Strona główna / Lokalne / W pierwszym kwartale osłabienie popytu na mieszkania
Foto: PAP/Albert Zawada

W pierwszym kwartale osłabienie popytu na mieszkania

W pierwszym kwartale 2022 r. doszło do osłabienia popytu na mieszkania – podano w opublikowanym w środę raporcie CBRE. Zdaniem analityków to efekt rosnących stóp procentowych i spadającej zdolności kredytowej kupujących.

Z danych CBRE oraz REDNET Property Group wynika, że w pierwszym kwartale tego roku w Warszawie sprzedano nieco ponad 3,3 tys. lokali, co jest najniższym wynikiem od drugiego kwartału 2020 r. To również spadek o 2 tys. w porównaniu do średniej kwartalnej z ostatnich pięciu lat.

„Zmniejszenie sprzedaży na początku roku miało wiele źródeł, ale najważniejszym jest sytuacja na rynku kredytowym. Od października 2021 roku RPP podnosi stopy procentowe i ostatnia, czyli z maja br., pewnie nie będzie finalną” – powiedział, cytowany w informacji prasowej, Marcin Jański z CBRE.

Dodał, że od kwietnia br. obowiązuje nowy, bardziej restrykcyjny sposób naliczania zdolności kredytowej zalecany przez KNF. „Zatem w najbliższej przyszłości sytuacja kredytobiorców nie ulegnie poprawie. Na to nakłada się malejąca dostępność cenowa mieszkań, czyli mówiąc wprost, wciąż rosnące ceny” – wskazał.

W raporcie przypomniano, że podczas pandemii klienci wstrzymywali swoje decyzje zakupowe ze względu na niepewność, a obecnie powodem jest spadająca zdolność kredytowa wynikająca z rosnących stóp procentowych.

Według autorów raportu, cały czas maleje dostępność cenowa nieruchomości. W pierwszym kwartale 2022 roku cena mieszkań wprowadzanych do sprzedaży w Warszawie wyniosła 13 tys. 988 zł za m kw. i była o 9,7 proc. wyższa w porównaniu do poprzedniego kwartału.

Wskazano, że przeciętne ceny oferowanych mieszkań wynoszą 13 tys. 348 zł za m kw., czyli o 4,9 proc. więcej w porównaniu kwartał do kwartału. W przypadku cen mieszkań sprzedanych to przeciętnie 12 tys. 646 zł za m kw., czyli o 3,4 proc. więcej licząc kwartał do kwartału.

„Rynek wchodzi w fazę zmniejszonego popytu, przy ograniczonej podaży. Dostępnych jest aktualnie niewiele mieszkań gotowych, czekających na nabywcę, bo nieco ponad 1,1 tys. To najmniej w ostatnim pięcioleciu. W najbliższych miesiącach będziemy obserwować wzrost dostępnej oferty mieszkań na sprzedaż, choć niektóre projekty mogą zostać odłożone w czasie. Możliwe będą także dalsze konsolidacje firm deweloperskich” – uważa Jański.

Eksperci CBRE oraz REDNET Property Group informują w raporcie, że ceny najprawdopodobniej dalej będą rosły, głównie ze względu na wyższe koszty budowy. Wydłuży się jednak okres sprzedaży i zaczną się pojawiać akcje promocyjne oferujące rabaty i bonusy. Deweloperzy będą również bardziej skłonni do współpracy z inwestorami instytucjonalnymi, co rozwinie rynek mieszkań na wynajem, czyli PRS.

Według raportu rynek najmu czeka okres wzrostu, ponieważ część osób nie dostanie kredytu, co zmusi ich do wynajmowania, a inni przekonali się do tej formy już w pandemii – elastyczność i mobilność to w momencie upowszechnienia się modelu pracy hybrydowej duża zaleta. Na sytuację na rynku najmu wpływa też napływ uchodźców z Ukrainy.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

Zobacz również

Wstępnie policzono pieniądze zebrane przez WOŚP w Świnoujściu

Podczas 31. Finału WOŚP w Świnoujściu wolontariusze zebrali 194 800,00 zł – poinformował Harcerski Sztab WOŚP. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.