Strona główna / Lokalne / Zrobili rundę wokół Zalewu Szczecińskiego. Zbiórkę dla Ukrainy

Zrobili rundę wokół Zalewu Szczecińskiego. Zbiórkę dla Ukrainy

Tegoroczny Rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego zgromadził 350 miłośników aktywnego wypoczynku. Z Polski, Niemiec, Holandii, a nawet Meksyku. Byli również goście z Ukrainy, a na kolarskich trykotach przygotowanych dla wszystkich uczestników znalazła się niebiesko-żółta flaga. Zorganizowano również specjalną zbiórkę na pomoc dla uchodźców. Wydarzenie wspierał finansowo i organizacyjnie Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
Rajd dookoła Zalewu to ważny punkt w rowerowym kalendarzu Pomorza Zachodniego. 11 edycja imprezy odbyła się w miniony weekend (23-24 kwietnia). Do pokonania było 280 kilometrów przez malownicze tereny nad Zalewem Szczecińskim. W sobotnim wieczór 350 rowerzystów dotarło – przez Anklam i Ueckermünde – do Świnoujścia. W niedzielę rano ruszyli na przeprawę promową, a później nad jezioro Turkusowe, i dalej przez Wolin do Stepnicy. Tam z uczestnikami rajdu spotkał się Krzysztof Barczyk, Dyrektor Gabinetu Marszałka WZ. I na plenerową scenę przy plaży zaproszono laureatów konkursu fotograficznego „Wiosna na trasie rowerowej wokół Zalewu Szczecińskiego”. Autorzy kilkunastu najlepszych zdjęć (w galerii – trzy wybrane fotografie) otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego: sakwy rowerowe, ręczniki z mapą trasy, bidony, kubki, pompki i inne gadżety z logo Pomorza Zachodniego.
Rajd dookoła Zalewu Szczecińskiego organizowany przez Fundację Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus. otrzymał wsparcie UMWZ w ramach projektu INT138 „Na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego – polsko niemiecki produkt turystyczny”.
– Transgraniczna trasa staje się jednym z naszych turystycznych hitów. Prowadzi przez piękne zakątki regionu: nadmorskie kurorty, Woliński Park Narodowy, brzegi Zalewu i jeziora Dąbie, Puszczę Wkrzańską, Trzebież i Nowe Warpno. To świetna propozycja na weekendową wycieczkę – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Budowę i rozwój polsko-niemieckiej trasy wokół Zalewu Szczecińskiego umożliwiają fundusze unijne. Województwo Zachodniopomorskie wspólnie z samorządami gminnymi i powiatem Greifswald realizuje już drugi projekt z programu Interreg, dzięki któremu powstały „brakujące” szlaku, tworzony jest system informacji i promocji trasy, organizowane są rowerowe eventy. W styczniu br. rozpoczęła się dystrybucja – po dwóch stronach granicy – nowowydanej mapy rowerowej. Dla uczestników rajdu zarezerwowano 400 egzemplarzy.
Otrzymali oni również koszulki kolarskie, których zakup współfinansował Urząd Marszałkowski. Na trykotach znalazły się flagi Polski i Ukrainy. Oprócz tego symbolicznego wsparcia rowerzyści zaangażowali się również w pomoc dla uchodźców, prowadząc specjalną zbiórkę.
Więcej o trasie wokół Zalewu Szczecińskiego i jej atrakcjach, a także podział na etapy i wiele praktycznych w wskazówek: https://rowery.wzp.pl/wokol-zalewu-szczecinskiego
Źródło: WZP

Zobacz również

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem w Zachodniopomorskiem. W północnych częściach regionu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.