia wartość wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2021 wyniosła na Pomoru Zachodnim 5440 złotych brutto. Spodziewam się, że w niektórych sektorach ta kwota będzie jeszcze wyżej podbita do góry – dodaje ekspertka.

W skali ogólnopolskiej stopa bezrobocia wynosi 5,8%.

Zobacz również

Zmagania dzieci i dorosłych w I Baltic Bieg

W sobotę, 23 października 2021 r. odbyły się biegi zorganizowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.