Strona główna / Lokalne / Samorząd. Ile Miasto wydaje na jednego mieszkańca?

Samorząd. Ile Miasto wydaje na jednego mieszkańca?

Na niemal 2,5 tysiąca gmin w Polsce Świnoujście zajmuje drugie miejsce pod względem wydatków w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W ubiegłym roku była to kwota 16 tys. 109 złotych. Takie są najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego.

Więcej od nas wydała tylko – najbogatsza w kraju – gmina Kleszczów (woj. łódzkie). Stolica naszego województwa – Szczecin – znalazł się na 59 miejscu z kwotą 8.313 zł. A stolica kraju – Warszawa – na 9 pozycji z kwotą 11.277 zł.
Zestawienie informacji o finansach polskich gmin udostępnił Bank Danych Lokalnych GUS, a raport opublikował na swojej stronie Serwis Samorządowy PAP (Polska Agencja Prasowa).

Raport obejmuje wszystkie 2477 gminy. Według podanych danych, w 2020 roku średnie wydatki ogółem polskich gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosły 6. 445 złotych.  Tylko w osiemnastu gminach, w tym Świnoujściu, przekroczyły 10 tys. złotych.

– Ranking dotyczy ogólnych wydatków, a więc zarówno tych inwestycyjnych, jak i bieżących na oświatę, zdrowie, pomoc społeczną itd. – mówi Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz. – Bez względu na to, czy chodzi o budowę drogi, chodnika, budynku mieszkalnego czy innej inwestycji, czy też środki przeznaczane na bieżące na utrzymanie na przykład szkół i przedszkoli, szpitala to wszystko służy naszym mieszkańcom, którzy z tego korzystają.

W ogólnych wydatkach uwzględnione są także środki przeznaczane przez miasto na budowę tunelu pod Świną.

– Stałe połączenie, choć oczywiście dotyczy wszystkich użytkowników dróg, którzy będą chcieli przyjechać do naszego miasta, to przede wszystkim przecież ułatwi codzienne życie nam świnoujścianom – dodaje prezydent.

BIK Urząd Miasta Świnoujście

Zobacz również

Poczuj wiosnę na zewnątrz i od środka – wybierz pakiet wiosennych badań

Laboratoria Medyczne DIAGNOSTYKA do 10 czerwca 2022 roku zapraszają do skorzystania z pakietów badań w …

Jeden komentarz

  1. ┌∩┐(◕_◕)┌∩┐

    Raczej ile samorząd ciągnie od mieszkańców, bo samorząd nie ma żadnych swoich pieniędzy, ale jak, to ładnie brzmi – “samorząd daje”, “prezydent daje”, “miasto daje”…
    Jeżeli komuś dać, to Tobie trzeba zabrać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.