Połącz się z nami

Lokalne

Koniec „Ery Żmurkiewicza”. Jak zostanie zapamiętany wieloletni prezydent miasta?

Opublikowano

w dniu

Czy nazwisko „Żmurkiewicz” będzie w przyszłości synonimem wielkiego sukcesu i złotego ćwierćwiecza w historii wysp? Dynamicznego rozwoju infrastruktury miejskiej, rozwoju gospodarki turystycznej i kurortu? Czy dzikiej prywatyzacji miasta, tzw. betonozy i upadku turystycznych walorów wysp? Czy ciągnące się po horyzont apartamentowce i  promenady z palmami  za blisko 50 milionów i wyczekiwany przez wiele pokoleń tunel będą pomnikami tej „ery”?

 Do końca „ery” Janusza Żmurkiewicza, czyli wyborów samorządowych pozostały już najprawdopodobniej tylko dwa lata. Jak przez ostatnie dwie dekady zmieniło się miasto na wyspach i jak te zmiany oceniają- ocenią mieszkańcy?

20 lat władzy

Janusz Żmurkiewicz prezydentem miasta Świnoujścia został 18 listopada 2002 roku (przyp. red. pomijając oczywiście okres 1984-1989, gdy też taką funkcje pełnił). Ponownie na ten urząd został wybrany przez mieszkańców w 2006, 2010, 2014 i 2018 roku. Swoją ostatnią kadencję, jak sam deklaruje obecny prezydent, zakończy w 2023 roku.  

Minione 20 lat to okres bardzo ważny w historii miasta. Warto przypomnieć, że Janusz Żmurkiewicz pełnił w tym czasie w Świnoujściu wyjątkową rolę, dzięki sprawności w zarządzaniu, przez niemal 20 lat potrafił do swoich pomysłów na rozwój miasta przekonać większość w radzie, ze wszystkimi dobrymi i złymi konsekwencjami takiej władzy.

Terminal LNG i dzielnica uzdrowiskowa po horyzont

To wtedy zapadła decyzja o powstaniu w Świnoujściu terminala LNG. Rozpoczęto budowę stałej przeprawy – tunelu. Na nowo ukształtowano dzielnicę uzdrowiskową, powiększając teren zabudowy niemal dwukrotnie. To także w czasie ostatnich dwóch dekad doszło do upadku gospodarki morskiej – likwidacji stoczni, marginalizacji świnoujskiego operatora portu. O ile wpływ samorządu na te ostatnie dwa procesy był minimalny, to już wpływ na plany budowy portu kontenerowego, który ma być początkiem wielkiego portu zewnętrznego dorównującemu portowi w Gdańsku był olbrzymi – Żmurkiewicz niemal od początku był ambasadorem tej inwestycji i jeżeli ta na naszych plażach powstanie prezydent będzie miał w tym swój wielki udział.

Zmieniała się infrastruktura miasta, a miasto i jego prezydent wielokrotnie stawało na podium wielu prestiżowych (w tym także nie płatnych przyp. red.) konkursów i rankingów. Wielokrotnie wzrósł budżet samorządu. Wielokrotnie wzrosły także koszty utrzymania naszego miasta.

Jak wynika ze statystyk, co roku zmniejsza się populacja mieszkańców – gdy w 2002 roku Janusz Żmurkiewicz obejmował urząd, w Świnoujściu mieszkało o 1000 mieszkańców więcej. Mimo atrakcyjności wysp, co roku wyspiarzy, szczególnie w wieku produkcyjnym – ubywa.  Według wielu mieszkańców, samorząd nie inwestuje w sferę społeczną – kapitał społeczny i kulturę.

Wiele z wydarzeń, także tych inwestycyjnych, które miały miejsce w ciągu ostatnich lat budzi skrajnie odmienne opinie. Jedni cieszą się z budowy nowych hoteli po horyzont, inni oburzają, że miasto zalewa bezgraniczny beton i kurort traci charakter.

Część mieszkańców nie może się doczekać sznura kontenerowców na prawobrzeżnych plażach, gdy inni gotowi są żywym łańcuchem bronić jednej z najpiękniejszych bałtyckich plaż przed, jak mówią, „najazdem przemysłowych barbarzyńców”.

Ulica im Janusz Żmurkiewicza?

Czy minione dwie dekady to złoty okres w historii naszego miasta? Czy Janusz Żmurkiewicz zasługuje na to, by jedna z ulic nosiła w przyszłości jego imię? A może jednak to stracony czas, a nasi samorządowcy przespali szansę jakie przed wyspami postawił los? Spróbujemy w kolejnych artykułach podjąć próbę podsumowanie ostatnich 20 lat „Ery Żmurkiewicza”  do czego wykorzystamy roczniki statystyczne i dane z innych samorządów.

