Strona główna / Lokalne / Te drogowe inwestycje zaplanowano w przyszłym roku

Te drogowe inwestycje zaplanowano w przyszłym roku

Rozpoczęcie i realizacja robót budowlanych na ulicach Ludzi Morza, Barlickiego, Ku Morzu, Baza Las i drodze łączącej Ku Morzu z Wolińską – to największa inwestycja drogowa, która rozpocznie się w przyszłym roku.

Miasto opublikowało dziś na swojej stronie internetowej spis inwestycji dotyczących dróg, chodników i dróg rowerowych. Potem kolejno także inne inwestycje, które Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz wpisał do projektu Budżetu Miasta na 2022 rok.

Oczywiście nadal największą kontynuowaną (także jeśli chodzi o wydatki) inwestycją będzie budowa tunelu pod Świną. W przyszłym roku pochłonie ponad 217,5 mln złotych, ale ponad 184 mln to unijne dofinansowanie. Z budżetu miasta natomiast będziemy musieli wydać 33,5 mln złotych.

Drogowa rewolucja na Warszowie

Wspomniane wcześniej przebudowy istniejących i budowy nowych dróg na Warszowie odbywać się będą w ramach inwestycji „Sprawny i przyjazny środowisku dostęp do infrastruktury portu w Świnoujściu”. Cały jej koszt opiewa na ok. 150 mln złotych. Na przyszły rok w budżecie zapisano na ten cel 103,9 mln złotych. Ale! Aż 85,3 mln złotych pochodzić będzie z dofinansowania zewnętrznego, bo uzyskaliśmy środki unijne w wysokości 85% wartości całego zadania.

– Ta inwestycja to będzie rewolucja drogowa w tej części miasta – mówi I Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska. – Łączna długość budowanych i przebudowywanych odcinków dróg obejmie ponad 13 kilometrów. Nie tylko poprawi się stan wielu dróg, ale odciążona z ruchu wielkich samochodów będzie mieszkalna część Warszowa. Jedyną obawą jest wzrost kosztów budowy. Trwają przetargi i czekamy na ich wyniki. Oby zmieściły się w naszym budżecie. W przeciwnym razie będziemy musieli szukać oszczędności lub korygować zamierzenie. Bez względu na wszystko przebudowie ulegnie ulica Barlickiego i w części ulica Ludzi Morza. Natomiast ulicę Ku Morzu zobowiązuje się wykonać Gaz System.

Węzeł przesiadkowy, teren dworca autobusowego

Drugą ważna inwestycją w tej części miasta jest budowa węzła przesiadkowego kolejowo-promowego-autobusowego. W tej chwili ruszyła już budowa parkingu P&R (zaparkuj i odjedź innym środkiem).

Dobiega końca projektowanie placu, gdzie zatrzymują się autobusy i busy. W przyszłym roku rozpocznie się jego przebudowa.

Na wszystkie przyszłoroczne prace związane z budową węzła przesiadkowego przeznaczono w budżecie prawie 8,5 mln złotych. Węzeł to jednak kolejna inwestycja, na którą Miasto zdobyło dofinansowanie. Dlatego też w  2022 roku z własnego budżetu wyda 2,5 mln złotych, a niemal 6 mln pochodzić będzie z dofinansowania. A konkretnie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014 – 2020 w ramach Szczecińskiego Obszaru Metropolitarnego.

Zakończenie Grunwaldzkiej, 1 Maja i drogi do Mulnika

Wśród kontynuowanych modernizacji dróg najwięcej pochłoną dokończenie ulicy Grunwaldzkiej na Uznamie i 1 Maja w Karsiborze. I tak. Ulica Grunwaldzka to 19,2 mln, ale niemal 11 mln złotych to dofinansowanie ze środków unijnych. Z kolei ulica 1 Maja wraz z budową ciągu pieszo – rowerowego to kwota 17 mln złotych, z czego aż 11,2 mln złotych to również środki zewnętrzne z Funduszu Dróg Samorządowych. Tym nie mniej z własnych dochodów na obie te inwestycje miasto będzie musiało dołożyć prawie 15 mln złotych.

Obie inwestycje mają zakończyć się w połowie przyszłego roku (konkretnie w czerwcu i lipcu).

Dokończony zostanie również brakujący fragment (zdjęcie powyżej) drogi dojazdowej z obwodnicy wschodniej do Centrum Usług Mulnik (skręt z obwodnicy przy nowej części cmentarza). Chodzi o odcinek, który dotąd nie mógł być zrealizowany z uwagi na fakt, że przebiegał przez teren budowy tunelu. Prace inwestycyjne obejmują również dodatkowe drogi dojazdowe dla inwestorów już na samym terenie CUM.

A co poza tym?

W przyszłorocznym budżecie zaplanowano także wydatki na przebudowy jezdni (gminnych i powiatowych) oraz chodników. W sumie jest to kwota niemal 8 mln złotych. Są to:

Roboty budowlane:

– ulica Sąsiedzka (wykonanie brakującego chodnika (od Polnej do Pomorskiej)

– ulica Pomorska (wykonanie brakującego odcinka chodnika Od Odrzańskiej do Sztormowej)

– ulica Siemiradzkiego (kompleksowy remont; pod warunkiem uzyskania dofinansowania, wniosek został złożony)

– ulica Lechicka (kompleksowy remont; pod warunkiem uzyskania dofinansowania; wniosek został złożony)

– ulica Rybaki (kompleksowa przebudowa, realizacja w latach 2022-2023)

– ulica Wyspiańskiego, odcinek od Matejki do Moniuszki (kompleksowa przebudowa, realizacja w latach 2022-2023)

– ulica Witosa (rozbudowa odcinka łączącego ul. Witosa z ul. Kościuszki).

– drogi dojazdowe do kwartału za przychodnią, gdzie powstaje parking wielopoziomowy.

Prace projektowe:

– ulice Beniowskiego, Żeglarska, Czeska i boczna od Odrowców

– dokończenie prac rozpoczętych w 2021 dla ulic Osiedlowa, Kręta, Łąkowa, Jaracza, Niecała, Wrzosowa, Myśliwska, Chełmska, Olsztyńska, Wilków Morskich, Małopolska, Gałczyńskiego, Staffa, Tuwima, Grodzka i Teligi.

Co z drogami dla rowerów?

Przede wszystkim zakończona zostanie budowa drogi rowerowej i chodnika wzdłuż ulicy Jachtowej. Poza tym:

– usprawnienie ruchu rowerowego pomiędzy ulicą Konstytucji 3 Maja a placem Wolności

– rozpoczęcie budowy drogi rowerowej wzdłuż ulicy Wolińskiej (od Barlickiego do Sąsiedzkiej).

BIK UM Świnoujście

Foto: UM Świnoujście

Zobacz również

Terminal Promowy w Świnoujściu przyjmie największe promy pływające po Bałtyku

Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. uczestniczył w konferencji „Perspektywy polskiego …

2 komentarze

  1. “Dokończony zostanie również brakujący fragment (zdjęcie powyżej) drogi dojazdowej z obwodnicy wschodniej do Centrum Usług Mulnik”. A na zdjęciu Lechicka…

  2. Czy cos wiadomo na temat budowy ścieżki rowerowej do Międzyzdrojów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.