Strona główna / Lokalne / Zobacz, ile pieniędzy zaoszczędziły szkoły na ogrzewaniu

Zobacz, ile pieniędzy zaoszczędziły szkoły na ogrzewaniu

Ponad 467, 2 tys. złotych mniej kosztowało ciepło dla sześciu publicznych szkół od 2018 roku do ostatniego sezonu grzewczego. Tylko w tym minionym 2020-2021 szkoły te zaoszczędziły 117,3 tys. złotych. Taka jest konkretna korzystać z przeprowadzonych termomodernizacji w obiektach oświatowych oraz prowadzonego w nich monitoringu i zarządzania mediami. A przecież to nie koniec oszczędności, bo te będą i w kolejnych sezonach grzewczych.

Tylko w ostatnich latach w Świnoujściu przeprowadzono termomodernizację 8 obiektów oświatowych, zgodnie z najwyższymi standardami. Obecnie trwają prace termomodernizacyjne w 4 kolejnych. Oprócz wymiany okien i docieplenia ścian w większości placówek wymieniono także na nowoczesne instalacje centralnego ogrzewana.

Niezależnie od termomodernizacji, już od 2018 roku na podstawie umowy z firmą PROMAR, Miasto monitoruje i  zarządza mediami. Początkowo w 4, a obecnie 6 obiektach szkolnych. Do tego celu służy program imperius®.

System ten łączy trzy współpracujące ze sobą działania: monitorowanie, sterowanie i reakcję na awarie. Ciągła rejestracja parametrów mierzonych w źródłach ciepła dostarcza bardzo dużą ilość danych, które są wykorzystywane do racjonalizacji zużycia energii oraz optymalizacji kosztów.

Prawdziwą „rekordzistką” w oszczędnościach jest Szkoła Podstawowa nr 6. Placówka funkcjonuje w dwóch budynkach. W tym przy ulicy Kościuszki oszczędności na cieple w minionych sezonie grzewczym wyniosły 38 procent (niemal 9,5 tys. złotych brutto). Jeszcze lepiej było w budynku przy ulicy Staszica, gdzie sięgnęły niemal 41 procent. W przeliczeniu na konkretne pieniądze dało 39,4 tys. złotych mniej na rachunkach za ciepło.

Każdy właściciel nieruchomości zamieszkanej, budynku, mieszkania doskonale wie, jak ważne jest dobre zarządzanie mediami energetycznymi – mówi I Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście Barbara Michalska. – Szczególnie teraz, gdy tak rosną ceny. Mówiąc o zarządzaniu mediami mam tu na myśli nie tylko samą instalację grzewczą, ale stan całego obiektu, tj. szczelność okien, właściwą wentylację, ocieplone stropy, ściany itd.

Dzięki dobrze napisanym wnioskom na wszystkie te inwestycje udało nam się pozyskać dofinansowanie ze środków zewnętrznych, które przekraczało 50 procent wartości poszczególnych inwestycji.

W sumie ze środków zewnętrznych otrzymaliśmy na termomodernizację ponad 13,8 mln złotych – dodaje Barbara Michalska.

Zobacz również

Terminal Promowy w Świnoujściu przyjmie największe promy pływające po Bałtyku

Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. uczestniczył w konferencji „Perspektywy polskiego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.