Strona główna / Lokalne / Koniec „Ery Żmurkiewicza”. Jak zostanie zapamiętany wieloletni prezydent miasta?

Koniec „Ery Żmurkiewicza”. Jak zostanie zapamiętany wieloletni prezydent miasta?

Czy nazwisko „Żmurkiewicz” będzie w przyszłości synonimem wielkiego sukcesu i złotego ćwierćwiecza w historii wysp? Dynamicznego rozwoju infrastruktury miejskiej, rozwoju gospodarki turystycznej i kurortu? Czy dzikiej prywatyzacji miasta, tzw. betonozy i upadku turystycznych walorów wysp? Czy ciągnące się po horyzont apartamentowce i  promenady z palmami  za blisko 50 milionów i wyczekiwany przez wiele pokoleń tunel będą pomnikami tej „ery”?

 Do końca „ery” Janusza Żmurkiewicza, czyli wyborów samorządowych pozostały już najprawdopodobniej tylko dwa lata. Jak przez ostatnie dwie dekady zmieniło się miasto na wyspach i jak te zmiany oceniają- ocenią mieszkańcy?

20 lat władzy

Janusz Żmurkiewicz prezydentem miasta Świnoujścia został 18 listopada 2002 roku (przyp. red. pomijając oczywiście okres 1984-1989, gdy też taką funkcje pełnił). Ponownie na ten urząd został wybrany przez mieszkańców w 2006, 2010, 2014 i 2018 roku. Swoją ostatnią kadencję, jak sam deklaruje obecny prezydent, zakończy w 2023 roku.  

Minione 20 lat to okres bardzo ważny w historii miasta. Warto przypomnieć, że Janusz Żmurkiewicz pełnił w tym czasie w Świnoujściu wyjątkową rolę, dzięki sprawności w zarządzaniu, przez niemal 20 lat potrafił do swoich pomysłów na rozwój miasta przekonać większość w radzie, ze wszystkimi dobrymi i złymi konsekwencjami takiej władzy.

Terminal LNG i dzielnica uzdrowiskowa po horyzont

To wtedy zapadła decyzja o powstaniu w Świnoujściu terminala LNG. Rozpoczęto budowę stałej przeprawy – tunelu. Na nowo ukształtowano dzielnicę uzdrowiskową, powiększając teren zabudowy niemal dwukrotnie. To także w czasie ostatnich dwóch dekad doszło do upadku gospodarki morskiej – likwidacji stoczni, marginalizacji świnoujskiego operatora portu. O ile wpływ samorządu na te ostatnie dwa procesy był minimalny, to już wpływ na plany budowy portu kontenerowego, który ma być początkiem wielkiego portu zewnętrznego dorównującemu portowi w Gdańsku był olbrzymi – Żmurkiewicz niemal od początku był ambasadorem tej inwestycji i jeżeli ta na naszych plażach powstanie prezydent będzie miał w tym swój wielki udział.

Zmieniała się infrastruktura miasta, a miasto i jego prezydent wielokrotnie stawało na podium wielu prestiżowych (w tym także nie płatnych przyp. red.) konkursów i rankingów. Wielokrotnie wzrósł budżet samorządu. Wielokrotnie wzrosły także koszty utrzymania naszego miasta.

Jak wynika ze statystyk, co roku zmniejsza się populacja mieszkańców – gdy w 2002 roku Janusz Żmurkiewicz obejmował urząd, w Świnoujściu mieszkało o 1000 mieszkańców więcej. Mimo atrakcyjności wysp, co roku wyspiarzy, szczególnie w wieku produkcyjnym – ubywa.  Według wielu mieszkańców, samorząd nie inwestuje w sferę społeczną – kapitał społeczny i kulturę.

Wiele z wydarzeń, także tych inwestycyjnych, które miały miejsce w ciągu ostatnich lat budzi skrajnie odmienne opinie. Jedni cieszą się z budowy nowych hoteli po horyzont, inni oburzają, że miasto zalewa bezgraniczny beton i kurort traci charakter.

Część mieszkańców nie może się doczekać sznura kontenerowców na prawobrzeżnych plażach, gdy inni gotowi są żywym łańcuchem bronić jednej z najpiękniejszych bałtyckich plaż przed, jak mówią, „najazdem przemysłowych barbarzyńców”.

Ulica im Janusz Żmurkiewicza?

