Strona główna / Lokalne / S3 Świnoujście – Szczecin z finansowaniem Europejskiego Banku inwestycyjnego

S3 Świnoujście – Szczecin z finansowaniem Europejskiego Banku inwestycyjnego

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisały umowę kredytową dotyczącą finansowania realizacji drogi ekspresowej S3 Świnoujście – Szczecin. Wartość kredytu to 250 mln euro. Kwota ta zasili zarządzany przez BGK Krajowy Fundusz Drogowy, który finansuje budowę dróg krajowych.

Zakończenie prac w 2024 r.

Łączna długość S3 na odcinku od Szczecina do Świnoujścia wynosi 65 km. Fragment tej drogi najbliżej Szczecina to wspólny przebieg drogi ekspresowej S3 z autostradą A6. Odcinki Brzozowo – Miękowo i Miękowo – Rzęśnica zostały zakończone w ubiegłym roku. Wykonana została również przebudowa odcinka A6/S3 od węzła Szczecin Dąbie do węzła Rzęśnica. Na ukończeniu jest też rozbudowa węzła drogowego Szczecin Kijewo, gdzie wspólny przebieg A6 i S3 łączy się z drogą krajową  nr 10. W lipcu tego roku roboty powinny zostać zakończone.

Na 33-kilometrowym odcinku Świnoujście – Troszyn ruszają obecnie roboty budowlane. Wykonywane są pierwsze prace ziemne, prowadzone są wycinki i magazynowane są kruszywa. W roku 2024 planowane jest zakończenie prac na tym fragmencie, co będzie oznaczało też finał realizacji drogi ekspresowej S3 Świnoujście – Szczecin.

Coraz bliżej ukończenia całej S3

Droga ekspresowa S3 jest częścią korytarza transportowego łączącego Skandynawię z Adriatykiem. Codziennie tysiące ciężarówek korzysta z promów łączących Świnoujście ze szwedzkim Ystad lub Trelleborgiem, aby rozpocząć podróż w Polsce właśnie drogą S3.

Jest to również główna magistrala drogowa wzdłuż zachodniej granicy naszego kraju, łącząca ze sobą trzy autostrady: A6, A2 i A4. Obecnie, z liczącej około 460 km drogi, gotowych jest już 397 km, czyli 86 proc.

Trwa jeszcze realizacja robót budowlanych na S3 w województwie dolnośląskim na odcinkach od Bolkowa do Lubawki, gdzie drążone są dwa tunele. Pod koniec lutego informowaliśmy o zakończeniu drążenia obu naw dłuższego z nich. W województwie zachodniopomorskim w budowie są odcinki między Świnoujściem i Troszynem.

Zobacz również

Pamięci Tych, którzy nie powrócili z morza

Morski żywioł nie był nigdy Waszym wrogiem, nie był też przyjacielem. Ale wiedzieliście doskonale, że …