Strona główna / Lokalne / Port jachtowy ma już nazwę! Tak rozpoczęto sezon

Port jachtowy ma już nazwę! Tak rozpoczęto sezon

Od soboty 21 maja świnoujski port jachtowy już oficjalnie nosi imię nieodżałowanego Jerzego Porębskiego. 

Chwilę przed odsłonięciem pamiątkowej tablicy żeglarze na czele z prezesem Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Marcinem Raubo wraz z Prezydentem Świnoujścia rozpoczęli sezon żeglarski 2022.

Światowej sławy szantymen, ale także naukowiec, żeglarz i Honorowy Obywatel Miasta Świnoujście Jerzy Poręba Porębski zmarł w sierpniu 2021 roku. Jego szanty i morskie piosenki znają nie tylko żeglarze, a „Gdzie ta keja?” czy „Cztery piwka” to klasyka tego gatunku. Artysta zawsze powtarzał, że jego keja, jego dom jest w Świnoujściu. Stąd wypływał na szerokie morza i oceany i tu zawsze wracał.

W uroczystości udział wzięła żona Artysty Helena Porębska. Razem z Prezydentem miasta Januszem Żmurkiewiczem i Przewodniczącą Rady Miasta Świnoujście Elżbietą Jabłońską odsłonili pamiątkową tablicę.

Uroczystość poprzedziło wojewódzkie otwarcie tegorocznego sezon żeglarskiego. W jego trakcie prezes ZOZŻ Marcin Raubo uhonorował Pamiątkowym Medalem 75 lat Żeglarstwa Polskiego na Pomorzu Zachodnim: trójkę żeglarzy Hannę Wiśniewską, Kazimierza Sawczuka i Piotra Brzezińskiego oraz prezydenta Janusza Żmurkiewicza i jego zastępcę Pawła Sujkę.

BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Wystartowała kolejna edycja projektu „SYSTEM ŻYCIA”

Kolejna edycja projektu edukacyjnego System Życia wystartowała w naszym mieście. Jak co roku organizatorzy, czyli …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.