Czy minione dwie dekady to złoty okres w historii naszego miasta? Czy Janusz Żmurkiewicz zasługuje na to, by jedna z ulic nosiła w przyszłości jego imię? A może jednak to stracony czas, a nasi samorządowcy przespali szansę jakie przed wyspami postawił los? Spróbujemy w kolejnych artykułach podjąć próbę podsumowanie ostatnich 20 lat „Ery Żmurkiewicza”  do czego wykorzystamy roczniki statystyczne i dane z innych samorządów.

Liczymy także na Państwa opinie, które można przysłać na adres redakcji redakcja@swinoujskie.info lub publikować w komentarzach pod naszymi artykułami.

[yop_poll id=”3″]

Zobacz również

Grupa Morska: Składamy interpelacje w sprawie pilnych działań na Warszowie

„Na wniosek naszej koleżanki i mieszkanki Warszowa, Pani Doroty Turlejskiej zwróciliśmy się do Prezydenta o …

22 komentarze

 1. Rozwój miasta to jedno a wycinanie wydm i lasów to całkiem co innego.

 2. Nikt nie odbiera Żmurkiewiczowi że COŚ TAM zrobił. Jednak trzeba zadać pytanie czy nie można było wykorzystać lepiej kasy z wyprzedanych hektarów ziemi i pieniędzy z UE. Ja uważam, że on źle wykorzystał te szanse. Każdy na jego miejscu zrobiłby co najmniej tyle samo o ile nie więcej. Żmurkiewicz a szczególnie ludzie którymi się otoczył razem popsuli to miasto. Chaos tu apartamentowcce tam port kontenerowy a przy okazji brak ulic i parkingów to dopiero przyniesie konsekwencje po otwarciu tunelu. Nie pomaga mieszkańcom tylko ich wykorzystuje i dlatego ludzie już go nie lubią. Myślę że historia oceni go źle.

 3. Prezydentura Żmurkiewicza jest przyczyna większości nieszczęść i błędów które dotknęły Świnoujście. To bardzo prosty człowiekiem nie rozumiejącym ani sfery społecznej ani potrzeb lokalnej społeczności. W wyniku jego decyzji miasto jest zadłużone, z infrastrukturą która ma służyć wyłącznie developerom. A mieszkańcy stali się obywatelami drugiej kategorii. Źle prowadzone inwestycje, brak pomysłu na zrównoważony rozwój miasta, potworne zadłużenie będziemy odczuwać przez długie lata. Winnymi tego stanu rzeczy obok Żmurkiewicza są jego współpracownicy Michalska i Sujka. Niekompetentni i aroganccy wobec mieszkańców miasta i ich potrzeb. I nawet fakt ze po przegranych nadchodzących wyborach samorządowych, ta ekipą zajmie się prokuratura, nie spowoduje że problemy które stworzyli znikną.

 4. Taaa……. , pięknie kiedyś wyglądała dzielnica nadmorska , zaszczane krzaki na wydmach , promenada od muszli kocertowej po dzisiejsze Interferie i od basenu w stronę granicy z wydeptaną ścieżką , kałuże i zalegajądce błoto po deszczu, obskurne budy smażalni a po drugiej stronie kawał łąki pod pole namiotowe wykorzystywane przez klika tygodni w roku i zaniedbane tzw. zakładowe ośrodki wczasowe, obskurne z zewnątrz i wewnątrz .
  Miasto powinno się rozwijać i basta !!! A tym wszystkim przeciwnikom betonu proponuję przenieść się do lepianek , a najlepiej to z powrotem na wieś bo większosć krytykujących napłyneło do Świnoujścia z wiosek i malych pipidówek ,i nie pamięta jak to miasto wyglądało kiedyś .Taże jak się komuś nie podoba to że miasto się rozwija , to jest jeszcze sporo wiosek położonych w zacisznych i urokliwych zakątkach .Droga wolna

 5. TEMU PANU JUŻ DZIĘKUJEMY

 6. Poziom zakłamania jak w pisie jak sie tego pana ogląda tv swinie ….nazwa telewizji idealnie pasuje do poziomu zakłamania i obłudy, a jak się do tego doda powiązania rodzinę z urzędem miasta i pewnym naczelnikami to się robi niezłe g-wno. Ktoś ma odwagę by o tym napisać? Wszędzie rodzinka jednego czy drugiego cwaniaka, a wizytówką jest oczywiście tego układziku pan ze zdjęcia.

