Strona główna / Lokalne / Rola promów w przewozach cargo

Rola promów w przewozach cargo

Transport towarów drogą morską to jeden z najważniejszych elementów handlu międzynarodowego. Choć przedsiębiorcy mają do dyspozycji wiele innych, nierzadko szybszych sposobów przewozu towarów, to promy cargo wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem. Dlaczego? Sprawdzamy, co przemawia na korzyść tego rozwiązania.

Ładunki cargo w transporcie międzynarodowym

Handel międzynarodowy pobudza rozwój światowej gospodarki. Wymiana produktów i usług między zagranicznymi partnerami przekłada się poprawę sytuacji materialnej osób mieszkających na terenach krajów zaangażowanych we współpracę. Dzięki dynamicznemu rozwojowi branży TSL (Transport-Spedycja-Logistyka) istnieje możliwość sprowadzania towarów z najdalszych zakątków świata, co nierzadko bywa tańsze i łatwiejsze, niż rozpoczęcie produkcji na miejscu.

Ładunki masowe (cargo) możemy podzielić na: suche, ciekłe i gazowe. Są to m.in. materiały budowlane, nawozy, płynne paliwa, chemikalia, rudy metali, ładunki roślinne czy produkty spożywcze. Każdy ładunek wymaga jednak nieco innych warunków transportu. Aby towar w bezpieczny sposób dotarł z punktu załadunku do miejsca rozładunku, należy zadbać o to, aby był jak najmniej narażony na działanie czynników, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jego właściwości, wygląd czy konsystencję. Do kluczowych czynników należą temperatura powietrza i jego wilgotność. Nie bez znaczenia jest także sposób magazynowania. Dlatego wybór środka transportu zawsze powinien być uzależniony od branży, w której działa dany przedsiębiorca i rodzaju przewożonych przez niego towarów.

Przeprawy promowe – zalety

Ładunki masowe, ze względu na swoją specyfikę, najczęściej transportowane są drogą morską. Jak pokazują statystyki organizacji badających rozwój handlu międzynarodowego, takich jak UNCTAD, udział handlu morskiego w handlu światowym nieustannie rośnie. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na koszty. Transport morski jest dużo tańszy niż samolotowy. Daje możliwość przewozu większej ilości ładunków (promy cargo mają dużo większą ładowność niż samoloty). Z przewozu towarów drogą morską mogą więc skorzystać przedsiębiorcy z wielu branż. Nowoczesne jednostki są przystosowane do przewozu różnego rodzaju ładunków, które ze względów bezpieczeństwa są wyeliminowane z transportu lotniczego.

Za wyborem transportu morskiego przemawiają także względy ekologiczne. Nowoczesne promy specjalizujące się w przewozie ładunków cargo są coraz bardziej ekologiczne. Co to oznacza w praktyce? Emitują znacznie mniej CO2 i zostawiają dużo mniejszy ślad węglowy niż jednostki wykorzystywane w poprzednich dekadach. Wiele promów realizujących połączenia na najpopularniejszych trasach morskich jest napędzanych LNG, czyli skroplonym gazem ziemnym. Według badań przeprowadzonych przez WorldPorts Climate Initiative (WPCI) wśród najbardziej ekologicznych promów z najwyższym indeksem środowiskowym można znaleźć m.in. statki norweskie realizujące połączenia z polskimi portami. Więcej informacji o jednostkach wykonujących przewozy cargo m.in. na Morzu Bałtyckim czy Północnym można znaleźć np. na stronie PROMY24.COM.

Zobacz również

Wystartowała kolejna edycja projektu „SYSTEM ŻYCIA”

Kolejna edycja projektu edukacyjnego System Życia wystartowała w naszym mieście. Jak co roku organizatorzy, czyli …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.