Liczymy także na Państwa opinie, które można przysłać na adres redakcji redakcja@swinoujskie.info lub publikować w komentarzach pod naszymi artykułami.

Jak oceniasz okres kierowania Świnoujściem przez Janusza Żmurkiewicza?

Czytaj dalej
22 komentarze

1 Komentarz

 1. Nie temu

  2 marca 2022 na 09:48

  Rozwój miasta to jedno a wycinanie wydm i lasów to całkiem co innego.

 2. Karol Ż. temu

  24 lutego 2022 na 21:04

  Nikt nie odbiera Żmurkiewiczowi że COŚ TAM zrobił. Jednak trzeba zadać pytanie czy nie można było wykorzystać lepiej kasy z wyprzedanych hektarów ziemi i pieniędzy z UE. Ja uważam, że on źle wykorzystał te szanse. Każdy na jego miejscu zrobiłby co najmniej tyle samo o ile nie więcej. Żmurkiewicz a szczególnie ludzie którymi się otoczył razem popsuli to miasto. Chaos tu apartamentowcce tam port kontenerowy a przy okazji brak ulic i parkingów to dopiero przyniesie konsekwencje po otwarciu tunelu. Nie pomaga mieszkańcom tylko ich wykorzystuje i dlatego ludzie już go nie lubią. Myślę że historia oceni go źle.

 3. Wyspiarka temu

  24 lutego 2022 na 14:32

  Prezydentura Żmurkiewicza jest przyczyna większości nieszczęść i błędów które dotknęły Świnoujście. To bardzo prosty człowiekiem nie rozumiejącym ani sfery społecznej ani potrzeb lokalnej społeczności. W wyniku jego decyzji miasto jest zadłużone, z infrastrukturą która ma służyć wyłącznie developerom. A mieszkańcy stali się obywatelami drugiej kategorii. Źle prowadzone inwestycje, brak pomysłu na zrównoważony rozwój miasta, potworne zadłużenie będziemy odczuwać przez długie lata. Winnymi tego stanu rzeczy obok Żmurkiewicza są jego współpracownicy Michalska i Sujka. Niekompetentni i aroganccy wobec mieszkańców miasta i ich potrzeb. I nawet fakt ze po przegranych nadchodzących wyborach samorządowych, ta ekipą zajmie się prokuratura, nie spowoduje że problemy które stworzyli znikną.

 4. Anonim temu

  24 lutego 2022 na 11:46

  Taaa……. , pięknie kiedyś wyglądała dzielnica nadmorska , zaszczane krzaki na wydmach , promenada od muszli kocertowej po dzisiejsze Interferie i od basenu w stronę granicy z wydeptaną ścieżką , kałuże i zalegajądce błoto po deszczu, obskurne budy smażalni a po drugiej stronie kawał łąki pod pole namiotowe wykorzystywane przez klika tygodni w roku i zaniedbane tzw. zakładowe ośrodki wczasowe, obskurne z zewnątrz i wewnątrz .
  Miasto powinno się rozwijać i basta !!! A tym wszystkim przeciwnikom betonu proponuję przenieść się do lepianek , a najlepiej to z powrotem na wieś bo większosć krytykujących napłyneło do Świnoujścia z wiosek i malych pipidówek ,i nie pamięta jak to miasto wyglądało kiedyś .Taże jak się komuś nie podoba to że miasto się rozwija , to jest jeszcze sporo wiosek położonych w zacisznych i urokliwych zakątkach .Droga wolna

  • Profesor doktór Jerzy Klemens Werner temu

   24 lutego 2022 na 14:31

   Kretyn.

  • Anonim temu

   24 lutego 2022 na 20:05

   Palant.

 5. +-(*)#)e temu

  23 lutego 2022 na 20:47

  TEMU PANU JUŻ DZIĘKUJEMY

  • mieszkanka temu

   24 lutego 2022 na 11:28

   I Jego Kontynuatorom!!!!!

 6. listy temu

  23 lutego 2022 na 20:44

  Poziom zakłamania jak w pisie jak sie tego pana ogląda tv swinie ….nazwa telewizji idealnie pasuje do poziomu zakłamania i obłudy, a jak się do tego doda powiązania rodzinę z urzędem miasta i pewnym naczelnikami to się robi niezłe g-wno. Ktoś ma odwagę by o tym napisać? Wszędzie rodzinka jednego czy drugiego cwaniaka, a wizytówką jest oczywiście tego układziku pan ze zdjęcia.

  • Ucho na Wyspie temu

   24 lutego 2022 na 01:54

   Jak zwykle musi byc wklejony PiS, są ludzie niezdolni do myslenia bez jednoczesnego politycznego obsikiwania. Przypominam mocno rozwinięty system klientelistyczny za rządów PO, z ich ludźmi w spółkach skarbu państwa, gdy te spółki dawały 10 razy mniej zysków niż dziś, przypominam rozmowy z „Sowy i Przyjaciół”, z umawianiem się, że kontrola skarbowa ominie żonę ministra Nowaka.