  • Ucho na Wyspie

   Jak zwykle musi byc wklejony PiS, są ludzie niezdolni do myslenia bez jednoczesnego politycznego obsikiwania. Przypominam mocno rozwinięty system klientelistyczny za rządów PO, z ich ludźmi w spółkach skarbu państwa, gdy te spółki dawały 10 razy mniej zysków niż dziś, przypominam rozmowy z „Sowy i Przyjaciół”, z umawianiem się, że kontrola skarbowa ominie żonę ministra Nowaka.

 7. spadaj do poznania

  porażka- gdy zaczął po cichu wprowadzać port kontenerowy do miasta zdradził nasz wszystkich i stracił mój i mojej rodziny głos. I nigdy go nie odzyska!!!!!!!!

 8. Ciekawe kto po Żmurkiewiczu,może dla totalnej zmiany ktoś z PiS?Oni jeszcze nigdy nie rządzili w mieście.

 9. Gdyby portal pisał zawsze tak jak teraz czyli obiektywnie może by nie było tego nieszczęścia w postaci kolejnej kadencji JŻ i jego pomocnicy Barbary Michalskiej. To duet, który na te miasto sprowadził nieszczęście portu kontenerowego, hotele 50m i rzeź zielenie. Autostradę dla tirów zamiast normalne promenady. Proszę by portal więcej takie błędów nie popełniał i pisał obiektywnie- w tym mieście albo wylewa się kubeł pomyj, albo poleruje rzeczywistość za samorządowe pieniądze( setki tysięcy rocznie) jak robi to pewne tv. Gwarantuje, że obiektywizm i poziom popłaca Państwo redaktorzy.

 10. trochę szkoda tego pana bo ciężko pracował, a ludzie jak widać dobrze go chyba jednak nie zapamiętają

 11. Emeryci na emerytury!

 12. Jaś i Kiewicz i kasa nie pomoże

  Powinien odejść dwie kadencje temu i wtedy pewnie byłaby ulica. Chwalą się remontem ulic, a te przecież wszędzie w Polsce są remontowane. Łaskę robią, że pół godziny dla mieszkańców w strefie parkowania daja za darmo, a sami posprzedawali co mogli swoim znajomym i tak naprawdę sprywatyzowali to miasto.
  Po nim i jego ekipie może być już tylko lepiej.

 13. Kolega z urzędu

  Pan Żmurkiewicz nie jest taki zły. Tylko się złymi ludźmi otoczył. Szczególnie p. Michalska która krzyczy i uważa, że jest wszechwiedząca. A jak jest prawda każdy widzi. Szkoda pana Janusza, ale taki sobie wybrał los i do historii jako dobry prezydent raczej nie przejdzie. A szkoda bo początek miał dobry.

  • Hejtt rozlany!Do nie dawna Swinojscie znane było z procesów sądowych Zmurkiewicza i tego durnia Możejki dzisiaj jest to kwitnące miasto. Gratulacje za podjęcie wyzwania cywilizacyjnego
   A ci którzy tęsknią do lasu i budek z serduszkiem nich nadal tęsknią miasto musi się rozwijać i niech tak się dzieje.Oczwiscie nie uniknięto błędów i pewnie należy zastanowić się nad dalszymi apartamentowcami gdyż teraz mamy swoje pięć minut które warto wykorzystać by zrównoważyć przeszłość z przyszłością

 14. Stracony czas i prywata. Inni się rozwijali pięknie a u nas zarabiały grubasy.

 15. d3vth_0001 #youredead

  Grabarz i dewastator Świnoujścia.
  Tak dywanowy nalot i bombardowanie miasta z dnia 12.III.1945 tak nie zniszczył niemieckiego Swinemünde jak ten jegomość.

 16. Marzena Z. z rodziną

  To był stracony czas. Wysprzedano to co najcenniejsze kilku deweloperom, którzy przez przypadek znają sie dobrze z władzami miasta. Wycięto tysiące drzew i sprowadzono na miasto widmo upadku turystyki zgadzając się na budowę portu kontenerowego. NIECH TA ekipa jak najszybciej zmiana z tego miasta póki jest jeszcze co ratować.

 17. Pan Znurkiewicz byl najlepszym Burmiszczem..Bardzo go szanuje…mial dla kazdego czas i kochal nasze Miasteczko. Jeden blad zrobil..za malo dbal o biednych…dlatego mamy teraz PIS..ale cos , nigt nie jest 100 %-towy..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.