Strona główna / Lokalne / Tunel w Świnoujściu będzie droższy niż zakładano? Są roszczenia wykonawcy

Tunel w Świnoujściu będzie droższy niż zakładano? Są roszczenia wykonawcy

Wykonawca tunelu w Świnoujściu oczekuje dodatkowej zapłaty. Do tej pory wpłynęło 51 powiadomień o roszczeniach. Część z nich wycofano, inne są w trakcie rozpatrywania.

Wszystko wskazuje na to, że galopujące ceny w budowlance spowodują, że ostateczny koszt budowy tunelu pod Świną zwiększy się.

– Ostateczny koszt budowy tunelu w Świnoujściu znany będzie dopiero po jej zakończeniu. W chwili obecnej można jedynie przewidywać, czy i o ile może się on zmienić – mówi Jarosław Jaz z Urzędu Miasta w Świnoujściu.

W ramach kontraktu, zarówno z wykonawcą robót jak i konsultantem przewidziano mechanizm waloryzacji, t.j podwyższania wartości umowy w oparciu o zmiany wyliczane na podstawie wskaźników makroekonomicznych publikowanych przez GUS.

Taka możliwość była przewidziana w warunkach przetargowych. Środki na ten cel są w całości zabezpieczone w budżecie Świnoujścia oraz  Wieloletniej Prognozie Finansowej.

W treści umowy o dofinansowanie projektu zawarty jest także zapis o „rezerwie na nieprzewidziane wydatki”, która w razie potrzeby może zostać uruchomiona.

 Do tej pory wpłynęło 51 powiadomień o roszczeniach wykonawcy, z czego 17 zostało wycofane. Roszczeń, dla których wykonawca określił wysokość dodatkowej zapłaty jest 7, na ogólna kwotę 5,936 mln złotych netto. Z tego 4 roszczenia na kwotę 2,708 mln zł zostały oddalone, 

2 roszczenia na kwotę 2,390 mln zł są w trakcie rozpatrywania a 1 roszczenie  na kwotę  0,838 mln zł ma charakter przejściowy – zgłoszona kwota nie jest ostateczna.

Foto: Tunel Świnoujście

Zobacz również

Poczuj wiosnę na zewnątrz i od środka – wybierz pakiet wiosennych badań

Laboratoria Medyczne DIAGNOSTYKA do 10 czerwca 2022 roku zapraszają do skorzystania z pakietów badań w …

Jeden komentarz

  1. Nic im nie płacić krwiopijcom.
    Porra na nich. Auf wiedersehen

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.