 7. spadaj do poznania temu

  23 lutego 2022 na 20:38

  porażka- gdy zaczął po cichu wprowadzać port kontenerowy do miasta zdradził nasz wszystkich i stracił mój i mojej rodziny głos. I nigdy go nie odzyska!!!!!!!!

 8. Poeta temu

  23 lutego 2022 na 19:55

  Ciekawe kto po Żmurkiewiczu,może dla totalnej zmiany ktoś z PiS?Oni jeszcze nigdy nie rządzili w mieście.

 9. Zaskoczona temu

  23 lutego 2022 na 19:16

  Gdyby portal pisał zawsze tak jak teraz czyli obiektywnie może by nie było tego nieszczęścia w postaci kolejnej kadencji JŻ i jego pomocnicy Barbary Michalskiej. To duet, który na te miasto sprowadził nieszczęście portu kontenerowego, hotele 50m i rzeź zielenie. Autostradę dla tirów zamiast normalne promenady. Proszę by portal więcej takie błędów nie popełniał i pisał obiektywnie- w tym mieście albo wylewa się kubeł pomyj, albo poleruje rzeczywistość za samorządowe pieniądze( setki tysięcy rocznie) jak robi to pewne tv. Gwarantuje, że obiektywizm i poziom popłaca Państwo redaktorzy.

 10. Ela temu

  23 lutego 2022 na 19:08

  trochę szkoda tego pana bo ciężko pracował, a ludzie jak widać dobrze go chyba jednak nie zapamiętają

 11. .. temu

  23 lutego 2022 na 19:06

  Emeryci na emerytury!

 12. Jaś i Kiewicz i kasa nie pomoże temu

  23 lutego 2022 na 18:56

  Powinien odejść dwie kadencje temu i wtedy pewnie byłaby ulica. Chwalą się remontem ulic, a te przecież wszędzie w Polsce są remontowane. Łaskę robią, że pół godziny dla mieszkańców w strefie parkowania daja za darmo, a sami posprzedawali co mogli swoim znajomym i tak naprawdę sprywatyzowali to miasto.
  Po nim i jego ekipie może być już tylko lepiej.

 13. Kolega z urzędu temu

  23 lutego 2022 na 18:37

  Pan Żmurkiewicz nie jest taki zły. Tylko się złymi ludźmi otoczył. Szczególnie p. Michalska która krzyczy i uważa, że jest wszechwiedząca. A jak jest prawda każdy widzi. Szkoda pana Janusza, ale taki sobie wybrał los i do historii jako dobry prezydent raczej nie przejdzie. A szkoda bo początek miał dobry.

  • Andrzej temu

   24 lutego 2022 na 04:47

   Hejtt rozlany!Do nie dawna Swinojscie znane było z procesów sądowych Zmurkiewicza i tego durnia Możejki dzisiaj jest to kwitnące miasto. Gratulacje za podjęcie wyzwania cywilizacyjnego
   A ci którzy tęsknią do lasu i budek z serduszkiem nich nadal tęsknią miasto musi się rozwijać i niech tak się dzieje.Oczwiscie nie uniknięto błędów i pewnie należy zastanowić się nad dalszymi apartamentowcami gdyż teraz mamy swoje pięć minut które warto wykorzystać by zrównoważyć przeszłość z przyszłością

 14. .. temu

  23 lutego 2022 na 18:32

  Stracony czas i prywata. Inni się rozwijali pięknie a u nas zarabiały grubasy.

 15. d3vth_0001 #youredead temu

  23 lutego 2022 na 18:26

  Grabarz i dewastator Świnoujścia.
  Tak dywanowy nalot i bombardowanie miasta z dnia 12.III.1945 tak nie zniszczył niemieckiego Swinemünde jak ten jegomość.

 16. Marzena Z. z rodziną temu

  23 lutego 2022 na 17:55

  To był stracony czas. Wysprzedano to co najcenniejsze kilku deweloperom, którzy przez przypadek znają sie dobrze z władzami miasta. Wycięto tysiące drzew i sprowadzono na miasto widmo upadku turystyki zgadzając się na budowę portu kontenerowego. NIECH TA ekipa jak najszybciej zmiana z tego miasta póki jest jeszcze co ratować.

 17. Agata temu

  23 lutego 2022 na 16:08

  Pan Znurkiewicz byl najlepszym Burmiszczem..Bardzo go szanuje…mial dla kazdego czas i kochal nasze Miasteczko. Jeden blad zrobil..za malo dbal o biednych…dlatego mamy teraz PIS..ale cos , nigt nie jest 100 %-towy..

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama „swieczka"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524